Syerra-Leone dünyada ana ölümlərinin daha yüksək göstəricilərinin olduğu Qərbi Afrika respublikasıdır. Hökumətin 2017-ci ildə verdiyi hesabatda ölkədə hər 100000 uşağa görə 1.165 ana ölümü faktı qeydə alınıb.
Syerra-Leonedə bunun qarşısını almaq məqsədi ilə pilotsuz təyyarə dəhlizi açılıb. Bu tibbi xidmət dronları lazım olan səhiyyə tədarükünü ucqar ərazilərə vaxtında çatdırmaqla ölüm sayının əhəmiyyətli dərəcədə azalmasına kömək edə bilərlər.
“BBC News” telekanalının məlumatına görə, oksitosin ilə yüklənmiş dronlar təcrid olunmuş ərazilərə vaxtında çataraq anaların həyatını xilas etməkdə daha effektli hesab edilir. Onları 40 km məsafədən idarə etmək mümkündür.
“Biz fövqəladə hallara cavab vermə və fəlakətlərin azaldılması, eləcə də ölkə daxilində fövqəladə vəziyyətlərdə əlaqəni təmin etmək məsələlərinə cavabdehik. “UNİCEF” artıq Malavi, Vanuatu, Qazaxıstan və Namibiyada pilotsuz təyyarələr üçün dəhlizləri açıb,” – deyə “UNİCEF”in texnoloji inkişaf mütəxəssisi Şeyn Konnor qeyd edib.

Сьерра-Леоне-западноафриканская республика, где в мире более высокие показатели материнской смертности. В отчете правительства за 2017 год был зафиксирован факт смерти 1,165 матерей на каждые 100000 детей.
С целью предотвращения этого в Сьерра-Леоне был открыт коридор беспилотных самолетов. Эти дроны медицинского обслуживания могут помочь значительно сократить количество смертей, своевременно доставляя необходимые медицинские услуги в отдаленные районы.
По данным телеканала BBC News, дроны, загруженные окситоцином, считаются более эффективными в спасении жизни матерей, своевременно достигая изолированных территорий. Управлять ими можно с расстояния 40 км.
«Мы отвечаем за реагирование на чрезвычайные ситуации и сокращение стихийных бедствий, а также обеспечение связи в чрезвычайных ситуациях по всей стране. UNİCEF уже открыл коридоры для беспилотных самолетов в Малави, Вануату, Казахстане и Намибии», – сказал специалист по технологическому развитию ЮНИСЕФ Шейн Коннор.