İnstitutda beynəlxalq elmi jurnallarda məqalələrin yazılması qaydalarına dair seminar keçirildi Oktyabr 03, 2019 | 03:58 / Konfranslar, iclaslar
“Clarivate Analytics” agentliyi tərəfindən AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda bu qurumun əməkdaşları üçün “Beynəlxalq elmi jurnallarda məqalələrin yazılmasına dair tövsiyələr” və “Yırtıcı jurnallarla mübarizə” mövzularında seminar keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi, bu kimi seminarların keçirilməsinin institut əməkdaşlarının beynəlxalq elmi jurnallarda məqalələrin yazılmasına dair məlumatlandırılması baxımından əhəmiyyətini vurğuladı.
Sonra agentliyin elmi informasiya resursları üzrə eksperti İneş Kenjina çıxış edərək AMEA ilə “Clarivate Analytics” arasında əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının agentliyin bibliometrik şəbəkəsi olan “Web of Science” bazasından istifadə imkanı əldə etdiklərini qeyd etdi.
O, öncə beynəlxalq elmi jurnallarda məqalələrin yazılması qaydalarına dair məruzə ilə çıxış edərək məqalənin təqdim olunması prosesi, məqalənin yüklənməsi üçün lazım olan əlavə fayllar, məqalənin yazılma qaydaları və onun rəyə verilmə prosesi, məqalənin strukturu haqqında məlumat verdi, müasir ingilis dilinin qəbul edilmiş qaydaları üzrə ümumi məsləhətləri diqqətə çatdırdı.
Məruzəçi impakt faktorlu jurnallarda məqalələrin nəşri prosesindən danışaraq bildirdi ki, bu proses zamanı öncə uyğun jurnal seçilir, jurnalın tələblərinə müvafiq olaraq məqalə rəsmiləşdirilir, rəyə göndərilir, sonra isə nəşrə qəbul olunur.
İ.Kenjina Web of Science” platformasından istifadə qaydaları və bura daxil olan jurnallarda məqalələrin nəşrinə dair tələblər haqqında məlumat verdi.
Daha sonra məruzəçi yırtıcı” jurnallarla mübarizə üsullarından danışdı, beynəlxalq elmi jurnallarda məqalə çapı ilə bağlı mövcud problemlərdən söz açdı. Qeyd etdi ki, dünyada “yırtıcı” jurnalların sayının artdığı bir zamanda onların müəyyənləşdirilməsi də çətinləşib. O, “Global Impact Factor”, “International Impact Factor”, “General Impact Factor”, “Cosmos Impact Factor”, International Journal Impact Factor” və digər bu kimi “yırtıcı” metrikalara diqqət edilməsinin zəruriliyini vurğuladı.
İ.Kenjina “yırtıcı” jurnallardan qorunma üsullarını nəzərə çatdıraraq bildirdi ki, jurnalın saytında əlaqə məlumatlarının və redaksiya ünvanın mövcud olmaması, onun akademik bazada əks olunmaması, eləcə də redaksiya heyəti barədə məlumatın olmaması bu jurnalın “yırtıcı” olması ehtimalını artırır. Daha sonra məruzəçi müxtəlif “yırtıcı” jurnalların saytlarını nümunələr əsasında təqdim etdi.
Şirkət nümayəndəsi Kolorado Universitetinin mütəxəssisi Cefri Bilin (Jeffrey Beall) təqdim etdiyi “yırtıcı” jurnal və nəşriyyatların “qara siyahı”sını əks etdirən “Bilin siyahısı” (Beall’s list) haqqında məlumatı, eləcə də saxta qiymətləndirmə indekslərini və “yırtıcı” konfransları diqqətə çatdırdı.
O, həmçinin “Web of Science Core Collection”da Azərbaycanın jurnallarının siyahısını təqdim etdi, məqalələrə baxış sayının artırılması yollarından bəhs etdi, eləcə də “Publons” veb-saytında alimlərin qeydiyyatdan keçməsinin zəruriliyindən danışdı. Qeyd etdi ki, “Publons” alimlərin beynəlxalq arenada tanınmasına, onların bütün məqalələrinin bir səhifədə cəmlənməsinə, məqalələrə istinad sayının artmasına və qrantlara müraciət zamanı bir sıra üstünlüklərə imkan verir.
