İnstitutda beynəlxalq elmi jurnallarda məqalələrin yazılması qaydalarına dair seminar keçirildi Oktyabr 03, 2019 | 03:58 / Konfranslar, iclaslar
“Clarivate Analytics” agentliyi tərəfindən AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda bu qurumun əməkdaşları üçün “Beynəlxalq elmi jurnallarda məqalələrin yazılmasına dair tövsiyələr” və “Yırtıcı jurnallarla mübarizə” mövzularında seminar keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi, bu kimi seminarların keçirilməsinin institut əməkdaşlarının beynəlxalq elmi jurnallarda məqalələrin yazılmasına dair məlumatlandırılması baxımından əhəmiyyətini vurğuladı.
Sonra agentliyin elmi informasiya resursları üzrə eksperti İneş Kenjina çıxış edərək AMEA ilə “Clarivate Analytics” arasında əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının agentliyin bibliometrik şəbəkəsi olan “Web of Science” bazasından istifadə imkanı əldə etdiklərini qeyd etdi.
O, öncə beynəlxalq elmi jurnallarda məqalələrin yazılması qaydalarına dair məruzə ilə çıxış edərək məqalənin təqdim olunması prosesi, məqalənin yüklənməsi üçün lazım olan əlavə fayllar, məqalənin yazılma qaydaları və onun rəyə verilmə prosesi, məqalənin strukturu haqqında məlumat verdi, müasir ingilis dilinin qəbul edilmiş qaydaları üzrə ümumi məsləhətləri diqqətə çatdırdı.
Məruzəçi impakt faktorlu jurnallarda məqalələrin nəşri prosesindən danışaraq bildirdi ki, bu proses zamanı öncə uyğun jurnal seçilir, jurnalın tələblərinə müvafiq olaraq məqalə rəsmiləşdirilir, rəyə göndərilir, sonra isə nəşrə qəbul olunur.
İ.Kenjina Web of Science” platformasından istifadə qaydaları və bura daxil olan jurnallarda məqalələrin nəşrinə dair tələblər haqqında məlumat verdi.
Daha sonra məruzəçi yırtıcı” jurnallarla mübarizə üsullarından danışdı, beynəlxalq elmi jurnallarda məqalə çapı ilə bağlı mövcud problemlərdən söz açdı. Qeyd etdi ki, dünyada “yırtıcı” jurnalların sayının artdığı bir zamanda onların müəyyənləşdirilməsi də çətinləşib. O, “Global Impact Factor”, “International Impact Factor”, “General Impact Factor”, “Cosmos Impact Factor”, International Journal Impact Factor” və digər bu kimi “yırtıcı” metrikalara diqqət edilməsinin zəruriliyini vurğuladı.
İ.Kenjina “yırtıcı” jurnallardan qorunma üsullarını nəzərə çatdıraraq bildirdi ki, jurnalın saytında əlaqə məlumatlarının və redaksiya ünvanın mövcud olmaması, onun akademik bazada əks olunmaması, eləcə də redaksiya heyəti barədə məlumatın olmaması bu jurnalın “yırtıcı” olması ehtimalını artırır. Daha sonra məruzəçi müxtəlif “yırtıcı” jurnalların saytlarını nümunələr əsasında təqdim etdi.
Şirkət nümayəndəsi Kolorado Universitetinin mütəxəssisi Cefri Bilin (Jeffrey Beall) təqdim etdiyi “yırtıcı” jurnal və nəşriyyatların “qara siyahı”sını əks etdirən “Bilin siyahısı” (Beall’s list) haqqında məlumatı, eləcə də saxta qiymətləndirmə indekslərini və “yırtıcı” konfransları diqqətə çatdırdı.
O, həmçinin “Web of Science Core Collection”da Azərbaycanın jurnallarının siyahısını təqdim etdi, məqalələrə baxış sayının artırılması yollarından bəhs etdi, eləcə də “Publons” veb-saytında alimlərin qeydiyyatdan keçməsinin zəruriliyindən danışdı. Qeyd etdi ki, “Publons” alimlərin beynəlxalq arenada tanınmasına, onların bütün məqalələrinin bir səhifədə cəmlənməsinə, məqalələrə istinad sayının artmasına və qrantlara müraciət zamanı bir sıra üstünlüklərə imkan verir.
Məruzəçi h-indeksi barədə məlumat verərək bildirdi ki, bu indeks tədqiqatçıların elmi nüfuzunun göstəricisi hesab olunur və müəyyən müəllifin, təşkilatın və ya nəşrin əhatə dairəsinə görə əhəmiyyətli fəaliyyətini göstərir.
İ.Kenjina, həmçinin 2013-2018-ci illərdə normallaşdırılmış orta istinad göstəricilərinin müxtəlif ölkələr üzrə müqayisəli analizini təqdim etdi.
Məruzələr ətrafında gedən müzakirələrdə institutun şöbə müdirləri – AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məsumə Məmmədova, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Gülnarə Nəbibəyova, eləcə də institutun elmi katibi Mədinə Səidova və institutun əməkdaşı Firudin Əsgərov iştirak etdilər.

A seminar on the rules for publication articles in international scientific journals held October 03, 2019 | 03:58 / Conferences, assemblies
At the Institute of Information Technology of ANAS, the Clarivate Analytics agency held a seminar for the organization’s employees. The seminar was dedicated to the topics “Recommendations on writing articles in international scientific journals” and “Fight against predatory journals”.
Opening the event, ANAS vice-president, director of the institute, academician Rasim Aliguliyev gave information on the issues on the agenda, emphasizing the importance of such seminars for informing the institute staff about writing articles in international scientific journals.
Then, an expert of the information resources agency Inesh Kenjina stated that in accordance with the cooperation agreement between ANAS and Clarivate Analytics, ANAS scientific institutions and organizations have access to the Web of Science database, which is the agency’s bibliometric network.
First, she presented a report on the rules for writing articles in international scientific journals, provided information about the article submission process, additional files needed to download the article, the rules for writing the article and the submission process, and the general structure of modern English language rules.
Speaking about the process of publishing articles in journals with impact factor, she emphasized that during this process a magazine will be selected first, then, in accordance with the requirements of the journal, the article is documented, it is sent for review, and only after that publications are accepted.
I. Kenjina informed about the rules of using the Web of Science platform and the requirements for publishing articles in journals included in the database.
Then the speaker spoke about the methods of dealing with "predatory" journals and gave information about the current problems of publishing articles in international scientific journals. She noted that with the increase in the number of "rich" magazines in the world, their identification has also become more complicated. She emphasized the need to focus on such predatory metrics as Global Impact Factor, International Impact Factor, General Impact Factor, Cosmos Impact Factor, International Journal Impact Factor and others.
She provided information on the Beall’s list, a blacklist of predatory magazines and publications.
She also presented a list of Azerbaijani journals in the Web of Science Core Collection, talked about ways to increase the number of article views and the need to register scientists on the Publons website. She emphasized that “Publons” allow scientists to be recognized in the international arena, to concentrate all their articles on one page, to increase the number of links to articles and to receive a number of advantages when applying for grants.
I. Kenjina also presented a comparative analysis of average reference indicators for 2013-2018 for different countries.