08 Dekabr 2025 - 09:52 | Konfranslar, İclaslar
Baş Assambleyanın iclasında GEANT Assosiasiyasının fəaliyyəti ilə bağlı yeniliklər, GN5-2 layihəsinin Avropanın elm və təhsil şəbəkəsinin inkişafında strateji əhəmiyyətinə dair müzakirələr aparılıb. Müzakirələr zamanı GEANT-ın 2026-2030-cu illər üzrə strateji inkişaf istiqamətləri müəyyən edilib, milli elm və təhsil şəbəkələri arasında əməkdaşlıq perspektivlərinə nəzər salınıb.
Tədbir çərçivəsində GEANT-a üzv olan digər ölkələrlə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb. Akademik Rasim Əliquliyev həmin ölkələrin müvafiq qurumlarının məsul şəxsləri ilə birgə elmi fəaliyyətin təşkili və əməkdaşlıq perspektivlərinə dair müzakirələrdə iştirak edib. Alim tədbirdə institutun GEANT Assosiasiyasında fəaliyyəti, AzScienceNet şəbəkəsinin regional əməkdaşlığa verdiyi töhfələr, eləcə də Azərbaycanın Avropanın elm və təhsil şəbəkələri ilə inteqrasiyası istiqamətində qarşıda duran vəzifələr və prioritetlərdən danışıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti şəbəkə texnologiyaları üzrə seminarda da iştirak edib. Tədbirdə GEANT-ın, o cümlədən milli elm və təhsil şəbəkələrinin nümayəndələri şəbəkə infrastrukturunun gücləndirilməsi, cari layihələr, qarşıda duran vəzifələr, problemlər və yeni perspektivlərə dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Seminarda Avropa Komissiyasının regional kibersuverenlik məsələlərinə diqqəti artırması, GEANT-ın Avropa tədqiqat ekosistemində rolunun genişlənməsi, GEANT-ın yol xəritəsi, milli elm və təhsil şəbəkələrinin infrastrukturunun Avropanın rəqəmsal suverenlik konsepsiyasının tələblərinə cavab verməsi, açıq elmin dəstəklənməsi kimi mövzular da müzakirə olunub, təkliflər irəli sürülüb.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin bir çox ölkələrin milli elm və tədqiqat şəbəkələri nümayəndələrinin iştirakı ilə görüşlər keçirilib. Türkiyənin ULAKBİM və İtaliyanın GARR şəbəkələrinin nümayəndələri ilə şəbəkə infrastrukturunun inkişafı, ölkələrin kibertəhlükəsizliyi, kibersuverenliyi, regional layihələrdə birgə iştirak imkanları, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələr üzrə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.

Academician Rasim Alguliyev participated in the GEANT General Assembly meeting
Academician Rasim Alguliyev, Vice-President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and Director General of the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education, participated in the 37th General Assembly of the GÉANT Association held in Amsterdam, the capital of the Netherlands.
At the General Assembly meeting, updates on the activities of the GÉANT Association were presented, and discussions were held on the strategic importance of the GN5-2 project for the development of Europe’s research and education network. During the discussions, GÉANT’s strategic development priorities for 2026–2030 were defined, and the prospects for cooperation among national research and education networks were reviewed. Within the framework of the event, an exchange of views was held on enhancing cooperation with other GÉANT member countries. Academician Rasim Alguliyev took part in discussions with officials from the relevant institutions of those countries on organizing scientific activities and exploring cooperation prospects. At the event, the scientist spoke about the institute’s activities within the GÉANT Association, the contributions of the AzScienceNet network to regional cooperation, and Azerbaijan’s upcoming tasks and priorities in integrating into Europe’s research and education networks.
The Vice-President of the ANAS also attended the CTO workshops 2025. At the event, representatives of GÉANT, including national research and education networks, exchanged views on strengthening network infrastructure, ongoing projects, upcoming tasks, challenges, and new opportunities.
The workshops also covered topics such as the European Commission’s increased focus on regional cyber sovereignty, the expanding role of GÉANT in Europe’s research ecosystem, GÉANT’s roadmap, ensuring that the infrastructure of national research and education networks meets the requirements of Europe’s digital sovereignty concept, and the support of open science, with proposals put forward for further development.
As part of the event, meetings were also held with representatives of national research and education networks from a number of countries. Discussions with representatives of Turkey’s ULAKBİM and Italy’s GARR networks focused on the development of network infrastructure, national cybersecurity and cyber sovereignty, opportunities for joint participation in regional projects, and prospects for cooperation in other areas of mutual interest.