18 Noyabr 2025 - 09:23 | Yeni nəşrlər
ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Gülnarə Nəbibəyovanın “Elektron hökumət platformasında paylanmış ağıllı OLAP sisteminin memarlıq və texnoloji modelinin hazırlanması” (Development of an architectural and technological model of a distributed smart OLAP system on the e-government platform) adlı məqaləsi Springer nəşriyatına daxil olan “Journal of Electrical Systems and Information Technology”də çap olunub.
Məqalədə hökumət ilə vətəndaşlar arasında (G2C), hökumətlə özəl sektor (G2B), hökumət və işçilər arasında (G2E), hökumətlərlə digər dövlət qurumları (G2G) elektron dövlət modelləri araşdırılıb, xüsusilə G2G modelinin imkanları nəzərdən keçirilib. Qeyd olunub ki, G2G modeli dövlət qurumları və departamentləri arasında milli və beynəlxalq səviyyələrdə məlumat, xidmət və informasiya sistemləri mübadiləsinə əsaslanan dövlət qurumları arasında münasibətləri təsvir edir.
Bildirilib ki, Sənaye 4.0 dövrü yeni informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının meydana çıxması, sürətli texnoloji inkişaf, yeni növ təhdidlər və çox sayda mənbədən yaradılan məlumatların mövcudluğu ilə xarakterizə olunur. Elektron dövlət kontekstində də məlumatların həcmində və müxtəlifliyində, eləcə də çox sayda məlumat mənbəyində artım müşahidə olunur. Nəticə etibarilə, OLAP kimi faydalı və geniş yayılmış texnologiyanın ənənəvi formasında istifadəsi təsirsiz və praktik deyil, bəzi hallarda isə təsnifat, klasterləşdirmə, proqnozlaşdırma, məlumatların təhlili və qərar qəbuletmə proseslərinin mürəkkəbliyi səbəbindən qeyri-mümkün hala gəlmişdir. Bu, ənənəvi OLAP-dan “ağıllı” OLAP-a keçidi zəruri etmişdir.
Məqalədə “ağıllı OLAP” konsepsiyasına dair yeni bir yanaşma təqdim edilmişdir. Bu yanaşma elektron hökumət mühitində “ağıllı” OLAP sisteminin hazırlanmış hibrid modelinin əsasını təşkil edir.

A new approach to the concept of "Smart OLAP" is presented
The article titled "Development of an Architectural and Technological Model of a Distributed Smart OLAP System on the E-Government Platform" by Gulnara Nabibayeva, Head of the Department at the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education and a PhD in Technical Sciences, has been published in the "Journal of Electrical Systems and Information Technology" by Springer.
The article investigates electronic government models, including Government-to-Citizen (G2C), Government-to-Business (G2B), Government-to-Employee (G2E), and Government-to-Government (G2G), with particular attention given to the possibilities of the G2G model. It was noted that the G2G model describes relationships between government agencies based on the exchange of information, services, and information systems between government agencies and departments at national and international levels.
It was stated that the era of Industry 4.0 is characterized by the emergence of new information and communication technologies, rapid technological development, new types of threats, and the availability of data generated from numerous sources. In the context of e-government, an increase is also observed in the volume and diversity of data, as well as in the number of data sources. As a result, the use of such a useful and widespread technology as OLAP in its traditional form has become ineffective and impractical, and in some cases, impossible, due to the complexity of classification, clustering, forecasting, data analysis, and decision-making processes. It has made the transition from traditional OLAP to "smart" OLAP necessary.
The article presents a new approach to the concept of "smart OLAP." This approach forms the foundation of the hybrid model of the "smart" OLAP system developed in the e-government environment.