Syerra-Leone dünyada ana ölümlərinin daha yüksək göstəricilərinin olduğu Qərbi Afrika respublikasıdır. Hökumətin 2017-ci ildə verdiyi hesabatda ölkədə hər 100000 uşağa görə 1.165 ana ölümü faktı qeydə alınıb.
Syerra-Leonedə bunun qarşısını almaq məqsədi ilə pilotsuz təyyarə dəhlizi açılıb. Bu tibbi xidmət dronları lazım olan səhiyyə tədarükünü ucqar ərazilərə vaxtında çatdırmaqla ölüm sayının əhəmiyyətli dərəcədə azalmasına kömək edə bilərlər.
“BBC News” telekanalının məlumatına görə, oksitosin ilə yüklənmiş dronlar təcrid olunmuş ərazilərə vaxtında çataraq anaların həyatını xilas etməkdə daha effektli hesab edilir. Onları 40 km məsafədən idarə etmək mümkündür.
“Biz fövqəladə hallara cavab vermə və fəlakətlərin azaldılması, eləcə də ölkə daxilində fövqəladə vəziyyətlərdə əlaqəni təmin etmək məsələlərinə cavabdehik. “UNİCEF” artıq Malavi, Vanuatu, Qazaxıstan və Namibiyada pilotsuz təyyarələr üçün dəhlizləri açıb,” – deyə “UNİCEF”in texnoloji inkişaf mütəxəssisi Şeyn Konnor qeyd edib.

The first drone corridor opened in West Africa
Sierra Leone is a West African republic with the highest maternal mortality rates in the world. A government report for 2017 recorded the death of 1,165 mothers for every 100,000 children.
In order to prevent this, a corridor of unmanned aircraft was opened in Sierra Leone. These medical drones can help significantly reduce deaths by delivering essential health services to remote areas in a timely manner.
According to BBC News, drones loaded with oxytocin are considered more effective in saving mothers' lives by timely reaching isolated territories. You can control them from a distance of 40 km.
“We are responsible for emergency response and disaster reduction, as well as emergency communications throughout the country. UNİCEF has already opened corridors for unmanned aircraft in Malawi, Vanuatu, Kazakhstan and Namibia, ”said UNICEF technology development specialist Shane Connor.