Süni intellekt altsheymer xəstəliyinin şiddətlənməsinə imkan verməyəcək
Mütəxəssislərin verdikləri məlumatlara görə, Böyük Britaniyada 850 min nəfər demensiya sindromu ilə yaşayır. Demensiya – ağılın zəifləməsi, əvvəllər qazanılmış bilik və vərdişlərin, həyat keyfiyyətlərinin bu və ya digər dərəcədə itirilməsi, yenilərinin isə əldə edilməsinin mümkünsüzlüyü ilə xarakterizə olunan patoloji sindromdur.
Altsheymer xəstəliyinin erkən əlamətlərini aşkar etmək üçün hazırlanan yeni layihə süni intellektə əsaslanır.
“Microsoft” korporasiyasının banisi, məşhur kompüter maqnatı Bill Geyts tərəfindən maliyyələşdirilən layihədə əvvəlcə bu xəstəliklə bağlı aparılan araşdırmalardan alınan nəticələr təhlil ediləcək, daha sonra bu məlumatlar üç il ərzində cihazın prototipini hazırlamaq üçün istifadə ediləcək.
“BBC News” telekanalının məlumatına görə, daşına bilən qurğular yuxu rejimi, ürəyin fəaliyyəti və s. ilə bağlı müxtəlif məlumatlar toplayır və tədqiqatçılar bu məlumatları təhlil edərək simptomların görünməsindən əvvəl xəstəliyin əlamətlərini müəyyən edə bilirlər.
“Rəqəmsal məlumat ölçmələrini beyin görüntüləmə və yaddaş testləri kimi ənənəvi mənbələrlə birləşdirərək xəstəliyin erkən əlamətlərinə yeni nəzər salmaq üçün istifadə edəcəyik”, - deyə tibb mütəxəssisi, professor Kris Holms qeyd edib.
Birləşmiş Krallığın Altsheymer Tədqiqatları Mərkəzinin direktoru Karol Rutlec qeyd edir ki, telefon tətbiqləri və ya ağıllı saatlar kimi texnologiyalarla aşkar edilən rəqəmsal barmaq izlərinin inkişafı xəstəlik üçün ən çox riskə məruz qalan insanları müəyyənləşdirə biləcək.  O, “Bu xəstəliklərdəki erkən dəyişiklikləri müəyyənləşdirmək bu gün tədqiqatçıların səylərini dəyişdirəcək, insanların həyatına müdaxilə etməzdən əvvəl  xəstəliklərin qarşısının alınması üçün əlavə şans yaradacaq”, - deyə qeyd edib.

Artificial intelligence will not allow the progression of Alzheimer's disease
There are currently 850,000 people living with dementia in the UK, according to experts. Dementia is a pathological syndrome characterized by mental retardation, loss of previously acquired knowledge and skills, quality of life, and the inability to obtain new ones.
The new project designed to detect the early signs of Alzheimer's disease is based on artificial intelligence.
The project, funded by Microsoft's founder, the well-known computer tycoon Bill Gates, will first analyze the results from research on this disease and then use that data to develop a prototype of the device within three years.
According to “BBC News”, portable devices include sleep mode, heart activity, and so on. It collects various data on the disease, and researchers can analyze the data and identify the symptoms of the disease before symptoms appear.
"We will use digital data measurements to combine traditional sources like brain imaging and memory tests to give a fresh look at the early signs of the disease," said Professor Chris Holms, a medical expert.
Carol Routledge, director of the Alzheimer's Research Center in the United Kingdom, notes that the development of digital fingerprints detected by technology such as smart phones or smartwatches can identify the most at-risk people. He said, "Detecting early changes in these diseases will change the efforts of researchers today and will create additional chances of preventing diseases before interfering with people's lives."