Aprelin 10-dan 12-nə kimi Rusiyada bioinformatika üzrə ilk hakaton keçirilib.
Hakaton (ing. hackathon) “hack” – haker və “marathon” - marafon sözlərindən yaranıb. Bu, bədniyyətlilərin deyil, sözün əsl mənasında peşəkar hakerlərin, yəni, proqram təminatı üzrə müəxəssislərin hər-hansı bir problemin kreativ həlli üzərində yarışmasıdır.
Moskva Fizika-Texniki İnstitutunda baş tutan tədbirdə bioinformatika, molekulyar biologiya üzrə mütəxəssislərdən və proqramçılardan ibarət komandalar yarışıblar. Gənc alim, tələbə və aspirantlar fasiləsiz olaraq 48 saat ərzində bioinformatika üzrə qabaqcıl layihələr hazırlayıblar.
lenta.ru saytının məlumatına görə, tədbir Rusiyada biotexnoloji sahənin özünütəşkil və formalaşmasına kömək edəcək və elmi konfransların, seminarların ənənəvi formatına əlavə oluna bilər. Hakatonun əsas vəzifəsi zəruri proqram resurslarının tez bir vaxtda yaradılmasıdır.

The first Russian Hackaton in bioinformatics held
The first Russian Hackaton in bioinformatics GeneHack was held on 10 - 12 April, 2015, Moscow Institute of Physics and Technology. The event involves the competition of the teams in bioinformatics, molecular biologists and programmers to address applications provided by leading research centers of Russia.
In total 300 applications were submitted from 70 places from six countries, from which the organizers selected 120.  The participants included schoolchildren, students, academics and members of major technological and IT-companies.
According to organizers, the event will promote the self-organization and formation of the biotechnology industry in Russia and could be complementary to the traditional format of scientific conferences and seminars.