AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun (İTİ) Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) “Onlayn Medianın inkişafına dəstək” layihəsi çərçivəsində jurnalistlər üçün növbəti təlimlərə start verildi. Layihə Multimedia Mərkəzi tərəfindən, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, AMEA İTİ, Nar Mobile və SİNAM şirkətlərinin dəstəyi ilə həyata keçirilir.
Öncə Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz “Onlayn Media 2014” layihəsindən söz açdı. Bildirdi ki, əsas məqsəd ölkədə informasiya cəmiyyəti, xüsusilə elektron hökumət quruculuğundan yazan jurnalistlərin peşəkarlığının artırılmasına köməklik göstərməkdir. Onun sözlərinə görə, təlimləri hər il olduğu kimi İKT və media sahəsində çalışan peşəkar mütəxəssislər aparacaq.
O.Gündüz qeyd etdi ki, təlimlərin proqramında sosial mediadan effektiv istifadə imkanları, multimedia jurnalistika, İnternetdə reklam, mobil internet və mobil texnologiyalar, onlayn şəffaflıq və informasiya azadlığı, elektron hökumət və açıq hökumət, kibercinayətkarlıq sahəsi ilə əlaqəli mövzular öz əksini tapıb.
Sonra TİM-in rəhbəri Rəsmiyyə Mahmudova çıxış edərək bu kimi layihələrin ölkəmizdə informasiya cəmiyyəti quruculuğunun inkişafına təkan verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. İnstitutda informasiya cəmiyyəti və informasiya texnolologiyalarının müxtəlif problemləri istiqamətində elmi araşdırmaların aparıldığını diqqətə çatdıran R.Mahmudova ölkədə fəaliyyət göstərən jurnalistlərin bu prosesdə fəal iştirakının vacibliyini vurğuladı.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində, həmçinin jurnalistlər, bloqçular və tələbələr üçün nəzərdə tutulan Onlayn Media Müsabiqəsi də davam edir. Müsabiqə üçün məqalələr və mikrobloqçular tərəfindən yazılan tvitlər 15 noyabr tarixədək qəbul olunacaq.
Oktyabrın 31-dək davam edəcək təlimləri uğurla başa vuran iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunacaq.

Workshop within the framework of "Online Media 2014" project started
Training and Innovation Center (TIC) of the Institute of Information Technology (IIT) of ANAS launched the following courses for journalists within the framework of "Supporting the Development of Online Media 2014" project. The project is designed by Multimedia Center, Ministry of Communications and High Technology, IIT of ANAS, Nar Mobile and SINAM.
First, the President of Azerbaijan Internet Forum Osman Gunduz informed about "Online Media 2014" project. The key objective of the project is to assist the journalists to improve their professionalism in writing about the establishment of information society in the country, especially e-government, he said. The courses are conducted by ICT and media professionals as each year.
Curriculum of training courses includes opportunities for the effective use of social media, multimedia journalism, Internet advertising, mobile web and mobile technologies, online transparency and freedom of information, e-government and open government, cybercrime and related issues, he added.
Afterwards the head of TIC Rasmiyya Mahmudova made a report on the contribution of projects to the development of the information society in the country.
Note that the Online Media Contest for students, journalists, and bloggers continues, as well. The articles and tweets written by microbloggers for the competition shall be submitted until November 15.