Məruzəçi h-indeksi barədə məlumat verərək bildirdi ki, bu indeks tədqiqatçıların elmi nüfuzunun göstəricisi hesab olunur və müəyyən müəllifin, təşkilatın və ya nəşrin əhatə dairəsinə görə əhəmiyyətli fəaliyyətini göstərir.
İ.Kenjina, həmçinin 2013-2018-ci illərdə normallaşdırılmış orta istinad göstəricilərinin müxtəlif ölkələr üzrə müqayisəli analizini təqdim etdi.
Məruzələr ətrafında gedən müzakirələrdə institutun şöbə müdirləri – AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məsumə Məmmədova, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Gülnarə Nəbibəyova, eləcə də institutun elmi katibi Mədinə Səidova və institutun əməkdaşı Firudin Əsgərov iştirak etdilər.

В институте состоялся семинар по правилам написания статей в международных научных журналах Окт 03, 2019 | 03:58 / Конференции, собрания
В Институте информационных технологий НАНА агентство «Clarivate Analytics» провело семинар для сотрудников организации. Семинар был посвящен темам «Рекомендации по написанию статей в международных научных журналах» и «Борьба с хищными журналами».
Открывая мероприятие, вице-президент НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев дал информацию о вопросах повестки дня, подчеркнув важность подобных семинаров для информирования сотрудников института о написании статей в международных научных журналах.
Затем эксперт агентства по информационным ресурсам Инеш Кенджина заявила, что в соответствии с соглашением о сотрудничестве между НАНА и «Clarivate Analytics» научные учреждения и организации НАНА имеют доступ к базе «Web of Science», являющейся библиометрической сети агентства.
Сначала она представила доклад о правилах написания статей в международных научных журналах, предоставила информацию о процессе подачи статьи, дополнительных файлах, необходимых для загрузки статьи, правилах написания статьи и процессе ее подачи, общую структуру современных правил английского языка.
Рассказывая о процессе публикации статей в журналах с импакт-фактором, выступившая подчеркнула, что в ходе этого процесса сначала будет выбран журнал, затем в соответствии с требованиями журнала статья документизируется, ее отправляют на рецензирование, и лишь после этого принимаются публикации.
И. Кенджина проинформировала о правилах использования платформы «Web of Science» и требованиях для публикации статей в журналах, включенных в базу.
Затем выступившая рассказала о методах борьбы с «хищными» журналами и дала информацию о текущих проблемах публикации статей в международных научных журналах. Она отметила, что с ростом числа «хащных» журналов в мире их идентификация также стала более сложной. Она подчеркнула необходимость сосредоточить внимание на таких «хищных» метриках, как «Global Impact Factor», «International Impact Factor», «General Impact Factor», «Cosmos Impact Factor», «International Journal Impact Factor»  и другие.
И. Кенджина, ссылаясь на защиту от «хищных» журналов, сказала, что отсутствие контактной информации и редакторского адреса в журнале, отражения в академической базе данных, а также информации о редакционной коллегии повышает вероятность того, что журнал является «хищным». Затем выступившая представила сайты различных «хищных» журналов на основе примеров.
Представитель компании дала информацию о «Списке Билин» (Beall’s list), являющимся «черным» списком «хищных» журналов и публикаций.
Она также представила список азербайджанских журналов в «Web of Science Core Collection», рассказала о способах увеличения количества просматров статей и о необходимости регистрации ученых на веб-сайте «Publons». Она подчеркнула, что «Publons» позволяют ученым быть признанными на международной арене, концентрировать все свои статьи на одной странице, увеличивать количество ссылок на статьи и получать ряд преимуществ при подаче заявок на гранты.
Касаясь h-индекса, выступившая отметила, что этот индекс является показателем научного престижа исследователей и демонстрирует значительную работу конкретного автора, организации или издателя..
И. Кенджина также представила сравнительный анализ средних эталонных показателей за 2013-2018 годы для разных стран.
Состоялся обмен мнениями относительно доклада. В обсуждениях приняли участие заведующие отделами института – член-корреспондент НАНА, доктор технических наук Рамиз Алыгулиев, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук, профессор Масума Мамедова, доктор философии по технике Гюльнара Набибекова, а также научный секретарь института Медина Саидова и сотрудник института Фирудин Аскеров.