Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda rəqəmsal dövlət quruculuğu problemlərinin elmi-nəzəri əsaslarına dair tədqiqatların nəticələrini əks etdirən “Rəqəmsal dövlət problemləri: məqalələrin xülasələri” adlı ekspres-informasiya çapdan çıxıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, yeni nəşr institutun əməkdaşları tərəfindən rəqəmsal dövlət quruculuğunun müxtəlif istiqamətləri üzrə aparılmış çoxşaxəli elmi tədqiqatların mühüm nəticələrini özündə əks etdirir. Kitabçada son 20 ildə nüfuzlu beynəlxalq və ölkə səviyyəli jurnallarda, konfrans toplularında dərc edilmiş 154 elmi əsərin xülasəsi yer alıb.
Ekspress-informasiyada rəqəmsal dövlətin sintezi və analizi üçün süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi, səmərəli idarəetmə mexanizmləri və modelləri, vətəndaş məmnuniyyətinin və informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması, rəqəmsal demoqrafiya infrastrukturunun formalaşması kimi aktual mövzulara həsr olunmuş elmi əsərlər haqqında məlumat verilir.
Texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Yusifovun elmi redaktorluğu ilə hazırlanmış bu toplu rəqəmsal dövlət problemləri sahəsində fəaliyyət göstərən tədqiqatçılar, mütəxəssislər, ali məktəb müəllimləri və tələbələri üçün dəyərli biblioqrafik mənbədir. Kitabça, həmçinin ölkəmizdə rəqəmsal dövlət sahəsində elmi biliklərin sistemləşdirilməsi və təbliği baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

Express-information titled “Problems of the digital state: abstracts of articles” published
The Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education has published an express information publication titled “Problems of the Digital State: Abstracts of Articles,” which reflects the results of scientific-theoretical research on the foundations of digital state-building.
AZERTAC reports that the new publication showcases the key results of multifaceted scientific research conducted by the institute's staff across various areas of digital state development. The edition contains the abstracts of 154 scientific papers published over the last 20 years in prestigious international and national journals, as well as conference proceedings. The editor of the new edition is Associate Professor Farhad Yusifov, PhD in Technical Sciences.
This publication is a valuable bibliographic source for researchers, specialists, university lecturers, and students working in the field of digital state problems.