Qaraciyər xərçənginin proqnozlaşdırılmasında maşın təlimi alqoritmlərinin tətbiqi məsələləri araşdırılıb
20 Noyabr 2025 - 11:08 | Konfranslar, İclaslar
ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilən növbəti şöbə seminarında institutun doktorantı Lalə Qarayeva “Hepatosellülar karsinomanın proqnozlaşdırılması üçün maşın təlimi alqoritmlərinin tətbiqi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi qeyd edib ki, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının məlumatına əsasən, dünyada 14 milyondan çox insan xərçəng xəstəliyindən əziyyət çəkir. Ölüm göstəricilərinə görə ikinci yerdə dayanan qaraciyər xərçənginin 80%-ni hepatosellülar karsinoma (HSK) təşkil edir. O, bildirib ki, bu xəstəlik erkən diaqnostika aparıldıqda daha effektiv şəkildə müalicə oluna bilər.
L.Qarayeva HSK-nın diaqnozu və proqnozlaşdırılması zamanı çoxsaylı, strukturlaşdırılmamış göstəricilərin həkim səhvlərinə səbəb olma ehtimalına diqqət çəkərək bu problemin tibbi qərarların qəbulunu dəstəkləyən intellektual sistemlərin yaradılmasını zəruri etdiyini söyləyib: “Belə sistemlərin qurulmasında maşın təlimi (machine learning) və dərin təlim (deep learning) metodlarının tətbiqi mühüm rol oynayır”.
Məruzəçi diqqətə çatdırıb ki, tədqiqat çərçivəsində Portuqaliya Universiteti Xəstəxanasında HSK-dan əziyyət çəkən 204 xəstənin məlumatları əsasında formalaşdırılmış Kaggle HCC Dataset bazası seçilmiş və verilənlərdəki kliniki əlamətlər analiz olunmuşdur. Hədəf sinfi xəstələrin birillik nəticələrinə əsasən, “ölən” və “yaşayan” kimi ikili təsniflə aparılmışdır.
O, qeyd edib ki, tədqiqat mənbəyi kimi seçilmiş Azərbaycan Tibb Universiteti və Türkiyənin Malatya İnönü Universitetinin Qaraciyər Nəqli İnstitutunun birgə əməkdaşlığı nəticəsində yaradılmış milli HSK üzrə kliniki xəstələr haqqında verilənlər bazasında məlumat boşluqlarının doldurulması üçün MICE (Multiple Imputation by Chained Equations) metodu tətbiq edilmişdir. Bu metodun üstünlükləri natamam məlumatlarla işləmə qabiliyyəti, verilənlərdəki təbii dəyişkənliyi qoruması və daha etibarlı nəticələr əldə etməsi ilə əsaslandırılmışdır.
L.Qarayeva çıxışının sonunda yaradılmış yeni modelin real klinik məlumatlar əsasında xəstələrin vəziyyətinin proqnozlaşdırılmasına imkan verdiyini diqqətə çatdırıb.

The application of machine learning algorithms in the prognosis of liver cancer is investigated
At the next department seminar held at the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education, PhD student Lala Garayeva gave a presentation titled "Application of machine learning algorithms for prognosis of Hepatocellular Carcinoma."
The speaker noted that, according to the World Health Organization, more than 14 million people worldwide suffer from cancer. Liver cancer ranks second in mortality rates, with hepatocellular carcinoma (HCC) accounting for 80% of cases. She stated that the disease can be treated more effectively if diagnosed at an early stage.
L. Garayeva highlighted that during the diagnosis and prognosis of HCC, numerous unstructured indicators can increase the likelihood of medical errors, emphasizing the necessity of building intelligent systems to support clinical decision-making, and noted, "The application of machine learning and deep learning methods plays a crucial role in developing such systems."
The speaker noted that, within the framework of the study, the Kaggle HCC Dataset—compiled from data on 204 patients with HCC at the University Hospital of Portugal—was selected and the clinical features in the dataset were analyzed. The target class was defined as a binary classification—"deceased" or "alive"—based on the patients’ one-year outcomes.
She noted that, to address missing data in the national HCC clinical patient database—developed through a collaboration between Azerbaijan Medical University and the Inonu Liver Transplantation Institute in Malatya, Türkiye—the MICE (Multiple Imputation by Chained Equations) method was applied. The advantages of this method are based on its ability to work with incomplete data, to preserve the natural variability in the data, and to obtain more reliable results.
At the conclusion of her presentation, L. Garayeva emphasized that the newly developed model enables the prediction of patients’ conditions based on real clinical data.