Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş mütəxəssisi Kəmalə Həşimova 1203.01 – “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
K.Həşimovaya diplom AAK-ın sədri, professor Famil Mustafayev tərəfindən 05.12.2025-ci ildə Ali Attestasiya Komissiyasında təqdim olunmuşdur.
“İnternet mühitində reklam və marketinq fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılması üçün metod və alqoritmlərin işlənilməsi” mövzusunda dissertasiya işi çərçivəsində internet-reklamın inkişaf perspektivləri, xüsusiyyətləri və imkanları araşdırılmış, müvafiq istiqamətdə mövcud problemlər müəyyənləşdirilmişdir. Dissertasiya işi AMEA-nın vitse-prezidenti, ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyevin elmi rəhbərliyi ilə hazırlanmışdır.
Tədqiqat çərçivəsində veb-saytlarda reklam və marketinq məsələlərinin səmərəli həllində müştəri fikirlərinə əsasən, veb-resursların qiymətləndirilməsi üçün metod və alqoritmlər, internet-reklam kampaniyasının effektivliyinin dinamik dəyişməsi modeli, eləcə də internet reklam və marketinqdə istifadəçi məlumatları əsasında tövsiyə sistemləri üçün metod və alqoritm işlənilmiş, əldə olunan elmi nəticələrin yoxlanılması məqsədilə eksperimentlər aparılmışdır.
Dissertasiya işində ilk dəfə olaraq ümummilli iqtisadi təhlükəsizlik kontekstində və süni intellekt texnologiyalarından istifadə etməklə əlçatan mənbələrdən məlumatların toplanması ilə şirkətlərə reklam-marketinq xidmətlərinin göstərilməsi, marketinq siyasətinin qurulması və vahid rəqəmsal onlayn bazarın formalaşdırılması üçün sistemlər təklif edilmişdir. İnternet mühitində reklam-marketinq işlərinin yüksək səviyyədə təşkili üçün ən son metod, model və texnologiyalardan istifadə olunmuşdur.
Qeyd edək ki, K. Həşimova 1983-1989-cu illərdə Azərbaycan Texniki Universitetinin (Ç.İldırım adına Azərbaycan Politexnik İnstitutu) “Elektron hesablayıcı maşınları” ixtisası üzrə ali təhsil almışdır.1985-ci ildən AR Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda (Avtomatlaşdırılmış İdarəetmə Sistemləri Şöbəsi) texnik, proqramçı, elmi işçi, sektor müdiri vəzifələrində işləmişdir. Hazırda institutda baş mütəxəssis vəzifəsində çalışır.
O, AMEA-nın ictimai həyatına dair “Fotoqalereya” bazasında müxtəlif məlumatların – mətn, foto, audio, video tipli materialların sistemləşdirilməsi və korporativ istifadəsinin təmin edilməsi üçün e-elmin tərkib hissəsi kimi rəqəmsal multimedia informasiya sisteminin yaradılması və istismarının təşkilində fəal iştirak etmişdir. K.Haşımova həmçinin AMEA-nın www.science.az portalının yaradılmasında xidməti olan mütəxəsssislərdən biridir.
Kəmalə Həşimovanı İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun kollektivi adından elmi nailiyyətlərinə və fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini aldığına görə səmimi qəlbdən təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı və gələcək elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq!

17 December 2025 - 09:28 | Important events
Kamala Hashimova, Chief Specialist at the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education, was awarded the scientific degree of Doctor of Philosophy in Technical Sciences by the Supreme Attestation Commission (SAC) under the President of the Republic of Azerbaijan in the specialty of 1203.01—“Computer Sciences.”
The diploma was presented to K. Hashimova by Professor Famil Mustafayev, Chairman of the SAC, at the Commission on December 5, 2025.
The dissertation titled “Development of Methods and Algorithms to Increase the Efficiency of Advertising and Marketing Activities in the Internet Environment” examined the development prospects, characteristics, and opportunities of Internet advertising and identified existing problems in the relevant field. The dissertation was prepared under the scientific supervision of Academician Rasim Alguliyev, Vice-President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and Director General of the Institute of Information Technology.
As part of the research, methods and algorithms for evaluating web resources based on customer feedback, a dynamic model of Internet advertising campaign effectiveness, and methods and algorithms for recommendation systems using user data in Internet advertising and marketing were developed. Experiments were conducted to verify the obtained scientific results.
The dissertation proposes, for the first time, systems for providing advertising and marketing services to companies, establishing marketing policies, and forming a unified digital online market by collecting data from accessible sources within the context of national economic security and using artificial intelligence technologies. The latest methods, models, and technologies have been used to ensure a high level of organization of advertising and marketing activities in the Internet environment.
It should be noted that K. Hashimova received her higher education in the specialty of 'Electronic Computing Machines' at Azerbaijan Technical University (Azerbaijan Polytechnic Institute named after Ch. Ildirim) from 1983 to 1989. Since 1985, she has worked at the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan (Department of Automated Control Systems) in positions including technician, programmer, research officer, and head of sector. She currently works as a chief specialist at the institute.
She actively participated in the creation and management of a digital multimedia information system, as part of e-science, aimed at systematizing and ensuring the corporate use of various types of information—text, photo, audio, and video materials—within the 'Photo Gallery' database of the ANAS documenting public life. K. Hashimova is also one of the specialists who contributed to the creation of the www.science.az portal of the ANAS.
On behalf of the staff of the Institute of Information Technology, we sincerely congratulate Kamala Hashimova on her scientific achievements and the attainment of her Doctor of Philosophy degree and wish her robust health and continued success in her future scientific endeavors.