Texnologiyanın kommersiyalaşdırılması sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olundu
11 sentyabr 2017-ci il tarixdə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Koreyanın Qabaqcıl Elmlər və Texnologiyalar İnstitutunun (Korea Advanced Institute of Science and Technology - KAİST) Qlobal Kommersiyalaşdırma Mərkəzinin (The Global Commercialization Center - GCC) direktoru, professor Munki Çoy, GCC-nin baş meneceri, professor YanDuk Park, GCC-nin meneceri Hyuncanq Kvon, eləcə də, Elektronika və Telekommunikasiya Elmi-tədqiqat İnstitutunun (The Electronics and Telecommunications Research Institute) Tədqiqat və İnkişaf Kommersiyalaşdırma Mərkəzinin baş elmi işçisi Su-Yin Yun ilə görüş keçirildi.
Görüşdə institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, elmi katib Mədinə Səidova, şöbə müdirləri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Musayev və texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Yusifov iştirak edirdilər.
Görüşün keçirilməsində məqsəd texnologiyanın kommersiyalaşdırılması və əməkdaşlıq perspektivləri ilə bağlı müzakirələr aparmaq idi.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan R.Ələkbərov AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əsas fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verdi. İnstitutda informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin müxtəlif istiqamətləri üzrə aparılan elmi-tədqiqatlardan görülən işlərdən danışdı.
İnstitutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin fəaliyyəti haqqında məlumat verən alim bildirdi ki, ölkənin bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu prosesi bu mərkəzdə həyata keçirilir.
Alim qonaqlara institutun AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi barədə də məlumat verdi. AzScienceNet-in akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarına yüksək səviyyəli İnternet xidmətləri göstərdiyini, elm və təhsil şəbəkələri üzrə milli operator olaraq Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasında mühüm rol oynadığını qeyd etdi.
KAİST-in Qlobal Kommersiyalaşdırma Mərkəzinin direktoru Prof. Munki Çoy çıxış edərək bildirdi ki, Azərbaycana səfər etməkdə əsas məqsəd informasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq əlaqələri qurmaq, kadr və təcrübə mübadiləsi aparmaqdır. M.Çoy qeyd etdi ki, onun təmsil etdiyi elmi qurum təkcə İKT sahəsində deyil, həm də digər sahələrdə araşdırmalar apararaq texnologiyanın kommersiyalaşdırılması istiqamətində layihələr həyata keçirir.
Sonra Koreya Qabaqcıl Elmlər və Texnologiyalar İnstitutunun Qlobal Kommersiyalaşdırma Mərkəzinin baş meneceri Prof. YanDuk Park Koreyanın Qabaqcıl Elmlər və Texnologiyalar İnstitutu, Su-Yin Yun isə Elektronika və Telekommunikasiya Elmi-tədqiqat İnstitutunun fəaliyyətinə dair təqdimatla çıxış etdilər.
Görüşdə, həmçinin Milli Elm və Texnologiya İnformasiya xidmətinin yaradılması, Əşyaların İnterneti, Big Data, Kibertəhlükəsizlik texnologiyaları və s. istiqamətlərdə birgə tədqiqatların aparılması məsələsi müzakirə olundu.

The prospects of cooperation in the field of technology commercialization were discussed
A meeting with the Director of the Global Computing Center (GCC) of the Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), Professor Munki Choy, General  Manager of the GCC, Professor YanDuk Park, GCC Manager Hyunjiang Kwon, and Executive Director of the Research and Development Commercialization Center of the Electronics and Telecommunications Research Institute  Dr. Jeoung Hyeong Park was held at the Institute of Information Technology of ANAS, on September 11.
The meeting was attended by the deputy director of technology, PhD  Rashid Alakbarov, scientific secretary Madina Saidova, corresponding members of ANAS, professor Ramiz Aliguliyev, PhD in technical sciences Vugar Musayev and PhD in technical sciences Farhad Yusifov.
The purpose of the meeting was to discuss technology commercialization and prospects for cooperation.
Opening the event, R. Alakbarov informed about the main activities of the Institute of Information Technology of ANAS. He spoke about the scientific researches carried out in various directions of information technologies and information society at the Institute.
The scientist who informed about the Institute's Educational-Innovation Center said that all the doctoral and dissertators of the country are involved in the subject of Informatics and doctoral examinations.
The scientist also informed the guests about AzScienceNet science computer network of the Institute. He noted that AzScienceNet provided high-quality Internet services to academia's scientific institutions and organizations and played an important role in integrating Azerbaijani science into world science as a national operator for science and education networks.
Director of KAIST's Global Commerce Center Munki Choy stated that the main purpose of the visit to Azerbaijan is to establish cooperation in the field of information technologies, personnel and experience exchange. His scientific institution is implementing projects not only in the field of ICT but also in other areas, in the field of technology commercialization, M. Choy noted.
Then the General Manager of the Global Commercialization Center of Korea Advanced Science and Technology Institute Yan Duk Park made a presentation on the activities of Institute and Hyeong Canq Kwon on the activities of the Electronic and Telecommunications Research Institute.
Also, the creation of the National Science and Technology Information Service, the Internet of Things, Big Data, cybersecurity technologies and so on. was discussed at the meeting.