ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AzTU-nun Data Elmi və Süni İntellekt İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev Baku TV-nin “Aktual gündəm” verilişinin qonağı olub. Alim çıxışında son 20 il ərzində ölkəmizdə informasiya cəmiyyətinin formalaşdırılması və rəqəmsal transformasiya istiqamətində mühüm dövlət proqramlarının və milli strategiyaların qəbul olunduğunu xatırladıb, Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturasının yaradılmasına dair fəaliyyət planını bu istiqamətdə görülən işlərin məntiqi davam kimi qiymətləndirib.
AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev Cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilən “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın əhəmiyyətini önə çəkərək qeyd edib ki, ölkəmizdə təbii dilin emalı sahəsində milli resurslar formalaşdırılmalı, böyük dil modellərinin yaradılması üçün elmi və texnoloji baza gücləndirilməlidir.

Ramiz Aliguliyev, Corresponding Member of the ANAS, was a guest on the “Current Agenda” program – VIDEO
17 February 2026 - 15:00 | Interviews, speeches
Ramiz Aliguliyev, Corresponding Member of the ANAS, was a guest on the “Current Agenda” program
Ramiz Aliguliyev, Head of Department at the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education of Azerbaijan, Director of the Institute of Data Science and Artificial Intelligence of Azerbaijan Technical University, and a Corresponding Member of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), was a guest on Baku TV's “Current Agenda” program. In his speech, the scientist noted that over the past 20 years, significant state programs and national strategies have been adopted in the country to foster the development of the information society and promote digital transformation. The scientist described the Unified Action Plan on “Azerbaijan's New Digital Architecture” as a logical continuation of the work carried out in this direction.
Ramiz Aliguliyev, a Corresponding Member of the ANAS highlighted the significance of the “Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025–2028,” adopted by President Ilham Aliyev. He emphasized that national resources in the field of natural language processing must be developed in the country and that the scientific and technological foundation for the creation of large language models should be strengthened.