Nəşr Etikası Komitəsinin standartlarına dair məruzə dinlənilib
ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun elmi seminarında “Nəşr Etikası Komitəsi (COPE): mahiyyəti və nəşr standartları” mövzusunda məruzə dinlənilib. Məruzəni institutun əməkdaşı Dilbər Əlizadə təqdim edərək COPE-un yaranma tarixi, vəzifələri, fəaliyyət istiqamətləri və elmi jurnallar üçün əhəmiyyəti barədə məlumat verib.
D.Əlizadə bildirib ki, Nəşr Etikası Komitəsi (Committee on Publication Ethics, COPE) 1997-ci ildə Böyük Britaniyanın London şəhərində təsis olunmuş qeyri-kommersiya təşkilatıdır. Təşkilatın əsas məqsədi elmi jurnallar və nəşriyyatlar üçün etik standartların müəyyən edilməsi, etik pozuntuların qarşısının alınması və nəşr prosesində şəffaflığın təmin edilməsindən ibarətdir.
Məruzəçi COPE-un “Core Practices” adlı sənədinə xüsusi diqqət çəkib. Qeyd edib ki, bu sənəd üzv jurnallar üçün əsas etik prinsipləri müəyyən edir: “Müəlliflik etikası, məlumatların düzgünlüyü, maraqların toqquşmasının qarşısının alınması, şikayət və apellyasiya prosedurları, redaktor məsuliyyəti və elmi dürüstlük həmin prinsiplər arasında yer alır”.
O, 2025-ci ilə qədər 15 mindən çox jurnal və nəşriyyatın COPE-un üzvü olduğunu qeyd edib, Elsevier, Springer Nature, Wiley, Taylor & Francis və Oxford University Press kimi nüfuzlu beynəlxalq nəşriyyatların da təşkilatın üzvləri sırasında olduğu vurğulayıb.
Məruzəçi COPE üzvlüyünün jurnallar üçün əhəmiyyətindən bəhs edərək, beynəlxalq etibarın artırılması, etik problemlərin həllinə dəstək, jurnalların etik siyasətinin formalaşdırılması üçün aydın çərçivə, təlimlərə və resurslara çıxış, indeksləşmə prosesində üstünlük, o cümlədən müəlliflər və oxucular üçün şəffaflığın təmini daxildir.
D.Əlizadə həmçinin COPE-un bir sıra mühüm sənədləri – redaktorlar üçün “Code of Conduct”, “Ethical Guidelines for Peer Reviewers”, “Retraction Guidelines”, etik pozuntuların araşdırılması üzrə “Flowcharts” və şəffaflıq prinsiplərini müəyyən edən birgə sənədlər haqqında ətraflı məlumat verib.

Presentation on the standards of the Committee on Publication Ethics was heard
A presentation on the topic "Committee on Publication Ethics (COPE): Its Essence and Publishing Standards" was delivered at the scientific seminar of the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education.
The presentation was given by Dilbar Alizade, an employee of the Institute, who provided information on the history, objectives, areas of activity, and significance of COPE for scientific journals.
D. Alizade stated that the Committee on Publication Ethics (COPE) is a non-profit organization founded in 1997 in London, United Kingdom. The main goal of the organization is to establish ethical standards for scientific journals and publishers, prevent ethical violations, and ensure transparency in the publishing process.
The speaker drew special attention to COPE's document titled "Core Practices." She mentioned that this document defines the key ethical principles for member journals: "Authorship ethics, data accuracy, conflict of interest prevention, complaint and appeal procedures, editorial responsibility, and scientific integrity are among these principles."
She stated that over 15,000 journals and publishers had become COPE members by 2025 and emphasized that prestigious international publishers such as Elsevier, Springer Nature, Wiley, Taylor & Francis, and Oxford University Press are also among the organization's members. The speaker discussed the significance of COPE membership for journals, including increased international credibility, support in resolving ethical issues, a clear framework for shaping editorial policies, access to training and resources, priority in the indexing process, as well as ensuring transparency for authors and readers.
D. Alizade also provided detailed information on several important COPE documents, including the "Code of Conduct" for editors, "Ethical Guidelines for Peer Reviewers," "Retraction Guidelines," flowcharts for investigating ethical violations, and joint documents that define principles of transparency.