Süni intellektin müasir vəziyyəti, inkişaf mərhələləri və tətbiqləri araşdırılıb
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 4 saylı şöbəsinin növbəti elmi seminarı keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov seminarın “Süni intellekt: müasir vəziyyəti, inkişaf mərhələləri və tətbiqləri” mövzusuna həsr olunduğunu bildirdi.
Seminarda, həmçinin institutun ümumi işlər üzrə direktor müavini, 11 saylı şöbənin müdiri Şakir Mehdiyev və 3 saylı şöbənin müdiri Təhmasib Fətəliyev iştirak edirdi.
Məruzəni təqdim edən institutun böyük elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Məmməd Həşimov süni intellektin (Artificial intelligence, AI) imkanlarından danışdı. Bildirdi ki, AI insan kimi düşünən və qərar qəbul edə bilən texniki qurğuların yaradılmasını, insan məntiqinin maşınlarda tətbiqini nəzərdə tutur: “Süni intellektin məqsədi insan təfəkkürünün formalaşdırılması model və metodlarının işlənilməsi, insanın edə biləcəyi əqli əməliyyatları insanlar kimi icra edə bilən intellektual proqram, sistem və robotların yaradılmasıdır”.
Məruzəçi süni intellektin yaranma tarixindən danışaraq qeyd etdi ki, süni intellekt ifadəsi ilk dəfə 1956-cı ildə Con Makkarti tərəfindən işlədilmiş və AI “maşınların intellektual edilməsi elmi və mühəndisliyi” kimi təyin edilmişdir.
M.Həşimov süni intellektin inkişaf mərhələləri, onun məhdudlaşdırılmış, ümumi, superintellekt kimi növləri, tədqiqat sahələri, ekspert sistemlər, neyron şəbəkələr, qeyr-səlis məntiq, təbii dilin emalı, robotexnika, maşın təlimi metodları, eləcə də Turing testi haqqında məlumat verdi.
AI-nin tətbiq sahələrindən danışan məruzəçi onun aviasiya, təhsil, səhiyyə, maliyyə, ağır sənaye, neyrocərrahiyə və digər sahələrdə tətbiq olunduğunu dedi.
O, həmçinin süni intellektin LİSP, Proloq, FRL və OPS proqramlaşdırma dilləri barədə məlumat verdi, AI-nin üstünlükləri və çatışmazlıqlarını diqqətə çatdırdı. M.Həşimovun sözlərinə görə, süni intellekt böyük vaxt tələb edən məsələlərin həllində effektivdir, yuxu və fasilə tələb etmədiyindən fasiləsiz işləyə bilir, xətaların baş vermə ehtimalı yoxdur, eləcə də kosmos və okeanın dərinliklərinin araşdırılmasında istifadə olunur. Bildirdi ki, AI-nin yüksək qiymət, insan əməyinə olan tələbatın aşağı düşməsi, süni intellekt proqramlarının bəd niyyətlə istifadə olunması kimi çatışmazlıqları mövcuddur.
Sonda məruzəçi süni intellektə dair proqnozları nəzərə çatdırdı: “2030-cu ilədək süni intellekt sahəsindən Çin iqtisadiyyatının gəliri hər il təxminən 60 milyard dollar təşkil edəcək. Həmin ilədək dünyada işləyən əhalinin üçdə biri, Yaponiyada isə təqribən yarısı yeni peşələr axtarmaq məcburiyyətində qalacağı təxmin edilir”. Bununla yanaşı, artıq “Google” şirkətinin Nyu-Yorkda, Torontoda, London və Sürixdən sonra Pekində beşinci süni intellekt elmi-tədqiqat mərkəzi fəaliyyətə başlayır.

Contemporary state, development stages and applications of Artificial intelligence researched
The next scientific seminar of the Department № 4 was held at the Institute of Information Technology of ANAS. Deputy director on technology, Ph.D. in technical sciences, associate professor Rashid Alakbarov said that the seminar is dedicated to "Artificial Intelligence: Contemporary State, Development Stages and Applications".
The seminar was also attended by Deputy Director of the Institute for General Affairs, Head of Department No.11 Shakir Mehdiyev and Head of Department No.3 Tahmasib Fataliyev.
Senior research fellow of institute Mammad Hashimov introduced the presentation. He spoke about opportunities for artificial intelligence. AI is the development of machines are programmed to think and decide like a human and implies the application of human logic in machines, he says. “The aim of artificial intelligence is to develop models and methods of shaping human thinking, to develop intelligent programs, systems and robots that can perform human intelligence as human beings."
Artificial intelligence was first used by John McCartney in 1956 and designated as AI "Intelligent Machining and Engineering",  he noted.
Mr.Hashimov gave information about the development stages of artificial intelligence, its limited, general, superintellect types, research areas, expert systems, neural networks, fuzzy logic, natural language processing, robotics, machine learning methods, as well as Turing test.
Speaking about the application of the AI, he said that it was applied in aviation, education, health, finance, heavy industry, neurosurgery and other areas.
He also provided information on the artificial intelligence of LISP, Prolog, FRL and OPS programming languages and highlighted the pros and cons of AI. He noted that Artificial intelligence is effective in solving issues requiring a great time, can work without interruption, sleep and break, no possibility of error, as well as the study of the depths of the cosmos and the ocean. AI has defaults such as its high cost, the drop in demand for human labor and the misuse of artificial intelligence programs.
In the end, the reporter outlined the predictions on artificial intelligence: "By 2030, the Chinese economy's revenue from artificial intelligence will be about $ v60 billion annually. It is estimated that approximately one-third of the world's population and nearly half of the population of Japan will be forced to seek new jobs by that year ". In addition, Google intends to launch its fifth artificial intelligence research center in Beijing after New York, New York, Toronto, London and Zurich.