Şəbəkə mühitində elektron texniki xidmətin təşkili məsələləri araşdırılır
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 11 saylı şöbəsinin 2018-ci il üzrə fəaliyyət planı müzakirə olundu. Planı təqdim edən  şöbə müdiri Şakir Mehdiyev cari ildə nəzərdə tutulan elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat verdi. O, informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması və effektiv metodların işlənməsi istiqamətində tədqiqatların bu il də davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırdı.
Şöbə müdiri şəbəkə mühitində elektron texniki xidmətin təşkili məsələlərinin araşdırılmasının, ekspert diaqnostik sistemlərində riyazi metodların tətbiq edilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirdi. Həmçinin kvant kompüter və kvant hesablamalar, Əşyaların İnterneti və texniki diaqnostika, pilotsuz uçan aparatların mövcud vəziyyəti, problem və perspektivlərinin araşdırılacağını qeyd etdi.
Məruzəçi şöbənin elmi-innovasiya və praktiki fəaliyyəti çərçivəsində görüləcək işlərdən bəhs edərək  AMEA-nın institut və təşkilatlarına məxsus olan fərdi kompüterlərdə təmir-sazlama və onların texniki imkanlarının artırılması işlərinin nəzərdə tutulduğunu bildirdi. Onun sözlərinə görə, qurumun İnternet infrastrukturunun yeniləməsi və təkmilləşdirilməsi, Tədris mərkəzində dərslərin və imtahanların təşkilinə dair texniki dəstəyin həyata keçirilməsi işləri cari ildə də davam etdiriləcək.

The organization of electronic technical service in the network is being investigated
Action plan of Department No 11 of the Institute of Information Technology of ANAS for 2018 was discussed. The head of the department, Shakir Mehdiyev, informed about the current research works. He noted that research on the scientific-theoretical problems of information technology and information society formation and the development of effective methods will continue this year.
The department manager said that it is envisaged to investigate the organization of electronic services in the network and to apply mathematical methods in expert diagnostic systems. He also noted that the quantum computer and quantum calculations, the Internet of Things and technical diagnostics, the current situation, problems and perspectives of unmanned aerial vehicles will also be investigated.
Speaking about the works to be done within the scientific-innovation and practical activities of the department, the speaker said that the repair and adjustment of the personal computers belonging to institutes and organizations of ANAS is envisaged to increase their technical capabilities. According to him, the renewal and improvement of the Internet infrastructure of the organization, as well as technical support for organizing lessons and exams in the Training Innovation Center will be continued this year.
He also highlighted the works done in the department regarding scientific and pedagogical and scientific-organizational activities, publication of articles in well-known scientific journals, and the promotion of scientific and practical results in mass media.
At the end, a detailed exchange of views on the subject was made, recommendations and recommendations were sounded.