“Şəbəkə təhlükəsizliyinin intellektual monitorinqi sisteminin sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənilməsi” mövzusunda dissertasiya işi müzakirə olundu
17 Noyabr 2017 - 11:00 | Konfranslar, İclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi seminarının növbəti iclası keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev iclasın “Şəbəkə təhlükəsizliyinin intellektual monitorinqi sisteminin sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənilməsi” mövzusunda dissertasiya işinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
Sonra institutun sektor müdiri Babək Nəbiyev dissertasiya işini təqdim edərək bildirdi ki, kompüter şəbəkələrinin miqyasının böyüməsi, şəbəkə xidmət və avadanlıqlarının sayının və funksional imkanlarının artması onun təhlükəsizliyinin təmin edilməsini çətinləşdirir. Şəbəkə təhlükəsizliyi situasiyaları haqqında dolğun informasiyanın olmaması və onlayn şəraitdə vaxt məhdudluğu qərarların qəbul olunması ilə bağlı problemlərin dərinləşməsinə səbəb olur. Onun sözlərinə görə, mövcud  təhlükəsizlik  sistemlərinin  geniş  funksional  imkanlara  malik  olmasına baxmayaraq, kompüter şəbəkələrinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi prosesinin mürəkkəbliyi və böyük əmək, təcrübə və bilik tələb etməsi diserrtasiya işinin aktuallığını şərtləndirən amillərdəndir.
Məruzəçi qeyd etdi ki, dissertasiya işinin əsas məqsədi şəbəkə təhlükəsizliyinin real vəziyyətinin operativ qiymətləndirilməsi, təhlükəsizlik siyasətinin pozulması hallarının erkən aşkarlanması və hadisələrə çevik reaksiya qərarları qəbul etməyə imkan verən intellektual monitorinq sisteminin sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsidir.
O, dissertasiya işində qarşıya qoyulmuş məsələlər, işin praktiki əhəmiyyəti, elmi yeniliyi, aprobasiyası haqqında ətraflı məlumat verdi. Məruzəçi tədqiqat işində şəbəkə təhlükəsizliyinin intellektual monitorinqi üçün konseptual modelin işlənildiyini, kompüter şəbəkələri trafikində anomal və qeyri-profil trafikin aşkarlanması üçün istifadəçilərin profilini müəyyən edən klasterizasiya metodunun təklif edildiyini, şəbəkə trafiki siniflərinin müəyyən olunması üçün multi-klassifikator modelinin işlənildiyini diqqətə çatdırdı. Həmçinin informasiya təhlükəsizliyinin idarə edilməsi sistemlərində informasiya təhlükəsizliyi insidentləri üzrə proseslərin modelləşdirilməsi üçün kütləvi xidmət modelinin təklif edildiyini, şəbəkə servislərinin xidmətdən imtina hücumlarının aşkarlanması üçün şəbəkə trafikinin klasterizasiyasının aparıldığını, informasiya təhlükəsizliyinin emalı üzrə qərarların qəbul edilməsi üçün presedentlər nəzəriyyəsi əsasında metodun təklif edildiyini vurğuladı.
B.Nəbiyev alınmış elmi-nəzəri və praktiki nəticələrin AMEA-nın  AzScienceNet şəbəkəsində informasiya təhlükəsizliyi və monitorinq sistemində tətbiq olunduğunu nəzərə çatdırdı.
Müzakirələrdə iştirak edən AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Məsumə Məmmədova, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev, texnika üzrə fəlsəfə doktorları, dosentlər Yadigar İmamverdiyevRamiz Şıxəliyev, Zərifə Cabrayılova, Şəfəqət Mahmudova və digərləri dissertasiya işinin aktuallığını önə çəkərək alınmış elmi nəticələri yüksək qiymətləndirdilər, rəy və təkliflərini səsləndirdilər.
