Kiber antropologiya insan və texnologiyanın birgə inkişafını öyrənən elm sahəsi kimi
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 9 saylı şöbənin elmi seminarı keçirildi. İnstitutunun layihə baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şəfəqət Mahmudova “Antropologiya: tarixi, anlayışları və problemləri. Kiber antropologiya: insan və texnologiyanın birgə inkişafını öyrənən bir elm sahəsi” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. Bildirdi ki, ictimai elmlər cəmiyyətin və insan münasibətlərinin öyrənilməsi ilə məşğul olan elm sahələrindən hesab olunur. Bu elmlərdən biri də antropologiya – insan haqqında elmdir.
O qeyd etdi ki, ilk dəfə olaraq qədim yunan filosofu Aristotel antropologiya terminindən istifadə etmişdir. Bu terminin geniş izahı italyalı alim Qaleazzo Kapellanın adı ilə bağlıdır. Bundan əlavə bu elm sahəsində antik müəlliflərə nümunə olaraq Demokrit, Anaksimandr və başqalarını göstərmək olar.
Ş.Mahmudova antropologiyanın morfologiya, antropogeniz, irqşünaslıq kimi bölmələri haqqında məlumat verdi. Morfologiya antropologiyanın insanın fərdi dəyişkənliyini öyrənən geniş bölməsidir. Antropogeniz insanın ictimai varlıq kimi meydana gəlməsi, mənşəyi və inkişaf prosesini, irqşünaslıq isə irqlərin meydana gəlmə səbəbləri, tipləri, təsnifatı və onların yer kürəsində yayılma sahələri, irqi tiplərin dəyişmə qanunauyğunluqlarını öyrənir.
Məruzəçi antropologiyanın sosial, fəlsəfi, tibbi, iqtisadi, psixoloji, kiber, hüquqi, fiziki, məhkəmə, mədəni, bioloji antropologiya kimi əsas sahələrinin meydana gəldiyini və inkişaf etdirildiyini də diqqətə çatdırdı.
Sonra Ş.Mahmudova kiber antropologiya haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, kiber antropologiya virtual cəmiyyətdə və şəbəkə mühitində insanları öyrənən elm sahəsidir. O həmçinin, avanqard istiqamət olan kiber antropologiyanın strukturunu, dinamikasını və virtual cəmiyyətlərin və kiber mədəniyyətlərin təbiətini öyrənir. Bu elm sahəsində fransız alimi Julyen Lametri, kanadalı alim Makklyuen, rus alimi Vladimir Vernadskinin ideyaları geniş yayılmışdır.
Məruzəçi kiber antropologiyanin problemlərindən də danışdı. Onun sözlərinə görə, insanlar və texnologiyaları özünə daxil edən sosiotexnologiya sistemlərinin öyrənilməsi, maddi mədəniyyətin formaları kimi rəqəmsal texnologiyaların tədqiqi və başqa məsələlər kiber antropologiyanın problemlərindəndir.
Bununla yanaşı, o, kiber antropologiyanın mühüm hissələrindən biri kimi qiymətləndirilən psixoloji mədəniyyətin yeni hazırlanmış konsepsiyasının bəzi müddəaları haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, bu müddəalara insanın problemlərini həll edə bilən istər texnoloji, istər texnoloji olmayan vasitələrə aid məsələlər, texnologiya istifadəçilərinin psixoloji səlahiyyətinə aid fərdi müxtəlifliklərin tədqiqatı  və başqaları aiddir.
Məruzəçi bildirdi ki, insan bədəninin və onun hissələrinin müqayisəli ölçüləri ilə məşğul olan antropologiyanın bir sahəsi də antropometriya adlanır. Antropometrik ölçülərdən istifadə etməklə riyazi düsturların köməyi ilə insanın bədəninin ölçüləri və onun dəyişikliyinin dinamikasını qiymətləndirmək olar.
