Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev və aparıcı elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayevanın həmmüəllifi olduqları “Multidisciplinary study of the problems of big data technologies in the oil and gas industry” adlı məqalə “Inderscience” nəşriyyatında dərc olunan “International Journal of Oil, Gas and Coal Technology” jurnalında çap olunub.
Məqalə Big Data texnologiyalarının neft-qaz sənayesində tətbiqinin multidissiplinar problemlərinə həsr olunub. Big Data üsullarının və geyinilə bilən cihazların neft-qaz sənayesinə tətbiqi bu sektorun fəaliyyətinə böyük üstünlük gətirir. Big Data texnologiyalarının istismar risklərinin azaldılması, xam neftin qiymətinin proqnozlaşdırılması, neft quyularının optimal idarə edilməsi, təşkilatda sağlamlıq və təhlükəsizliyin təmin edilməsi, ekoloji problemlərin aradan qaldırılması və s. məsələlərin həllinə tətbiq imkanları araşdırılıb. Burada Big Data analitika üçün məlumat mənbəyi olan Google glass, smart watches, biometric smartwear, camera clip, Kinect, Google now və s. geyinilə bilən sensorlar haqqında məlumat verilib, eləcə də Big Data analitikası üsullarının təsnifatı aparılıb. Neft-qaz sənayesində quyuların və anbarların optimal idarə edilməsi, geoloji kəşfiyyatın aparılması, sağlamlıq, təhlükəsizlik və ətraf mühit və s. sektorların fəaliyyətini Big Data texnologiyalarının tətbiqi ilə analiz etməyə imkan verən bir sıra tədqiqat istiqamətləri müəyyən edilib.
Məqalə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) Elm Fondunun maliyyələşdirdiyi “Neft-qaz sənayesi üçün Big Data analizi texnologiyalarının tədqiqi” qrant layihəsi (15 oktyabr 2014 - 15 oktyabr 2016) çərçivəsində aparılmış tədqiqatlar əsasında hazırlanmışdır.
Qeyd edək ki, “International Journal of Oil, Gas and Coal Technology” jurnalı Science Citation Index Expanded (Clarivate Analytics), Scopus (Elsevier), Compendex (Elsevier), Academic OneFile (Gale) və digər beynəlxalq elmi bazalarda indeksləşir və referatlaşır.

Статья ученых Института, посвященная мультидисциплинарным проблемам технологий Big Data в нефтегазовой промышленности, опубликована в престижном журнале
31 Январь 2020 - 09:27 | Публикации
Статья «Multidisciplinary study of the problems of big data technologies in the oil and gas industry», соавторами которой являются вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев, заведующий отделом института, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук Рамиз Алыгулиев и ведущий научный сотрудник, доктор философии по технике, доцент Фаргана Абдуллаева, опубликована издательством «Inderscience» в журнале «International Journal of Oil, Gas and Coal Technology».
Данная статья посвящена мультидисциплинарным проблемам применения технологий Big Data в нефтегазовой промышленности. Внедрение методов Big Data и носимых устройств в нефтегазовую отрасль дает большое преимущество деятельности этого сектора.   Были изучены возможности применения решения вопросов как снижение эксплуатационных рисков технологий Big Data, прогнозирование цен на сырую нефть, оптимальное управление нефтяными скважинами, обеспечение здоровья и безопасности в организации, устранение экологических проблем и т.д. Была дана информация о smart watches, biometric smartwear, camera clip, Kinect, Google now, Google glass, который является источником данных для Big Data Analytica, сенсорах, которые можно носить, и т. д., а также проведена классификация методов аналитики Big Data. Определен ряд направлений исследований, позволяющих проанализировать деятельность секторов с применением технологий Big Data и оптимальное управление скважинами и складами в нефтегазовой промышленности, ведение геологической разведки, здоровье, безопасность и окружающая среда и т.д.
Статья разработана на основе исследований (15 октября 2014 – 15 октября 2016), проведенных в рамках грантового проекта «Исследование технологий анализа Big Data для нефтегазовой промышленности», финансируемого Государственным нефтяным фондом Азербайджанской Республики (SOCAR).