İnstitutda elektron dövlətin kibersuverenliyinə dair elmi-tədqiqat layihəsinin icra vəziyyəti müzakirə olunub
10 Oktyabr 2025 - 15:15 | Konfranslar, İclaslar
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin (ETN) İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda ETN tərəfindən maliyyələşdirilən “Kibersuveren dövlətin formalaşdırılması və onun informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün intellektual metod və alqoritmlərin işlənməsi” adlı elmi-tədqiqat layihəsi üzrə cari ildə görülən işlərin müzakirəsinə həsr olunmuş seminar keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, elmi-tədqiqat layihələrində aktiv iştirak institutun elmi fəaliyyətinin effektivliyini artırmaqla yanaşı, əldə olunan nəticələrin ictimaiyyətə təqdim edilməsinə mühüm töhfə verir.
Akademik R.Əliquliyev qeyd edib ki, seminarın əsas məqsədi layihə çərçivəsində cari ildə aparılan tədqiqatların vəziyyətinin və əldə olunan nəticələrin qiymətləndirilməsidir. O, vurğulayıb ki, layihə kibersuveren dövlət konsepsiyasının formalaşdırılması, onun etibarlılıq, təhlükəsizlik və dayanıqlılıq mexanizmlərinin işlənilməsi baxımından mühüm strateji əhəmiyyət kəsb edən tədqiqatları əhatə edir. Alim həmçinin aparılan tədqiqatların nəticələrinin institutda keçiriləcək “Konstitusiya və suverenlik ili” və Beynəlxalq İnformasiya Təhlükəsizliyi Gününə həsr olunmuş “Dövlətin kibersuverenliyinin təmin olunmasının aktual elmi-nəzəri və praktiki problemləri” mövzusunda elmi sessiyada təqdim olunmasının nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra layihə iştirakçıları ilin ikinci və üçüncü rüblərində yerinə yetirilmiş işlər barədə hesabat təqdim ediblər. Tədqiqat istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Sonda akademik Rasim Əliquliyev layihə çərçivəsində həyata keçirilən araşdırmaların ölkə elminin inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verəcəyinə inamını ifadə edib, elmi problemlərlə bağlı bir sıra təklif və tövsiyələrini səsləndirib.

The execution status of the scientific research project on the cyber sovereignty of the electronic state was discussed at the institute
10 October 2025 - 15:15 | Conferences, assemblies
A seminar was held at the Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan to discuss the current year's progress on the Ministry of Science and Education-funded research project titled "Development of intellectual methods and algorithms for the formation of a cyber-sovereign state and ensuring its information security."
Addressing the event, Academician Rasim Alguliyev, Vice-President of the Azerbaijan National Academy of Sciences and Director General of the Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education, stated that active participation in scientific research projects not only increases the effectiveness of the institute's scientific activities but also makes a significant contribution to presenting the obtained results to the public.
Academician R. Alguliyev noted that the primary goal of the seminar was to evaluate the state of the research and the results obtained within the project during the current year. He emphasized that the project encompasses research of great strategic importance, focusing on the formation of the cyber-sovereign state concept and the development of its reliability, security, and sustainability mechanisms. The academician also highlighted that the results of the conducted research are scheduled to be presented at a scientific session at the institute, which will be dedicated to the "Year of Constitution and Sovereignty" and International Information Security Day, under the theme "Actual scientific-theoretical and practical problems in ensuring state cyber sovereignty."
Then, the project participants presented reports on the work completed in the second and third quarters of the year. An exchange of views was held on the research directions, and participants' questions were answered.
In conclusion, academician Rasim Alguliyev expressed his confidence that the studies conducted within the framework of the project will make significant contributions to the development of the country's science and voiced several suggestions and recommendations regarding the scientific problems.