İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Enago” şirkətinin rəhbərliyi ilə görüş keçirildi
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Enago” şirkətinin qurucusu və icraçı direktoru Şarad Mittal və vitse-prezidenti Raciv Şirke ilə görüş keçirildi.
AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev tədbiri giriş sözü ilə açaraq bildirdi ki, görüşün məqsədi “Enago” şirkəti ilə tanışlıq və qurumun təklif etdiyi xidmətlərdən istifadə ilə bağlı müzakirələrin aparılmasıdır.
Sonra şirkətin vitse-prezidenti Raciv Şirke qurumun fəaliyyəti haqqında təqdimatla çıxış etdi. Bildirdi ki, 2005-ci ildə əsası qoyulan şirkətin əsas məqsədi elm və təhsil müəssisələrinin əməkdaşlarına elmi əsərlərin nəşri ilə bağlı köməklik göstərmək, həmçinin xarici dildə olan nəşrlərlə bağlı dil baryerini aradan qaldırmaqdır. Hazırda bütün elm sahələri, o cümlədən kompüter elmləri və informasiya texnologiyaları üzrə 850-dən çox ekspertin çalışdığı şirkətin baş qərargahı Hindistanda yerləşir və 12 ölkədə ofisi fəaliyyət göstərir.
R.Şirke şirkətin göstərdiyi xidmətlər və onların üstünlüklərindən danışdı. Qeyd etdi ki, “Enago” elmi məqalələrin elmi jurnallarda dərc edilməsinə köməklik göstərmək üçün 2 xidmət təklif edir: “Premium” xidmətindən istifadə zamanı məqalə müəlliflərinin əlyazmaları təqdim olunduğu dildə ekspertlər tərəfindən yoxlanılır və düzəlişlər edilir. Bu zaman məqalənin strukturu, mövzuya uyğunluğu və məntiqi ardıcıllığı kimi tələblərə riayət olunmasına diqqət yetirilir. Xidmətin əsas özəlliyi elmi məqalənin əlyazmadan çap mərhələsinədək bütün proseslərdə müəllifə dəstək göstərilməsidir. “Standard” xidmətindən istifadə etdikdə məqalənin nəşriyyatın bütün tələblərinə cavab verməsi yoxanılsa da, elmi resenziya ilə bağlı dəstək verilmir.
Onun sözlərinə görə, tanınmış qlobal şirkət kimi müntəzəm olaraq konfranslar keçirən “Enago” son 2 il ərzində 10 mindən çox elmi işçi üçün seminar və təlimlər təşkil etmişdir.
Məruzəçi qurumun “Enago academy” adlı biliklər platformasının elmi nəşrlərlə bağlı təcrübə və biliklərin dünya ictiamiyyətinə çatdırılmasına xidmət etdiyini diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, biliklər platformasına üzvlük tamamilə ödənişsizdir və hər kəs üçün əlçatandır.
Müzakirələrdə iştirak edən institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev, elmi katib Mədinə Səidova, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zərifə Cəbrayılova, texnika üzrə fəlsəfə doktorları Bikəs Ağayev, Məkrufə Hacırəhimova, Şəfəqət Mahmudova, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev və digərləri sual və təkliflərini səsləndirdilər.

Meeting was held with the leadership of "Enago" organization at Institute of Information Technology
At the Institute of Information Technology meeting was held with founder and executive director of "Enago" organization-Sharad Mittal and vice president Rajiv Shirke.
Academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technologies, academician Rasim Aliguliyev opened the event and noted that the purpose of the meeting is acquisition with "Enago company and holding discussions on the use of the services offered by the organization.
Then, the company's vice-president Rajiv Shirke made a presentation on the activities of the organization. He said that the main objective of the company, founded in 2005, is providing assistance to employees of scientific and educational institutions in connection with the publication of scientific works, as well as overcome language barrie of publications in foreign languages. At present the company's headquarters are located in India, all scientific fields, including computer science and information technology experts working in over 850 offices in 12 countries.
Rajiv Shirke talked about the company's services, and their advantages. He noted that "Enago" offers 2 services for helping to publish scientific papers in scientific journals:”Premium service”and “Standart service”.  While using "Premium" service, article are checked by experts and adjusted. In this case, the article structure, content compatibility and logical consistency checked. The main feature of the service is supporting the author from beginning of the entire process of scientific articles through to print manuscripts.
According to him, "Enago" held seminars and training for more than 10 thousand scientific staff for at last 2 years.
The reporter said that “Enago academy” serves the delivery of scientific publications, the experience and knowledge to the world society. He noted that membership of the knowledge platform is completely free of charge and available to anyone.
Taking part in discussions, technical director of the institute, PhD Rashid Alakbarov, Doctor of Technical Sciences Ramiz Aliguliyev, scientific secretary Madina Saidova, PhD Zarifa Jabrayilova, PhD in technical sciences Bikas Agayev, Makrufa Hajirahimova, Shafagat Mahmudova, PhD in economics, professor Alovsat Aliyev and others said questions and suggestions.