Daha sonra elmi rəhbər, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək dissertasiya işinin əhəmiyyətini qeyd etdi. İddiaçının şəbəkə təhlükəsizliyinin intellektual monitorinqi sisteminin sintezi ilə əlaqədar paylanmış intellekt texnologiyaları əsasında apardığı tədqiqatların elm sahəsi üçün yenilik olduğunu, təklif olunan konseptual modelin, metod və alqoritmlərin böyük praktiki əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırdı.  Dissertasiyanın müvafiq tələblərə cavab verdiyini bildirən alim qeyd olunan irad və təkliflər nəzərə alınmaqla işin növbəti mərhələyə keçirilməsini təklif etdi.
Dissertasiya işinə dair təyin olunan rəyçilər – texnika üzrə fəlsəfə doktorları, dosentlər Rəşid Ələkbərov və Fərqanə Abdullayeva çıxış edərək dissertasiya işində əsaslı tədqiqatlar aparıldığını, qarşıya qoyulmuş məsələlərin həll olunduğunu və elmi yeniliklərin əldə edildiyini bildirdilər. Alimlər tədqiqatın Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim edilən dissertasiyalara qoyulan tələblərə cavab verdiyini qeyd etdilər, irad və təkliflərini səsləndirdilər.
Sonda səsvermə keçirildi və dissertasiya işinin yekdilliklə növbəti mərhələyə keçirilməsi tövsiyə olundu.

Thesis on theme "Development of methods and algorithms for synthesis of network security intellectual monitoring system" is discussed
17 November 2017 - 11:00 | Conferences, assemblies
The next meeting of the Scientific Seminar was held at the Institute of Information Technology of ANAS. Academician-secretary of ANAS, director of the Institute, academician Rasim Alguliyev said that the event was dedicated to the discussion of the dissertation work on the topic "Methods and algorithms for the synthesis of the Intellectual Network Monitoring System".
Afterwards, Babek Nabiyev, the sector chief, stated that the growth of computer networks, increased number of network services and equipment, and its functional capabilities made it difficult to ensure its security. The lack of comprehensive information on network security situations and the in-line time constraint makes the decision-making process deeper. According to him, although the existing security systems have extensive functional capabilities, the complexity of the computer network security process and the need for great labour, experience and knowledge are factors that determine the relevance of dysfunctional work.
The speaker noted that the main purpose of the thesis is to develop methodologies and algorithms for the synthesis of the intelligent monitoring system, allowing for prompt assessment of the real-world situation of network security, early detection of security policy violations and rapid response to events.
He gave detailed information about the issues put forward in the dissertation, the practical significance of the work, scientific innovation, and its approbation. The reporter noted that the conceptual model for intellectual security monitoring was developed, the clusterization method that defines the profile of users for detecting abnormal and non-profile traffic in computer network traffic was put forward, and the multi-classic model for network traffic classification was developed in the research work.
B.Nabiyev noted that the scientific-theoretical and practical results were applied in the information security and monitoring system of AzScienceNet network of ANAS.
Then the applicant answered numerous questions.
Corresponding member of ANAS, doctor of technical sciences, professor Masuma Mammadova, corresponding member of ANAS, doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev, PhD on technical sciences, assistant professors Yadigar Imamverdiyev, Ramiz Shikhaliyev, Zarifa Jabrailova, Shafaget Mahmudova and others participated in the discussions and highlighted its relevance, evaluated their scientific findings, voiced their opinions and proposals.
Then, the scientific supervisor, academician Rasim Aliguliev mentioned the importance of the dissertation work. He noted that research on distributed intelligent technologies related to the synthesis of the Intelligent Network Security System was a novelty for the field of science and that the proposed conceptual model, methodology and algorithms were of great practical significance. Scientist responded to the relevant requirements and proposed to move to the next stage, taking into account the remarks and suggestions.
The reviewers, PhD Rashid Alakbarov and Fargana Abdullayeva, who were appointed for the dissertation work, stated that fundamental research was conducted in the dissertation, the problems were resolved and scientific innovations were achieved. Scientists have noted that they have responded to the requirements for the dissertation offered by the High Attestation Commission for the PhD in Technical Sciences, and have made suggestions.