Honkonq Kore Akademiyasının saytı: İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə süni intellekt sahəsində əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
03 Dekabr 2025 - 09:50 | Mühüm hadisələr
Çin Xalq Respublikasının Honkonq Kore Akademiyasının coreacad.org veb-saytında Kore Akademiyasının məsul şəxsləri ilə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu arasında keçirilən görüş haqqında ətraflı məlumat yerləşdirilib.
Xəbərdə iki qurum arasında süni intellekt və informasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlığı inkişaf etdirmək məqsədilə imzalanmış Anlaşma Memorandumu haqqında məlumat verilib. Memorandum çərçivəsində süni intellekt, data science, kibertəhlükəsizlik və digər prioritet istiqamətlər üzrə birgə elmi tədqiqatların aparılması, qrant layihələrdə iştirak, seminar və konfransların təşkili, eləcə də kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının nəzərdə tutulduğu qeyd olunub.

Website of the CORE Academy: CORE Academy and Azerbaijan’s Institute of Information Technology Sign Cooperation Agreement on Artificial Intelligence and Information Technology
03 December 2025 - 09:50 | Important events
Detailed information about the meeting between officials of the International Core Academy of Sciences and Humanities (CORE Academy) and the Institute of Information Technology has been published on the CORE Academy’s website, coreacad.org.
The news provided information about the Memorandum of Understanding signed between the two institutions to advance cooperation in the fields of artificial intelligence and information technologies. It was noted that the Memorandum envisages conducting joint scientific research in artificial intelligence, data science, cybersecurity, and other priority areas; participating in grant projects; organizing seminars and conferences; and the exchange of personnel and expertise.
The full text of the news can be accessed through the following link:
CORE Academy and Azerbaijan’s Institute of Information Technology Sign Cooperation Agreement on Artificial Intelligence and Information Technology: www.coreacad.org