İnformasiya cəmiyyətinin formalaşması, biliklərə əsaslanan iqtisadiyyata keçid, informasiya texnologiyalarının (İT) ictimai həyatın bütün sferalarına nüfuz etməsi tibb sahəsinə də öz təsirini göstərmişdir. Hazırda ölkənin səhiyyə və tibb sahəsində gündəlik fəaliyyəti informasiya-kommunikasiya texnologiyalarına (İKT) söykənir. İKT-nin səhiyyəyə inteqrasiyasının labüdlüyü hər kəs tərəfindən qəbul edilən danılmaz fakta çevrilmişdir.
İKT-nin tibbə tətbiqi bu sahənin inkişafı üçün yeni imkanlar açmış, səhiyyə sistemindəki ənənəvi həkim-pasiyent-tibb müəssisəsi münasibətlərinin transformasiyasını, müalicə-diaqnostika və profilaktika metodlarının dəyişməsini, sağlamlığın monitorinqi proseslərinin təkmilləşdirilməsini şərtləndirmişdir.
İKT-nin səhiyyəyə inteqrasiyası vətəndaşların yüksək keyfiyyətli və təhlükəsiz tibbi xidmətlərlə təmin olunması ilə yanaşı, kadrların səmərəli yerləşdirilməsi, statistik verilənlərin yığılması, qorunması, emalı və ötürülməsi prosedurlarını əhatə edən hesabat-uçot və tibbi tədqiqatların aparılması sahələrini də əhatə etməyə başlamışdır.
Səhiyyənin informasiyalaşdırılması sahəsində tərəqqi tibbi biliklərin ictimai sərvətə çevrilməsinə səbəb olmuşdur. Tibbi xidmətlərə artan tələbin təmin olunması probleminin konstruktiv həlli səhiyyədə İT-nin tətbiqindən qaynaqlanır. Məhz bu texnologiyalar səhiyyə sisteminin yaxşılaşdırılmasına və bu sahədəki problemlərin həllinə zəmin yaradır.
Respublikamızda da səhiyyənin informasiyalaşdırılması üzrə işlər həyata keçirilir. “Azərbaycan-2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında səhiyyədə islahatların aparılması, qanunvericilik bazasının və tibbi idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, ölkənin elmi-tibbi potensialının innovativ fəaliyyətinin gücləndirilməsi ölkə səhiyyəsinin əsas inkişaf istiqamətləri kimi müəyyənləşdirilmişdir. İnkişaf konsepsiyasında əhalinin sağlamlığının monitorinqi üzrə müxtəlif tibbi elektron reyestrlər, vətəndaşların elektron sağlamlıq kartı (ESK) sistemi və vahid səhiyyə informasiya sisteminin yaradılması da bəyan edilmişdir.
İKT səhiyyə sisteminə təsir edən digər ictimai tendensiyanı yaratmışdır. Vacib informasiya mənbəyi və məlumatların sürətli, etibarlı və təhlükəsiz ötürülməsi proseslərində baza infrastruktur kimi İnternet tibdə yeni reallıqların yaranmasına səbəb olmuş, nəticədə lazımi zamanda və lazımi məkanda insanın səhhəti haqqında elektron formada mühafizə olunan informasiyanın çatdırılmasını təmin edən kompleks vasitələri təqdim edən elektron-tibb (e-tibb) formalaşmışdır.
Elektron formada tibbi məlumatların yığılması, emalı, istifadə edilməsi, ötürülməsi və saxlanması üzrə iş prinsipi pasiyentlərin şəxsi məlumatları ilə işləməyə, eləcə də, digər tibb müəssisələri ilə bu cür məlumatların mübadiləsini aparmağa imkan verən vahid məlumat resurslarının yaranması ideyasına əsaslanır. E-tibbə keçid tibbi məlumatların lokal və qlobal mühitdə ötürülməsi üçün şəbəkələrin qurulmasını və onun əsasında vahid informasiya fəzasının formalaşmasını nəzərdə tutur. E-tibbin infrastrukturunu həm həkim qərarlarının, həm də idarəetmə qərarlarının qəbul olunmasını dəstəkləyən vasitələr təşkil edir.
“Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”nın əsas istiqamətlərindən biri də məhz e-tibbin formalaşdırılmasıdır. Bu məqsədə çatmaq üçün bütün tibbi personalın, tibb müəssisələrinin etibarlı, təhlükəsiz genişzolaqlı İnternetə qoşulmasını təmin edən Milli Səhiyyə şəbəkəsinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi, ESK sisteminin inkişaf etdirilməsi və bütün yaş qruplarının ESK ilə təmin olunması, tibbi informasiya sistemlərinin tətbiqinin genişləndirilməsi və elektron sağlamlıq sistemi ilə inteqrasiyası, ümumi istifadə üçün elektron tibbi resursların yaradılması, teletibbin inkişaf etdirilməsi, tibb işçilərinin İKT biliklərinin artırılması kimi məsələlərin həlli nəzərdə tutulub.
