“Konstitusiya və Suverenlik İli” və AzTU-nun 75 illiyi çərçivəsində AzTU Məzun Assosiasiyasının II Zirvə Görüşü keçirilib
10 Dekabr 2025 - 15:00 | Konfranslar, İclaslar
“Konstitusiya və Suverenlik İli” və Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) 75 illiyi çərçivəsində AzTU Məzun Assosiasiyasının II Zirvə Görüşü keçirilib. Əvvəlcə torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canlarından keçən Vətən övladlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub. Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirilib.
Məzunları salamlayan AzTU-nun rektoru Vilayət Vəliyev bildirib ki, tədbir həm “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə, həm də universitetin 75 illik yubileyinə həsr olunub. Rektor deyib ki, AzTU-da vətənpərvərlik ruhu, tələbələrin Vətən sevgisi həmişə ön planda olub. AzTU tələbə və məzunları Azərbaycanın müstəqilliyi və suverenliyi uğrunda aparılan istər Birinci Qarabağ, istərsə də 44 günlük Vətən müharibəsində hər zaman ön sıralarda döyüşüb. Bununla yanaşı, AzTU 75 il ərzində Azərbaycan elminə, o cümlədən ölkənin sənaye və iqtisadiyyatına mühüm töhfələr verən görkəmli şəxsiyyətlər bəxş edib.
Hazırda AzTU məzunları dövlət qurumları və özəl şirkətlərdə, eyni zamanda xarici ölkələrdə müxtəlif vəzifələrdə çalışırlar. Bütün bunlar AzTU-nun zəngin elmi ənənələri olan, tələbələrinə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşan ali təhsil müəssisəsi olduğunu göstərir.
AzTU-nun məzunu, Azərbaycan Metrologiya İnstitutunun baş direktorunun müavini Madar Quliyev AzTU Məzun Assosiasiyasının birillik fəaliyyəti ərzində məzunların məşğulluğu və karyera inkişafı ilə bağlı geniş təqdimatla çıxış edib.
AzTU məzunu, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Rasim Əliquliyev çıxışı zamanı mühəndislik peşəsinin dünyada əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, bu gün bütün sahələrdə mühəndis kadrlara ehtiyac var. O həmçinin qeyd edib ki, məzunlar universitet illərində öyrəndikləri biliklərlə kifayətlənməməli, mühəndisliklə bağlı müasir dövrün tələblərinə uyğun informasiyaları mənimsəmək üçün mütəmadi olaraq ali təhsil müəssisəsinin imkanlarından yararlanmalıdırlar.
AzTU məzunu və əməkdaşı Günel Məmmədli yaxın vaxtlarda istifadəyə veriləcək AzTU Məzun Platformasının iş prinsipi və qeydiyyat prosesi barədə ətraflı məlumat verib.
Sonra AzTU haqqında videoçarx nümayiş olunub.
AzTU məzunu, Milli Məclisin deputatı Mixail Zabelin də öz növbəsində Məzun Assosiasiyasının II Zirvə Görüşünün təşkilinə görə universitet rəhbərliyinə təşəkkür edib.
1988-2003-cü illərdə universitetin Elektron hesablama maşınları kafedrasının dosenti vəzifəsində çalışmış AzTU məzunu Abil Əliyev tələbəlik illərinin xatirələrindən danışıb.
AzTU-nun türkiyəli məzunları “Kar Tem Temizlik” şirkətinin rəhbəri Özcan Karavar, “Galata Medikal” və “CTR Group CIS” şirkətlərinin həmtəsisçisi Ertuğrul Altıntaş Türkiyədən məhz bu tədbirdə iştirak etmək üçün Azərbycana gəldiklərini bildiriblər. Onlar tələbələik illəri ilə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Tədbir beynəlxalq müsabiqələr laureatı, Müdafiə Nazirliyinin Əlahiddə Nümunəvi Hərbi Orkestrinin solistləri Aynur İsgəndərli və Kənan Qədimovun ifası ilə davam edib.

Second Summit meeting of the AzTU Alumni Association held within the framework of the “Year of the Constitution and Sovereignty” and the AzTU’s 75th anniversary
10 December 2025 - 15:00 | Conferences, assemblies
The 2nd Summit meeting of the Azerbaijan Technical University (AzTU) Alumni Association was held within the framework of the “Year of the Constitution and Sovereignty” and the 75th anniversary of Azerbaijan Technical University (AzTU). At the beginning of the event, the cherished memory of the sons of the Motherland who sacrificed their lives for the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan was honored with a one-minute moment of silence. The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed.
Welcoming the alumni, Rector of AzTU Vilayat Valiyev noted that the event was dedicated to both the “Year of the Constitution and Sovereignty” and the 75th anniversary of the university. The rector stated that the spirit of patriotism and students’ love for the Motherland have always been a priority at AzTU. Students and alumni of AzTU have always fought on the frontlines in defense of Azerbaijan’s independence and sovereignty, both during the First Karabakh War and the 44-day Patriotic War. In addition, over the past 75 years, AzTU has educated outstanding figures who have made significant contributions to Azerbaijani science, as well as to the country’s industry and economy.
Currently, AzTU graduates hold various positions in government agencies, private companies, and abroad. All this indicates that AzTU is a higher education institution with rich scientific traditions that provides its students with special attention and care.
Madar Guliyev, a graduate of AzTU and Deputy Chief Director of the Azerbaijan Institute of Metrology, delivered a detailed presentation on the employment and career development of alumni during the one-year activities of the AzTU Alumni Association.
Academician Rasim Alguliyev, a graduate of AzTU, Director General of the Institute of Information Technology, and Vice President of ANAS, discussed the global significance of the engineering profession during his speech. He noted that there is a need for engineering professionals in all fields today. He also emphasized that alumni should not be content with the knowledge gained during their university years and should regularly utilize the university’s resources to acquire information aligned with the demands of modern engineering.
Gunel Mammadli, a graduate and staff member of Azerbaijan Technical University, provided detailed information on the operating principles and registration process of the AzTU Alumni Platform, which is set to launch soon.
This was followed by a video presentation about Azerbaijan Technical University.
Mikhail Zabelin, a graduate of AzTU and a member of the National Assembly, in turn, expressed his gratitude to the university administration for organizing the 2nd Summit Meeting of the Alumni Association.
Abil Aliyev, a graduate of Azerbaijan Technical University who served as an Associate Professor at the university’s Department of Electronic Computing Machines from 1988 to 2003, shared memories from his student years.
Turkish graduates of AzTU, Ozcan Karavar, CEO of “Kar Tem Temizlik,” and Ertugrul Altyntash, co-founder of “Galata Medical” and “CTR Group CIS,” stated that they traveled from Turkey specifically to attend this event in Azerbaijan. They shared memories from their student years.
The event continued with a performance by Aynur Isgandarli and Kenan Gadimov, soloists of the Special Exemplary Military Orchestra of the Ministry of Defense and laureates of international competitions.