İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Dövlətin kibersuverenliyinin təmin olunmasının aktual elmi-nəzəri və praktiki problemləri” mövzusunda elmi sessiya keçiriləcək
01 Oktyabr 2025 - 15:26 | Elanlar
Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında “Konstitusiya və suverenlik ili” və Beynəlxalq İnformasiya Təhlükəsizliyi Gününə həsr olunmuş “Dövlətin kibersuverenliyinin təmin olunmasının aktual elmi-nəzəri və praktiki problemləri” mövzusunda elmi sessiyanın keçirilməsi məsələsi müzakirə olunub.
Bu barədə məlumat verən AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə 2025-ci ilin ölkəmizdə “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edildiyini xatırladıb.  Alim ölkəmizdə dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biri kimi informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının cəmiyyətin bütün sferalarında geniş şəkildə tətbiqinin yeni reallıqlar, imkanlar, perspektivlər, həmçinin çox ciddi risklər və təhlükələr yaratdığını diqqətə çatdırıb.
Akademik R.Əliquliyev vurğulayıb ki, ölkədə fəaliyyət göstərən bütün qurumlar, o cümlədən elmi müəssisə və təşkilatlar “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə öz fəaliyyət istiqamətləri üzrə töhfə verirlər. Alimin sözlərinə görə, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu da həmin Sərəncamdan irəli gələn vəzifələrin icrası prosesində fəal iştirak edərək, müvafiq istiqamətdə tədbirlər həyata keçirir. İnstitutda kibersuverenliyin müxtəlif aspektləri ilə bağlı elmi tədqiqatlara xüsusi diqqət yetirilir, Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən bu araşdırmalara dəstək verilir.
AMEA-nın vitse-prezidenti kibersuverenliklə bağlı aparılan tədqiqatların nəticələrinin müzakirəsi məqsədilə bu ilin noyabr ayının sonunda institutda “Dövlətin kibersuverenliyinin təmin olunmasının aktual elmi-nəzəri və praktiki problemləri” mövzusunda elmi sessiyanın keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib, tədbirə hazırlıqla bağlı tapşırıqlar verib.

The Institute of Information Technology will hold a scientific session on "Actual scientific-theoretical and practical problems of ensuring state cyber sovereignty"
01 October 2025 - 15:26 | Announcements
The Scientific Council of the Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education discussed holding a scientific session titled “Actual Scientific-Theoretical and Practical Problems of Ensuring State Cyber Sovereignty,” which will be dedicated to the "Year of Constitution and Sovereignty" and International Information Security Day.
Academician Rasim Alguliyev, Vice-President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and Director-General of the institute, provided information and recalled that the President of the Republic of Azerbaijan had declared 2025 the "Year of Constitution and Sovereignty" in the country by a relevant decree. The scientist drew attention to the fact that the extensive application of information and communication technologies across all spheres of society—a key priority of state policy in the country—creates new realities, opportunities, and prospects, as well as grave risks and threats.
Academician R. Alguliyev emphasized that all bodies operating in the country, including scientific institutions and organizations, are contributing to the "Year of Constitution and Sovereignty" through their respective fields of activity. According to the academic, the Institute of Information Technology is actively participating in the implementation of tasks outlined in the relevant Decree, carrying out measures in that direction. Special attention is being paid at the institute to scientific research concerning various aspects of cyber sovereignty, with the Ministry of Science and Education providing support for these studies.
The Vice-President of the ANAS announced that a scientific session titled "Actual scientific-theoretical and practical problems of ensuring state cyber sovereignty" is scheduled to be held at the institute at the end of November this year to discuss the results of ongoing research into cyber sovereignty and issued instructions for the event's preparation.