Bu çağırışlardan irəli gələrək 2014-cü ildən bəri AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda e-tibbin formalaşdırılması problemlərinin analizi, onların həlli istiqamətləri üzrə tədqiqatlara başlanılmışdır.
Bu yaxınlarda İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məsumə Məmmədova və institutun baş elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zərifə Cəbrayılovanın müəllifliyi ilə “Elektron-tibb: formalaşması və elmi-nəzəri problemləri” adlı monoqrafiya çap olunmuşdur.
“İnformasiya texnologiyaları” nəşriyyatı tərəfindən çap olunan kitab e-tibbin mahiyyəti, imkanları, formalaşması, teletibbin inkişafı problemlərinin analizinə həsr edilmişdir. Monoqrafiyada e-tibbin elmi-nəzəri problemləri ətraflı şərh edilmiş, həkim qərarlarının qəbul olunması üçün tibbi ekspert sistemlərinin işlənilməsi, fərdi tibbi məlumatların informasiya təhlükəsizliyi və tibdə Big Data problemlərinə baxılmışdır. Əşyaların İnterneti və sosial medianın e-tibdə yaratdığı imkanlar, onların fiziki məhdudiyyətli insanların cəmiyyətə inteqrasiyasında rolu, tibbi sferada kadr təminatı ilə bağlı tendensiyalar və e-tibbin insan resurslarının formalaşması məsələləri nəzərdən keçirilmişdir.
Monoqrafiyanın elmi məsləhətçisi, AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, elmi redaktorları akademik Telman Əliyev və AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramovdur.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi Şurasının qərarı ilə çapa tövsiyə olunmuş monoqrafiyanın rəyçiləri institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Ələkbər Əliyev, institutun aparıcı elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayevadır.
Monoqrafiya informasiya texnologiyaları, tibbi informatika, e-tibb sahələri üzrə mütəxəssislər, tədqiqatçılar, elmi işçilər, müəllimlər və tələbələrin də aid olduğu geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulmuşdur.

"Electronic medicine: the formation and scientific and theoretical problems" book
The formation of the information society, the transition to the knowledge economy, the penetration of information technologies (IT) into all spheres of public life also influenced the field of medicine. Currently, health and medical activities in the country are based on information and communication technologies (ICT). The need to integrate ICT into health care has become an indisputable fact accepted by all.
The use of ICT in medicine has created new opportunities for the development of this area, the transformation of traditional relations between a doctor-patient-medical institution in the health care system, changes in therapeutic, diagnostic and preventive methods and improved health monitoring processes.
In our Republic, work is also being done on health informatization. In the Concept “Azerbaijan 2020: A Look into the Future”, the main directions are identified reforms in health care, improving the legal framework and medical management, strengthening the innovation activities of the country's scientific and medical potential. The development concept also announced the creation of various medical electronic registers for monitoring public health, the system of electronic medical records of the population (EHR) and a unified health information system.
One of the main directions of the “National Strategy of Information Society Development in the Republic of Azerbaijan for 2014–2020” is the formation of e-medicine. To achieve this goal, it is planned to consider such issues as the creation and development of the National Healthcare Network, which guarantees all medical personnel, medical institutions access to a secure, broadband Internet, the development of an EHR system, the provision of EHR for all age groups, the expansion of medical information systems and the integration of development of electronic medical resources for general use, the development of telemedicine and the development of medical their workers use ICT skills.
Based on these appeals, in 2014, the Institute of Information Technology of ANAS began research on the formation of e-medicine and their solutions.
Recently a monograph was published on the topic “E-medicine: formation and scientific and theoretical problems”, authored by the head of the department of the Institute of Information Technologies, corresponding member of ANAS, doctor of technical sciences, professor Masuma Mammadova and senior researcher of the institute, doctor of technical sciences Zarifa Jabrayilova.
The book, published by the publishing house "Information Technologies", is devoted to the analysis of the essence, possibilities, the formation of e-medicine and problems of the development of telemedicine. The monograph describes in detail the scientific and theoretical problems of e-medicine, the development of medical expert systems for decision-making by doctors, the information security of individual medical information and Big Data problems in medicine. It also discusses the possibilities of the Internet of Things and social media created in e-medicine, their role in the integration of people with disabilities into society, trends in staffing in the medical field and the formation of human resources in e-medicine.
The scientific adviser to the monograph is academician-secretary of ANAS, director of the institute, academician Rasim Aliguliyev, and scientific editors are academician Telman Aliyev and corresponding member of ANAS Nuru Bayramov.
By decision of the Scientific Council of the Institute of Information Technology of ANAS, the monograph reviewers were appointed head of the department’s department, corresponding member of ANAS, doctor of technical sciences, Ramiz Aliguliyev, doctor of technical sciences, professor Alekper Aliyev, leading researcher of the institute, doctor of engineering philosophy, associate professor Fargana Abdullayeva.
The monograph is designed for a wide range of readers, which include experts, researchers, researchers, teachers and students in the field of information technology, medical informatics, e-medicine.