Ş.Mahmudova Azərbaycanda antropometrik tədqiqatların ilk dəfə olaraq rusiyalı alim-həkim N.İ.Anserov tərəfindən aparıldığını diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, onun rəhbərliyi ilə “Azərbaycan cəmiyyətinin öyrənilməsi və tədqiq edilməsi” adlı komissiya yaradılmışdır.
Məruzəçi antropometrik göstəricilərdən istifadə etməklə təsvirlər əsasında insanın irqi və etnik mənsubiyyətinin müəyyən edilməsi haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, insanın sifətinə əsasən onun yaşı, cinsi, etnik və irqi mənsubiyyəti haqqında məlumat əldə etmək olar. Son dövrlərdə insanın müxtəlif biometrik xüsusiyyətlərinə əsaslanan identifikasiya sistemlərinin yaradılmasına həsr olunan tədqiqatların sayı sürətlə artır. Hazırda bu sahədə kifayət qədər əhəmiyyətli tədqiqat işləri olsa da, insanın hər hansı məlum bir irqə və ya etnik qrupa mənsubiyyətini müəyyən edən metod və sistemlərin sayı olduqca azdır. O həmçinin, təsvirlər əsasında insanın irqi və etnik mənsubiyyətinin müəyyən edilməsi sahəsi üzrə AMEA İnformasiya Texnologiyalar İnstitutunda elmi tədqiqatların aparıldığını vurğuladı.

Cyber anthropology is a science that studies the development of human and technology
Today, at the Institute of Information Technologies of ANAS, the scientific seminar of Department № 9 was held. Chief project engineer, PhD in Technical Sciences, Associate Professor Shafagat Mahmudova presented a report on "Anthropology: History, Concepts and Problems. Cyber ​​Anthropology: A Science that Learns Human Development and Technology Together". She said that social sciences are considered to be one of the fields of study of society and human relations. Anthropology is one of these sciences.
She pointed out that for the first time, the ancient Greek philosopher Aristotel used the term anthropology. The broad explanation of this term is related to the name of the Italian scientist Galeazzo Capellan. Examples of ancient authors in this field are Democritus, Anaximandre, and others.
Mahmudova gave information about the section of anthropology such as morphology, anthropogenic and racism. Morphology is a large section of anthropology learning the human's individual variability. Anthropogene learns the origin, origin and development of human beings, racisim learns the reasons race formation, types, classifications and spheres of races.
The speaker also noted that the main areas of anthropology such as social, philosophical, medical, economic, psychological, cyber, legal, physical, judicial, cultural, biological anthropology have been developed.
Then S.Makhmudova informed about cyber anthropology. She stated that cyber anthropology is a science that studies people in virtual society and in the network environment. She also learns the structure, dynamics of cyber anthropology, the vanguard orientation, and the nature of virtual societies and cyber cultures. French scientist Julyen Lametri, Canadian scientist Makklyuen, Russian scientist Vladimir Vernadsky's ideas are widely used in this field of science.
The speaker also spoke about the problems of cyber anthropology. According to her, the study of sociotechnology systems involving people and technologies, the study of digital technologies such as the forms of material culture, and other issues are one of the problems of cyber anthropology.
The speaker said that anthropology, which deals with comparable dimensions of the human body and its parts, is also called anthropometry. By using mathematical formulas, the dimensions of the human body and its dynamics can be estimated using anthropometric measurements.
Mahmudova noted that for the first time anthropometric researches were conducted in Azerbaijan by Russian scientist N.I.Anserov. She noted that under her leadership a commission called "Study of Azerbaijani society" was created.
The speaker provided information on the identification of race and ethnicity based on illustrations using anthropometric indicators. She said it is possible to gain information about human’s age, gender, ethnicity, and race according to her/his face. In recent years, the number of researches on identification systems based on the various biometric features of human beings is rapidly increasing. While there is considerable research in this area, the number of methods and systems that determine the identity of a person to any known racial or ethnic group is quite small. She also underlined that scientific researches were carried out at the Institute of Information Technology of ANAS in the field of human race and ethnicity.