İnstitutun əməkdaşları AZTV-nin “Telesəhər” verilişinə müsahibə veriblər – VİDEO
AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev və AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev AZTV-nin “Telesəhər” verilişinə müsahibə veriblər. Alimlər verilişdə süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və kibersuverenlik məsələlərindən danışıblar, ölkədə bu istiqamətlərdə həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat veriblər.
Akademik Rasim Əliquliyev müsahibəsində IV Sənaye İnqilabı dövründə rəqəmsal texnologiyaların həyatımızın ayrılmaz tərkib hissəsinə çevrildiyini, informasiya təhlükəsizliyi və süni intellekt texnologiyalarının inkişafının dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biri olduğunu qeyd edib. Alim xaricdən və daxildən yönələn kibertəhdidlərə qarşı etibarlı və davamlı mexanizmlərin qurulması, rəqəmsal dövlət platformasının kibersuverenliyinin təmin edilməsi məsələrindən danışıb.
AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev verilişdə kibersuverenliyin təmin olunmasının müxtəlif aspektlərinə toxunub. Bildirib ki, rəqəmsal mühitdə suverenliyin qorunması ilk növbədə data suverenliyinin təmin edilməsindən asılıdır. Alim eyni zamanda kibersuverenliyin təmin olunması üçün yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasının, etibarlı data mərkəzlərin formalaşdırılmasının, superkompüterlərin yaradılmasının son dərəcə vacib olduğunu qeyd edib.
Texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev öz çıxışında dövlət başçısının “2023-2027-ci illər üçün Azərbaycan Respublikasının informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik strategiyası” haqqında Sərəncamının əhəmiyyətindən danışıb. Bu sənədin həm dövlət qurumları, həm də alim və mütəxəssislərin qarşısına ciddi vəzifələr qoyduğunu qeyd edib. Eyni zamanda yeni çağırışlar fonunda kibertəhlükəsizlik məsələsinə kompleks, vahid yanaşmanın tətbiqinin zəruri olduğunu vurğulayıb.

Employees of the institute gave an interview to AZTV’s “Telesahar” program – VIDEO
Academician Rasim Alguliyev, Vice-President of ANAS and Director General of the Institute of Information Technology; Ramiz Aliguliyev, Head of Department and Corresponding Member of ANAS; and Babek Nabiyev, Head of the AzScienceNet Network Operation Center and PhD in Technical Sciences, gave an interview to AZTV’s “Telesahar” program. During the interview, the scientists discussed artificial intelligence, cybersecurity, and cyber sovereignty, providing information about the measures being implemented in the country in these areas.
In his speech, Academician Rasim Alguliyev emphasized that in the era of the Fourth Industrial Revolution, digital technologies have become an integral part of daily life, and the development of information security and artificial intelligence technologies is one of the main priorities of state policy. He spoke about the establishment of reliable and sustainable mechanisms to counter cyber threats both from abroad and within the country, as well as the importance of ensuring the cyber sovereignty of the digital government platform.
Ramiz Aliguliyev, Corresponding Member of ANAS, addressed various aspects of ensuring cyber sovereignty. He noted that maintaining sovereignty in the digital environment primarily depends on ensuring data sovereignty. He also stressed that achieving cyber sovereignty critically relies on training highly qualified personnel, establishing reliable data centers, and developing supercomputing capabilities.
In his speech, Babek Nabiyev, PhD in Technical Sciences, highlighted the importance of the President’s Decree on the “Information Security and Cybersecurity Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2023–2027.” He stated that the document assigns significant responsibilities to both state institutions and scientists and experts. He also emphasized that, in the context of emerging challenges, it is essential to apply a comprehensive and unified approach to cybersecurity.