AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 17 saylı şöbəsinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsi ilə birgə elmi seminarı keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, şöbə müdiri, akademik Rasim Əliquliyev seminarın “İnternet iqtisadiyyatının tənzimlənməsi və inkişaf perspektivləri” mövzusunda dissertasiya işinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi, elmi rəhbəri olduğu dissertasiya işi haqqında məlumat verdi.
Sonra İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Rasim Mahmudov dissertasiya mövzusu üzrə məruzəni təqdim edərək işin aktuallığı, qarşıya qoyulan və həll olunan məsələlər, elmi yeniliklər, dissertasiyanın strukturu və həcmi, çap olunmuş elmi əsərlərin sayı və s. haqqında ətraflı məlumat verdi. Dissertasiya işinin məqsədindən danışan məruzəçi qeyd etdi ki, işin məqsədi İnternetin iqtisadi proseslərə təsiri, İnternet mühitində iqtisadi münasibətlərin xüsusiyyətləri və qanunauyğunluqlarının araşdırılması, problemlərinin müəyyən edilməsi, İnternet iqtisadiyyatının tənzimlənməsi və təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün təkliflərin işlənməsi, o cümlədən İnternet iqtisadiyyatının dayanıqlı inkişafı üçün konseptual əsasların, genişzolaqlı İnternetin geniş tətbiqi və inkişafı üçün, eləcə də İnternetin perspektiv texnologiyalarının iqtisadi potensialının reallaşdırılması üçün təkliflərin işlənməsidir.
Qeyd edək ki, dissertasiya işinin I fəslində İnternetin müasir iqtisadi münasibətlərə təsirinin analiz edilir və müvafiq problemlər müəyyən edilir. O cümlədən bazarda informasiya assimmetriyasının neqativ təsirləri, bazarın vasitəçilik funksiyasının transformasiyası məsələlərinə baxılır, biliklər iqtisadiyyatı və bazar iqtisadiyyatı prinsiplərinin müqayisəli analizi aparılır, İnternet iqtisadiyyatının mikro və makro xüsusiyyətlərinin şərh olunur, İnternet iqtisadiyyatının əsas problemlərinin müəyyən edilir və təsnifatlandırılır.
“İnternet mühitində iqtisadi münasibətlərin tənzimlənməsi problemləri” adlanan II fəsildə İnternetin tənzimlənməsi problemləri, vəzifələri və üsulları, hüquqi mexanizmləri müəyyən olunur. İnternet mühitində iqtisadi münasibətlərin tənzimlənməsi, təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, eləcə də, intellektual mülkiyyət hüququnun qorunması ilə bağlı mexanizmlər təklif edilir.
“İnternet iqtisadiyyatının inkişaf perspektivləri” adlı III fəsildə genişzolaqlı İnternetin inkişafının konseptual modeli işlənmiş, habelə Əşyaların İnterneti, Big Data və bulud texnologiyalarının iqtisadi potensialının reallaşdırılması ilə əlaqədar təkliflər irəli sürülmüşdür.
R.Mahmudov dissertasiya işinin əsas elmi-nəzəri və praktiki nəticələri haqqında məlumat verərək nəticələrin 12 beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfransda müzakirə olunduğunu, mövzu üzrə 13 elmi məqalənin nüfuzlu jurnallarda nəşr edildiyini dedi.

The dissertation work on " Regulation of Internet economy and its development perspectives" was discussed
27 September 2017 - 14:00 | Conferences, assemblies
Scientific seminar of Department No.17 with Public Relations Department was held at the  Institute of Information Technology of ANAS.
Academician-secretary of ANAS, Director of the Institute, Head of Department, Academician Rasim Alguliev said that the seminar was dedicated to the discussion of the dissertation work on " Regulation of Internet economy and its development perspectives", and informed about the dissertation.
Then, presenting the report on the topic of the dissertation the Head of the Public Relations Department, Rasim Mahmudov informed about the actuality of the topic,  proposed and resolved issues, scientific innovations, the structure and volume of the dissertation, the number of published scientific works. Speaking about the purpose of the dissertation work, the reporter noted that the purpose of the work was to study the impact of the Internet on economic processes, investigate the peculiarities and legality of economic relations in the Internet, identify the problems, develop proposals for the regulation of Internet economy and security, including conceptual basis for sustainable development of the Internet economy, development of proposals for the broad application and development of broadband Internet as well as the realization of the economic potential of the Internet's perspective technologies  are determined and classified.
It should be noted that in chapter I of the dissertation, the analysis of the impact of the Internet on modern economic relations is identifiable and relevant. In addition, negative effects of information asymmetry in the market, the transformation of the market economy, market economy, comparative analysis of Internet economy, definition and classification of Internet economy.
Chapter II, "Problems of Regulation of Economic Relations on the Internet," identifies the Internet regulatory problems, tasks and methods, and legal mechanisms. In the Internet, mechanisms for the regulation of economic relations, security, as well as the protection of intellectual property rights are proposed.
In Chapter III, proposals regarding  Economic Potential for the Development of Perspectives for the Internet Economy, as well as for the implementation of the Internet, Big Data and Cloud Technologies were put forward.
R.Mahmudov was the author of 12 international and national scientific conferences, and 13 scientific articles in prestigious journals.