Terminoloji informatika sahəsində araşdırmaçı Əfruz Qurbanovaya texnika üzrə fəlsəfə doktoru diplomu təqdim olunub
15 Oktyabr 2025 - 09:37 | Mühüm hadisələr
Müasir dövrdə rəqəmsal transformasiya və süni intellekt texnologiyalarının sürətli inkişafı şəraitində Azərbaycan dilinin qorunması və inkişafı dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən birinə çevrilmişdir. Bu istiqamətdə qəbul olunan fərman və sərəncamların,  dövlət proqramlarının icrası məqsədilə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir, müvafiq elmi qurumlarla birgə tədqiqatlar aparılır. İnstitutda son 10 ildən artıq müddətdə “Milli terminoloji informasiya sisteminin sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işi çərçivəsində aparılan tədqiqatlar bu istiqamətdə həyata keçirilən əhəmiyyətli işlərdəndir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının (AAK) qərarı ilə ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun böyük elmi işçisi Əfruz Qurbanova 3338.01 – Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi (informasiya texnologiyaları) ixtisası üzrə texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülmüşdür. Ə.Qurbanovaya fəlsəfə doktoru diplomu AAK-ın sədri, professor Famil Mustafayev tərəfindən 10 oktyabr 2025-ci il tarixində Ali Attestasiya Komissiyasında təqdim olunmuşdur.
“Milli terminoloji informasiya sisteminin sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işi çərçivəsində rəqəmsal mühitdə Azərbaycan dilinin təsbit olunması, terminoloji informatika, milli terminoloji informasiya sisteminin formalaşması, termin yaradıcılığı proseslərinin avtomatlaşdırılması istiqamətində sistemli və ardıcıl elmi-tədqiqat işləri aparılmışdır.
Dissertasiya işi uzun illər ərzində aparılan tədqiqatların nəticəsi kimi, Azərbaycan dilinin qorunması və inkişaf etdirilməsinə mühüm töhfə vermiş, vətəndaşlara fasiləsiz elektron terminoloji xidmətlər təklif etməklə Azərbaycan dilinə daxil olan terminləri daha əlçatan etmişdir.
Tədqiqat çərçivəsində terminoloji informatikanın elmi-texnoloji problemləri analiz olunmuş, əsas inkişaf istiqamətləri müəyyənləşdirilmiş və bu istiqamətlərdə elmi araşdırmaların aparılmasının vacibliyi əsaslandırılmışdır. Ölkədə ilk dəfə olaraq milli terminoloji informasiya modeli işlənilmiş, terminologiya sahəsində xarici təcrübə və beynəlxalq standartlar araşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, Ə.Qurbanova 1984-cü ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) “Tətbiqi riyaziyyat” fakültəsini bitirmiş və təyinatla Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Avtomatlaşdırılmış İdarəetmə Sistemləri şöbəsinə işə qəbul olunmuşdur. 1984-cü ildən 2018-ci ilə qədər proqramçı, elmi işçi, sektor müdiri vəzifələrində çalışmışdır. AMEA-nın www.science.az portalının və institutun www.ict.az saytının yaradılmasında iştirak etmişdir. www.science.az portalının informasiya təminatına rəhbərlik etmişdir.
O, 40-a yaxın elmi əsərin müəllifidir. Onlardan 5-i Web of Science, Scopus olmaqla 20-ə yaxını nüfuzlu elmi jurnallarda nəşr olunmuşdur.
Hazırda Ə.Qurbanova virtual məkanda Azərbaycan dilinin ekosisteminin formalaşmasının elmi-nəzəri problemləri üzrə tədqiqatlar aparır.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun kollektivi adından Ə.Qurbanovanı elmi fəaliyyətində əldə etdiyi nailiyyətlərə görə təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı və gələcək elmi axtarışlarında uğurlar arzulayırıq!

The Diploma of Doctor of Philosophy in Technology was presented to Afruz Gurbanova, a researcher specializing in terminological informatics
15 October 2025 - 09:37 | Important events
In the modern era, the preservation and development of the Azerbaijani language have become one of the main directions of state policy, especially amidst the rapid development of digital transformation and artificial intelligence technologies. In this regard, consistent measures are being implemented at the Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, and joint research is being conducted with relevant scientific organizations to execute the decrees, orders, and state programs adopted in this direction. A significant effort undertaken in this direction includes the research conducted at the Institute for over 10 years within the framework of the dissertation titled "Development of methods and algorithms for synthesis of national terminological information system."
Afruz Gurbanova, a senior researcher at the Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education, was awarded the scientific degree of Doctor of Philosophy in Technical Sciences by the Supreme Attestation Commission (SAC) under the President of the Republic of Azerbaijan, specializing in 3338.01—System Analysis, Control and Information Processing (Information Technologies). The Doctor of Philosophy diploma was presented to A. Gurbanova by the Chairman of the SAC, Professor Famil Mustafayev, at the Commission on October 10, 2025.
Systematic and consistent scientific research was conducted within the scope of the dissertation titled "Development of methods and algorithms for synthesis of national terminological information system," focusing on the consolidation of the Azerbaijani language in the digital environment, terminological informatics, the formation of the national terminological information system, and the automation of terminology creation processes.
The dissertation, as a result of years of research, has made a significant contribution to the preservation and development of the Azerbaijani language, making terminology entering the language more accessible by offering continuous electronic terminology services to citizens.
The research involved analyzing the scientific and technological problems of terminological informatics, identifying key development directions, and substantiating the necessity of conducting further scientific investigations in these areas. Furthermore, the first national terminological information model for the country was developed, and foreign experience and international standards in the field of terminology were studied.
It is noteworthy that A. Gurbanova graduated from the Faculty of Applied Mathematics at Azerbaijan State University (now Baku State University) in 1984 and was assigned to the Automated Management Systems Department of the Azerbaijan Academy of Sciences. From 1984 to 2018, she worked in positions including programmer, researcher, and sector head. She was also involved in the creation of the Azerbaijan National Academy of Sciences portal, www.science.az, and the institute's website, www.ict.az, and led the information provision for the www.science.az portal.
She is the author of nearly 40 scientific works. Approximately 20 of these have been published in prestigious scientific journals, including 5 indexed in Web of Science and Scopus. A. Gurbanova is currently conducting research on the scientific and theoretical problems related to the formation of the Azerbaijani language ecosystem in the virtual space.
On behalf of the staff of the Institute of Information Technology, we congratulate A. Gurbanova on her scientific achievements and wish her robust health and further success in her future scientific endeavors!