Uşaqların İnternet mühitində təhlükəsizliyinin təmin olunması problemləri müzakirə olundu Yanvar 11, 2017 | 05:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclası keçirildi. Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev  iclasın uşaqların internet mühitində təhlükəsizliyinin təmin olunması problemlərinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
R.Əliquliyev İnternetdə uşaqların psixologiyasına və sağlamlığına mənfi təsir edən çox sayda məlumatın yayıldığını və onların təbliğatını aparan kontentlərin ziyanlı informasiya daşıyıcıları olduğunu bildirərək uşaqların İnternetin bu kimi təsirlərindən qorunması probleminin dünya səviyyəsində diqqət cəlb edən məsələlərdən olduğunu vurğuladı.
Beynəlxalq aləmdə bu problemlə bağlı mövcud olan yanaşmalar və çağırışlar haqqında danışan alim bu sahədə İngiltərədə “The Internet Watch Foundation” təşkilatının mühüm rola malik olduğunu söylədi. Qeyd etdi ki, bu kimi təşkilatlara daxil olan müraciətlər əsasında İnternetdə rast gəlinən təhlükələrə qarşı mübarizə aparılır.
“Media orqanlarında mütəxəssislər tərəfindən müntəzəm olaraq maarifləndirmə işləri aparılmalı və bu problem populyarlaşdırılmalıdır”, – deyə bildirən R.Əliquliyev ölkəmizdə bu sahədə mövcud olan problemlərin araşdırılmasına böyük ehtiyac olduğunu söylədi. Alim müvafiq qurumlarla birgə bu istiqamətdə tədbirlərin həyata keçirilməsinin önəmini vurğuladı.
R.Əliquliyev, həmçinin ölkəmizdə bununla bağlı atılacaq addımlardan biri kimi institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin nəzdində uşaqların İnternetdə təhlükəziliyinin təmin olunması problemləri ilə məşğul olacaq mərkəzin yaradılmasının vacibliyini önə çəkdi. Alim qeyd etdi ki, mərkəzdə əldə olunan məlumatların intellektual analizi bu problemlərin həlli baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edəcək.
Sonra institutun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı Aysel Əliyeva “Uşaqlar üçün daha yaxşı İnternet” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. O, “Uşaqlar üçün daha yaxşı İnternet” layihəsinin “Insafe” şəbəkəsi və İnternet qaynar xətlərinin Beynəlxalq Assosiasiyası tərəfindən birgə həyata keçirildiyini bildirdi. Avropa Təhlükəsiz İnternet Mərkəzləri tərəfindən “Insafe” yardım xətti, “Inhope” qaynar xətti, “Insafe” maarifləndirmə mərkəzləri kimi xidmətlərin göstərildiyini söyləyən məruzəçi Avropada 31 Təhlükəsiz İnternet Mərkəzinin və “Daha yaxşı İnternet” layihəsini yerli, milli və beynəlxalq səviyyədə dəstəkləyən 2000-dən çox qurumun, o cümlədən 90-dan çox Təhlükəsiz İnternet Günü komitələri və dəstəkçilərinin mövcud olduğunu vurğuladı.
Onun sözlərinə görə, Təhlükəsiz İnternet Günü 9 fevral 2016-cı il tarixdə “Daha yaxşı İnternet üçün öz töhfəni ver” şüarı altında beynəlxalq səviyyədə qeyd edilmişdir. Cari ildə bu tədbirin “Dəyişin: Daha yaxşı internet üçün birləşin” şüarı altında fevral ayının 7-də keçirilməsi nəzərdə tutulub.
A.Əliyeva, həmçinin Təhlükəsiz İnternet Günündə həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, bu gündə mediada maarifləndirmə işləri aparılır, xüsusi televiziya proqramları, uşaqlar üçün yarışlar, bu sahədə aparıcı şəxslər, xüsusilə valideynlər, şagirdlər, tədqiqatçılar və mütəxəssislərlə görüşlər təşkil olunur, onlayn təhlükəsizlik sahəsində əldə olunan araşdırmaların nəticələri nəşr olunur və s. işlər həyata keçirilir.
Sonda A.Əliyeva Birləşmiş Krallıq və Rusiyanın Təhlükəsiz İnternet Mərkəzləri, Qazaxıstan Təhlükəsiz İnternet Günü Komitəsinin fəaliyyəti haqqında məlumat verdi. Ölkəmizdə də bu komitənin yaradılması ilə bağlı tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırdı.
Məruzə ətrafında gedən müzakirələrdə institutun direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, institutun şöbə müdiri, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məsumə Məmmədova, şöbə müdirləri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosentlər Yadigar İmamverdiyevFirudin Ağayev, institutun layihə baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şəfəqət Mahmudova çıxış edərək sual və təkliflərini səsləndirdilər.

Problems of providing Safer Internet for Kids was discussed
Meeting of the Scientific Board of the Institute of Information Technology was held. Opening the meeting the academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technologies, academician Rasim Aliguliyev said that meeting was devoted to discussion of the problems of ensuring the safety of children on the internet.
He said that there are approaches and challenges that exist in the international community on this issue. Scientist talking about in this field in the UK "The Internet Watch Foundation" organization has an important role. He noted that the appeals on the basis of such organizations are fighting against the dangers encountered on the Internet.
"Media outlets should be carried out by specialists, and the problem must be popularized awareness activities on a regular basis," - said the scientis, a need to examine the existing problems in this area, he said. The scientist stressed the importance of taking measures in this direction together with the relevant bodies.
He also emphasized the importance of founding center under the Training and Innovation Center which deals with the problems of children in the provision of Internet security. The scientist noted that, from the center of the intellectual analysis of data will be important for the solution of these problems
Then the employee of Internatioanl Relations Department-Aysel Aliyeva made a report about “Better Internet for Kids”.She noted that following a succession of safer Internet programs from 1999 to 2013 the Better internet for kids projects is the latest European Commission-funded initiative aimed at creating a better internet for Europe’s children and youth. The BIK project is jointly managed by European Schoolnet (EUN) which coordinates the Insafe network and by the International Association of Internet Hotlines (INHOPE).Reporter stated that across the globe 31 Safer Internet Day Centers, more than 90 additional safer internet day commitees and supporters, more than 2000 additional stakeholders across research, industry and civil society supporting the BIK agennda in locally, nationally and internationlly.
According to her words Safer Internet Day was celebrated 9 February in 2016. And its slogan was “Play you part for a better internet”.This year Safer Internet Day 2017 wil be celebrated in 7 February in 2017.Its slogan will be “Be the change: Unite for a better Internet”.
A.Aliyeva also gave detailed information about activities proposed for Safer Internet Day. Typically the SID Committee will lead one or more actions on Safer Internet Day which may include but not limited to: the launch of an awareness campaign in the media (for example, via video clips, radio announcements, songs, banners in social networking sites, etc), a special television programme, a competition for children, a conference with leading fiqures in the sector, in particular parents, children, researchers and industry, apress conference involving celebrities who support SID etc.