İnstitutun layihə baş mühəndisi Şəfəqət Mahmudovanı 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun layihə baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent  Şəfəqət Mahmudovanın 60 yaşı tamam olur.
Ş.Mahmudova 1979-cu ildə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin “Tətbiqi riyaziyyat” fakültəsini bitirmişdir. Elə həmin ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyası Kibernetika İnstitutunda proqramçı vəzifəsində işə qəbul edilmiş və avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemlərinin yaradılması məsələləri ilə məşğul olmuşdur.
1983-cü ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Avtomatlaşdırılmış İdarəetmə Sistemləri (AİS) şöbəsinə böyük proqramçı, bir müddətdən sonra aparıcı mühəndis vəzifəsinə keçirilmişdir. EHM-lər arasında müxtəlif təyinatlı sistemlərin informasiya mübadiləsinin proqram təminatlarını işləyib hazırlamış və müxtəlif AİS-lərin təşkilində iştirak etmişdir.
Ş. Mahmudova “Fotoportretlər əsasında insan sifətinin tanınması üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusu üzrə 3338.01 - "sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi" ixtisası üzrə dissertasiya işi müdafiə etmiş və texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışdır.
Hazırda "Fotoportretlər əsasında insan sifətinin irqi mənsubiyyətinin müəyyən olunması üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi" mövzusu üzrə elmi tədqiqatlarla məşğuldur.
O, 38 elmi məqalə və 39 tezisin müəllifidir. Bunların 41-i beynəlxalq elmi mətbuatda dərc edilmişdir.
Ş.Mahmudova 2016-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən dosent elmi adına layiq görülmüşdür.
Şəfəqət xanım fəaliyyət göstərdiyi illər ərzində institutun elmi-ictimai həyatında fəal iştirak etmiş, yüksək insani keyfiyyətləri, yaradıcılıq qabiliyyəti, əməksevərliyi sayəsində həmkarları arasında böyük hörmət qazanmışdır.
İnstitutun kollektivi Şəfəqət xanımı anadan olmasının 60 illiyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, gələcək fəaliyyətində yeni yeni yaradıcılıq uğurları arzulayır.

Congratulations to the project chief engineer of the institute Shafagat Mahmudova on the occasion of the 60th anniversary!
27 January 2017 - 14:57 | Jubilees
Today, project chief engineer of the Institute of Information Technology, PhD, associate professor Shafagat Mahmudova is celebrating her 60th anniversary.
In 1979 she was accepted for employment as programmer to the Institute of Cybernetics of Azerbaijan Academy of Sciences and addresses issues of establishment of automated control systems.
In 1983 she was transferred as senior engineer to the Automated Control Systems Department of Azerbaijan National Academy of Sciences, and later appointed as leading engineer. She participated in development of software of multi-purpose information exchange systems between Electronic Computers, as well as different ACS.
Sh. Mahmudova defended the thesis on the "Development of methods and algorithms for human face recognition on the basis of photo-portraits" in the specialty 3338.01 - "System analysis, control and information processing" and gained PhD degree in Technical sciences.
Currently she conducts research on the "Development of methods and algorithms for the racial identity of human face on the basis of photo-portraits".
She is the author of 38 articles and 39 theses. 41 of them were published in the international journals.
In 2016,  Sh. Mahmudova was awarded with the title of associate professor by the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.