Süni intellekt altsheymer xəstəliyinin şiddətlənməsinə imkan verməyəcək
Mütəxəssislərin verdikləri məlumatlara görə, Böyük Britaniyada 850 min nəfər demensiya sindromu ilə yaşayır. Demensiya – ağılın zəifləməsi, əvvəllər qazanılmış bilik və vərdişlərin, həyat keyfiyyətlərinin bu və ya digər dərəcədə itirilməsi, yenilərinin isə əldə edilməsinin mümkünsüzlüyü ilə xarakterizə olunan patoloji sindromdur.
Altsheymer xəstəliyinin erkən əlamətlərini aşkar etmək üçün hazırlanan yeni layihə süni intellektə əsaslanır.
“Microsoft” korporasiyasının banisi, məşhur kompüter maqnatı Bill Geyts tərəfindən maliyyələşdirilən layihədə əvvəlcə bu xəstəliklə bağlı aparılan araşdırmalardan alınan nəticələr təhlil ediləcək, daha sonra bu məlumatlar üç il ərzində cihazın prototipini hazırlamaq üçün istifadə ediləcək.
“BBC News” telekanalının məlumatına görə, daşına bilən qurğular yuxu rejimi, ürəyin fəaliyyəti və s. ilə bağlı müxtəlif məlumatlar toplayır və tədqiqatçılar bu məlumatları təhlil edərək simptomların görünməsindən əvvəl xəstəliyin əlamətlərini müəyyən edə bilirlər.
“Rəqəmsal məlumat ölçmələrini beyin görüntüləmə və yaddaş testləri kimi ənənəvi mənbələrlə birləşdirərək xəstəliyin erkən əlamətlərinə yeni nəzər salmaq üçün istifadə edəcəyik”, - deyə tibb mütəxəssisi, professor Kris Holms qeyd edib.
Birləşmiş Krallığın Altsheymer Tədqiqatları Mərkəzinin direktoru Karol Rutlec qeyd edir ki, telefon tətbiqləri və ya ağıllı saatlar kimi texnologiyalarla aşkar edilən rəqəmsal barmaq izlərinin inkişafı xəstəlik üçün ən çox riskə məruz qalan insanları müəyyənləşdirə biləcək.  O, “Bu xəstəliklərdəki erkən dəyişiklikləri müəyyənləşdirmək bu gün tədqiqatçıların səylərini dəyişdirəcək, insanların həyatına müdaxilə etməzdən əvvəl  xəstəliklərin qarşısının alınması üçün əlavə şans yaradacaq”, - deyə qeyd edib.

По данным специалистов, в Великобритании 850 тысяч человек живут с синдромом деменции. Деменция-патологический синдром, характеризующийся ослаблением интеллекта, утратой в той или иной степени ранее приобретенных знаний и привычек, качеств жизни, невозможностью приобретения новых.
Новый проект, предназначенный для выявления ранних признаков болезни Альцгеймера, основан на искусственном интеллекте.
В проекте, финансируемом основателем корпорации Microsoft, известным компьютерным магнатом Биллом Гейтсом, сначала будут проанализированы результаты исследований, связанных с этим заболеванием, а затем эти данные будут использоваться для разработки прототипа устройства в течение трех лет.
По данным телеканала BBC News, переносные устройства включают режим сна, активность сердца и т. д. он собирает различные данные о ней, и исследователи, проанализировав эти данные, могут определить симптомы заболевания до появления симптомов.
«Объединив цифровые измерения данных с традиционными источниками, такими как визуализация мозга и тесты памяти, мы будем использовать их для нового взгляда на ранние признаки болезни», - отметил медицинский специалист, профессор Крис Холмс.
Кэрол Рутлек, директор Центра исследований Альтшеймера в Соединенном Королевстве, отмечает, что развитие цифровых отпечатков пальцев, обнаруженных с помощью таких технологий, как телефонные приложения или интеллектуальные часы, может выявить людей, которые больше всего подвержены риску для болезни. «Выявление ранних изменений в этих заболеваниях сегодня изменит усилия исследователей, создаст дополнительный шанс для профилактики заболеваний, прежде чем вмешаться в жизнь людей», - отметил он.