AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri sosial şəbəkələrdə istifadəçilərə yönəlmiş kibertəhlükələrlə bağlı müsahibə verib – VİDEO
09 Yanvar 2026 - 12:01 | Müsahibələr, çıxışlar
AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri sosial şəbəkələrdə istifadəçilərə yönəlmiş kibertəhlükələrlə bağlı müsahibə verib
ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev “TV1” veb-saytının “Bakı vaxtı” verilişinin qonağı olub.
B.Nəbiyev “Piramida oyunları ilə vətəndaşları necə aldadırlar?” mövzusuna həsr olunmuş verilişdə sosial şəbəkələrdə vətəndaşların maliyyə vəsaitlərinin mənimsənilməsi kimi məsələlərlə bağlı sualları cavablandırıb.
O, hazırda bütün dünya ölkələrində İnternetə çıxış imkanlarının artması, süni intellekt texnologiyalarının inkişafı nəticəsində kibertəhlükəsizlik məsələlərinin aktuallaşdığını qeyd edərək xüsusən son illərdə maliyyə piramidası dələduzluq hallarının daha geniş yayıldığını diqqətə çatdırıb. B.Nəbiyev çıxışında bu kimi risklərin yaranma səbəbləri, onların minimallaşdırılması üsulları, eləcə də bu hücumlardan qorunma yolları haqqında danışıb.

Head of the AzScienceNet Network Operation Center gave an interview on cyber threats targeting users on social networks – VIDEO
09 January 2026 - 12:01 | Interviews, speeches
Head of the AzScienceNet Network Operation Center gave an interview on cyber threats targeting users on social networks
Babak Nabiyev, PhD in Technical Sciences and Head of the AzScienceNet Network Operation Center at the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education, was a guest on the “Baku Time” program of the “TV1” website.
In the program dedicated to “How Citizens Are Deceived by Pyramid Schemes,” B. Nabiyev answered questions concerning issues such as the misappropriation of citizens’ financial resources on social networks.
He noted that with the increasing access to the Internet worldwide and the development of artificial intelligence technologies, cybersecurity issues have become more prominent, and in recent years, cases of financial pyramid fraud have become particularly widespread. In his speech, B. Nabiyev discussed the causes of such risks, methods to minimize them, and ways to protect against these attacks.