Nigar İsmayılovanın namizədliyi Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyinə təqdim olundu
AMEA Rəyasət Heyətində “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na təqdim olunan namizədlərin müəyyənləşdirilməsi üzrə Ekspert komissiyasının iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarından namizədliyi irəli sürülmüş 13 gənc alim, o cümlədən AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun namizədi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Nigar İsmayılova elmi fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Bildirib ki, o, qeyri-səlis çoxluqlar, elmmetriya, bibliometriya, text mining, elmin bibliometrik xəritələrinin yaradılması, sosial şəbəkələrin analizi texnologiyaları, tədqiqatın qiymətləndirilməsi, elmin idarə olunmasına və maliyələşdirilməsinə bibliometriyanın tətbiqi sahələrində tədqiqatlar aparır.
Sonra gənc alim AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə və Ekspert komissiyası üzvlərinin ünvanladığı sualları cavablandırıb.
Qeyd edək ki, Rəyasət Heyətinin noyabrın 19-da keçirilmiş iclasında Prezident mükafatına namizəd olan 14 gənc alimdən 4-nün siyahısının dekabrın 1-dək Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinə təqdim edilməsi qərara alınıb. Namizədliyi irəli sürülən gənc tədqiqatçılar texnika üzrə fəlsəfə doktoru N.İsmayılova, AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun elmi işçisi Nərmin Rzayeva, AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin elmi işçisi Kəmalə Nuriyeva və AMEA Gəncə Bölməsinin elmi işçisi Elnur Həsənovdur.

Nigar Ismailova was nominated to the Ministry of Youth and Sports of Azerbaijan
The Expert Committee for the definition of the candidates presented to "Presidential Award for Youth" held a meeting at the Presidium of ANAS.
13 young scientists nominated from the research institutions and organizations of ANAS, including PhD in engineering Nigar Ismayilova nominated from the Institute of Information Technology, informed about their research activity at the assembly. Note that Nigar Ismayilova conducts research in the fields of fuzzy sets, scientometrics, bibliometrics, text mining, bibliometrical mapping of science, social network analysis, research evaluation, and the application of bibliometry in management and funding of science.
Afterwards, she answered the questions addressed by the President of ANAS acad. Akif Alizadeh and the committee members.
Note that 4 out of 14 young scientists nominated for the Presidential Award were decided to be submitted to the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan until 1 December at the assembly of the Presidium of ANAS held on November 19. Nominated young researchers include PhD in engineering N.Ismayilova, research fellow of the Institute of Control Systems Narmin Rzayeva, research fellow of the Azerbaijan National Museum of Literature after Nizami Gancavi Kamala Nuriyeva, and research fellow of Ganja Branch of ANAS Elnur Hasanov.