İnstitut əməkdaşlarının PCI 2025 konfransında təqdim olunan tədqiqat işləri IEEE Xplore bazasına daxil edilib
14 Noyabr 2025 - 09:00 | Mühüm hadisələr
Tədqiqatlar informasiya texnologiyaları, süni intellekt və rəqəmsal idarəetmə istiqamətlərini əhatə edir.
ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşlarının “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” mövzusunda VI Beynəlxalq Konfransa (PCI 2025) təqdim olunmuş bir sıra tədqiqat işləri nüfuzlu IEEE Xplore beynəlxalq elmi bazasında nəşr olunub.
IEEE Xplore bazasında dərc olunan işlər arasında AMEA-nın vitse-prezidenti, ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, baş mühəndis Şakir Mehdiyev və texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayevanın həmmüəllifi olduqları “Aşağı hasilatlı neft quyularında ştanqlı nasosların intellektual idarə olunması” (Smart Orchestration of Sucker Rod Pumps in Low-Production Wells) adlı tədqiqat işi yer alır.
Həmçinin institutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Gülnarə Nəbibəyovanın müəllifi olduğu “Rəqəmsal dövlət mühitində smart OLAP sistemlərinin tətbiqi” (Application of a Smart OLAP System in a Digital Government Environment) mövzusunda məqalə də bazaya daxil edilib.
Bununla yanaşı, institutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Firudin Ağayev, institutun əməkdaşları – Gülarə Məmmədova, Rəna MəlikovaLalə Zeynalovanın həmmüəllifi olduqları “Universitet tələbələrinin biliklərinin qiymətləndirilməsi üçün Data Mining metodlarının tətbiqi” (Application of Data Mining Methods for Assessing the Knowledge of University Students) adlı iş, eləcə də institutun dissertantı Leyla Məmmədovanın “Klasterləşdirmə metodlarına əsaslanan dərin təlim modellərinin taksonomiyası” (A Taxonomy of Deep Learning Models Based on Clustering Techniques) mövzusunda tədqiqatı IEEE Xplore platformasında yer alıb.

IEEE Xplore Digital Library has included the research papers presented by the institute's staff at the PCI 2025 conference
14 November 2025 - 09:00 | Important events
The research covers the directions of information technology, artificial intelligence, and digital governance.
Several research papers submitted to the 6th International Conference on Problems of Cybernetics and Informatics (PCI 2025) have been successfully published in the prestigious IEEE Xplore Digital Library.
The published works in the IEEE Xplore database include the paper "Smart Orchestration of Sucker Rod Pumps in Low-Production Wells," co-authored by Academician Rasim Alguliyev, Vice-President of ANAS and Director General of the Institute of Information Technology; Chief Engineer Shakir Mehdiyev; and Fargana Abdullayeva, PhD in Technical Sciences, Associate Professor.
The article titled "Application of a Smart OLAP System in a Digital Government Environment," authored by the head of the institute's department, PhD in Technical Sciences Gulnara Nabibayova, was also included in the database.
Furthermore, the paper "Application of Data Mining Methods for Assessing the Knowledge of University Students," co-authored by Associate Professor Firudin Agayev, PhD in Technical Sciences and Head of the Institute's Department, along with institute employees Gulаra Mammadova, Rana Malikova, and Lala Zeynalova, as well as the research "A Taxonomy of Deep Learning Models Based on Clustering Techniques" by Leyla Mammadova, a dissertator of the institute, has been placed on the IEEE Xplore platform.