AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun elmi seminarının növbəti iclası keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi, iclasın kompüter şəbəkələrinin intellektual monitorinqi problemlərinə həsr olunduğunu bildirdi.
Sonra institutun baş elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramiz Şıxəliyev “Kompüter şəbəkələrinin intellektual monitorinqi problemləri üzrə elmi-nəzəri nəticələr” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. O, öncə məsələnin aktuallığını önə çəkərək kompüter şəbəkələrinin (KŞ) miqyası və istifadə sahəsinin günü-gündən genişləndiyini, bu səbəbdən KŞ-nin daimi monitorinqi və vəziyyətinin dəqiq müəyyən edilməsinin vacib olduğunu diqqətə çatdırdı.
Sonra məruzəçi kompüter şəbəkələrinin intellektual monitorinqi sahəsində problemlərdən söz açdı. Bildirdi ki, buraya KŞ-nin monitorinqinin müasir vəziyyətinin analizi, KŞ-nin intellektual monitorinqi sisteminin strukturunun işlənilməsi, KŞ-nin intellektual monitorinqi arxitekturasının işlənilməsi və s. aiddir. Bildirdi ki, şəbəkə monitorinqi KŞ-nin vəziyyətinə nəzarət etməyə, istifadəçilərin aktivliyinin təhlilinə, şəbəkə protokollarının analizinə və s. imkan verir. O, KŞ-nin monitorinqinin əsasən iki üsulla – aktiv və passiv monitorinq vasitəsilə həyata keçirildiyini qeyd etdi.
R.Şıxəliyev, həmçinin KŞ-nin trafikinin intellektual analizi üçün metod və modellərin işlənilməsi və KŞ-nin monitorinqinin intellektuallaşdırılması üçün metodların işlənilməsinə dair araşdırmaların nəticələrini də təqdim etdi.
Kompüter şəbəkələrinin monitorinqinin optimallaşdırılması ilə bağlı məlumat verən məruzəçi bildirdi ki, əsas məqsəd verilmiş şəbəkə resursları çərçivəsində KŞ qovşaqlarının monitorinqinin optimallaşdırılmasıdır. Bu məqsədə çatmaq üçün pollinq sistemi modelindən istifadə təklif edilmişdir.
O, sonda şəbəkə monitorinqi sahəsində nəşr olunmuş məqalələr, tezislər, jurnallar və konfranslara dair məlumatları diqqətə çatdırdı.

Intelligent monitoring of computer networks is being investigated
The next meeting of the scientific seminar was held at the Institute of Information Technology of ANAS. Academician-secretary of ANAS, director of the institute, academician Rasim Alguliev informed  about the agenda and said that the meeting was dedicated to the problem of intellectual monitoring of computer networks.
Later, Ramiz Shikhaliyev, senior research fellow, PhD , made a presentation on "Scientific-theoretical results on the problems of Intelligent Computer Networks Monitoring". He pointed out the importance of the issue and noted that the scale and scope of computer networks (SC) are expanding day by day,  therefore the CC monitor and accurate definition of the of this situation are crucial.
The speaker then spoke about problems in the field of intellectual monitoring of computer networks. He said that  it includes the analysis of the current state of the CC monitoring, the development of the SC Intelligent Monitoring System, the development of the Intelligent Intelligence Monitoring Architecture and so on. He said that network monitoring would monitor the status of the CC, analyze user activity, analyze network protocols, and so on. Allows. He noted that the monitoring of the CC was carried out mainly through two methods - active and passive monitoring.
R. Shikhaliyev also presented the results of the research on the development of methods and models for intellectual analysis of the traffic of the CC and the development of methods for the intelligent monitoring of the CC.
Reporting on optimization of computer network monitoring, the reporter said that the main objective is to optimize the monitoring of NSC nodes within the network resources. To achieve this goal, it was suggested to use a pollination system model.
He eventually drew attention to articles published in network monitoring, theses, journals and conferences.