Kredit kartı fırıldaqçılığının aşkarlanmasında təlimsiz öyrənmə modelləri
ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda iki struktur bölmənin birgə seminarı keçirilib. Seminarda institutun əməkdaşı Eltun Əhmədov “Kredit kartı fırıldaqçılığının anomaliya əsaslı aşkarlanmasında təlimsiz öyrənmə modelləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
E.Əhmədov e-ticarətin sürətli inkişafının maliyyə təhlükəsizliyinə təsirləri, həmçinin kredit kartı fırıldaqçılığı hallarının artımı və bu sahədə tətbiq olunan kibertəhlükəsizlik tədbirlərini geniş şəkildə təhlil edib. Məruzəçi qeyd edib ki, kredit kartı fırıldaqçılığı həm qlobal miqyasda, həm də Azərbaycanda ciddi iqtisadi itkilərə səbəb olur. O, həmçinin ölkəmizdə kibertəhlükəsizliyin hüquqi tənzimlənməsi məsələlərindən bəhs edib.
Kredit kartı fırıldaqçılığının əsas problemlərini də diqqətə çatdıran məruzəçi qeyri balanslı verilənlər, real vaxtda aşkarlama, normal və fırıldaq davranışlar arasındakı oxşarlıq, verilənlərin əlçatanlığı, məxfilik və etik narahatlıqlar, resurs məhdudluğu, hesablama mürəkkəbliyi, qiymətləndirmə metrikalarının məhdudluğu və s. kimi əsas çatışmazlıqlar haqqında məlumat verib.
Tədqiqatçı təlimsiz öyrənmə modellərinin, o cümlədən İzolyasiya Meşəsi, Lokal Anomaliya Əmsalı, Avtoenkoder və Dayanıqlı Kovariasiya metodlarının tətbiqi ilə fırıldaqçılıq hallarının aşkarlanması istiqamətində aparılan eksperimentləri diqqətə çatdırıb.
O, bildirib ki, təklif olunan bir sinifli təsnifat (one-class classification) yanaşması nəticəsində Avtoenkoder modeli ən yüksək göstərici ilə fərqlənib: “Bu nəticə fırıldaqçılıq aşkarlama sistemlərində effektivlik və etibarlılığın təmin olunmasına xidmət edir”.
Məruzə ətrafında müzakirələr aparılıb, seminar iştirakçılarının sualları cavablandırılıb.
İnstitutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev məruzəyə münasibət bildirib. Alim bu istiqamətdə aparılan işlərin kibertəhlükəsizliyin gücləndirilməsinə, milli rəqəmsal infrastrukturun müdafiə potensialının artırılmasına töhfə verdiyini vurğulayıb.

12 November 2025 - 14:33 | Conferences, assemblies
A joint seminar of two structural divisions was held at the Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education. At the seminar, Eltun Ahmadov, an employee of the institute, gave a presentation titled "Unsupervised learning models in anomaly-based detection of credit card fraud."
E. Ahmadov provided a comprehensive analysis of the rapid development of e-commerce and its impact on financial security, including the rise in credit card fraud and the cybersecurity measures being implemented in this sector. The speaker noted that credit card fraud is causing significant economic losses both globally and in Azerbaijan. He also touched upon issues related to the legal regulation of cybersecurity in our country.
Highlighting the main challenges of credit card fraud, the speaker informed the audience about key shortcomings such as imbalanced data, real-time detection, similarity between normal and fraudulent behavior, data accessibility, privacy and ethical concerns, resource limitations, computational complexity, limited evaluation metrics, and others.
The researcher drew attention to experiments conducted in the detection of fraudulent cases using unsupervised learning models, including the Isolation Forest, Local Outlier Factor, Autoencoder, and Robust Covariance methods.
He stated that as a result of the proposed one-class classification approach, the Autoencoder model stood out with the highest performance, adding, "This result serves to ensure effectiveness and reliability in fraud detection systems."
Discussions were held relating to the presentation, and the questions of the seminar participants were answered.
Ramiz Aliguliyev, Head of Department of the Institute and corresponding member of ANAS, commented on the report. The scientist emphasized that the work carried out in this direction contributes to strengthening cybersecurity and increasing the defense potential of the national digital infrastructure.