Şəbəkə mühitində elektron texniki xidmətin təşkili məsələləri araşdırılır
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 11 saylı şöbəsinin 2018-ci il üzrə fəaliyyət planı müzakirə olundu. Planı təqdim edən  şöbə müdiri Şakir Mehdiyev cari ildə nəzərdə tutulan elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat verdi. O, informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması və effektiv metodların işlənməsi istiqamətində tədqiqatların bu il də davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırdı.
Şöbə müdiri şəbəkə mühitində elektron texniki xidmətin təşkili məsələlərinin araşdırılmasının, ekspert diaqnostik sistemlərində riyazi metodların tətbiq edilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirdi. Həmçinin kvant kompüter və kvant hesablamalar, Əşyaların İnterneti və texniki diaqnostika, pilotsuz uçan aparatların mövcud vəziyyəti, problem və perspektivlərinin araşdırılacağını qeyd etdi.
Məruzəçi şöbənin elmi-innovasiya və praktiki fəaliyyəti çərçivəsində görüləcək işlərdən bəhs edərək  AMEA-nın institut və təşkilatlarına məxsus olan fərdi kompüterlərdə təmir-sazlama və onların texniki imkanlarının artırılması işlərinin nəzərdə tutulduğunu bildirdi. Onun sözlərinə görə, qurumun İnternet infrastrukturunun yeniləməsi və təkmilləşdirilməsi, Tədris mərkəzində dərslərin və imtahanların təşkilinə dair texniki dəstəyin həyata keçirilməsi işləri cari ildə də davam etdiriləcək.

Исследуются вопросы организации электронных технических услуг в сетевой среде
В Институте информационных технологий НАНА состоялось обсуждение плана работы отдела №11 на 2018 год. Представляя план, заведующий отделом Шакир Мехдиев проинформировал о планируемой работе на текущий год. Он отметил, что исследования в направлении разработки эффективных методов и исследования научно-теоретических проблем формирования информационных технологий и информационного общества будут продолжены в этом году.
Заведующий отделом отметил, что планируется исследование вопросов организации электронных технических услуг в сетевой среде, применения математических методов в экспертных диагностических системах. Он также довел до внимания, что будут исследованы проблемы, перспективы и текущее состояние квант компьютеров и квант вычислений, «интернета вещей» и технической диагностики, беспилотных летательных аппаратов.
Рассказывая о планируемой работе в рамках научно-инновационной и практической деятельности отдела, выступавший подчеркнул, что планируется ремонт, настройка и расширение технических возможностей компьютеров, принадлежащих институтам и организациям НАНА. По его словам, в текущем году будет продолжена работа по обновлению и совершенствованию интернет-инфраструктуры организации, а также технической поддержки проведения уроков и экзаменов в Учебно-инновационном центре.
Ш.Мехдиев проинформировал о предстоящей работе в направлении научно-педагогической и научно-организационной деятельности сотрудников отдела, публикации научных статей в престижных журналах, пропаганды научно-практических результатов в средствах массовой информации.