Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev və aparıcı elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayevanın həmmüəllifi olduqları “Multidisciplinary study of the problems of big data technologies in the oil and gas industry” adlı məqalə “Inderscience” nəşriyyatında dərc olunan “International Journal of Oil, Gas and Coal Technology” jurnalında çap olunub.
Məqalə Big Data texnologiyalarının neft-qaz sənayesində tətbiqinin multidissiplinar problemlərinə həsr olunub. Big Data üsullarının və geyinilə bilən cihazların neft-qaz sənayesinə tətbiqi bu sektorun fəaliyyətinə böyük üstünlük gətirir. Big Data texnologiyalarının istismar risklərinin azaldılması, xam neftin qiymətinin proqnozlaşdırılması, neft quyularının optimal idarə edilməsi, təşkilatda sağlamlıq və təhlükəsizliyin təmin edilməsi, ekoloji problemlərin aradan qaldırılması və s. məsələlərin həllinə tətbiq imkanları araşdırılıb. Burada Big Data analitika üçün məlumat mənbəyi olan Google glass, smart watches, biometric smartwear, camera clip, Kinect, Google now və s. geyinilə bilən sensorlar haqqında məlumat verilib, eləcə də Big Data analitikası üsullarının təsnifatı aparılıb. Neft-qaz sənayesində quyuların və anbarların optimal idarə edilməsi, geoloji kəşfiyyatın aparılması, sağlamlıq, təhlükəsizlik və ətraf mühit və s. sektorların fəaliyyətini Big Data texnologiyalarının tətbiqi ilə analiz etməyə imkan verən bir sıra tədqiqat istiqamətləri müəyyən edilib.
Məqalə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) Elm Fondunun maliyyələşdirdiyi “Neft-qaz sənayesi üçün Big Data analizi texnologiyalarının tədqiqi” qrant layihəsi (15 oktyabr 2014 - 15 oktyabr 2016) çərçivəsində aparılmış tədqiqatlar əsasında hazırlanmışdır.
Qeyd edək ki, “International Journal of Oil, Gas and Coal Technology” jurnalı Science Citation Index Expanded (Clarivate Analytics), Scopus (Elsevier), Compendex (Elsevier), Academic OneFile (Gale) və digər beynəlxalq elmi bazalarda indeksləşir və referatlaşır.

Articles of Institute scientists on multidisciplinary problems of Big Data technologies in oil and gas industry published in influential journal
31 January 2020 - 09:27 | New publications
The article “Multidisciplinary study of the problems of big data technologies in the oil and gas industry” co-authored by Vice-president of ANAS, director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev and head of the department, correspondent member of ANAS, Doctor of Technical Sciences Ramiz Aliguliyev, associate professor, Ph.D. Fargana Abdullayeva published in the  “International Journal of Oil, Gas and Coal Technology”, journal published in “Inderscience”.
The article is devoted to the multidisciplinary challenges of applying Big Data in the oil and gas industry. The application of Big Data and wearable devices to the oil and gas industry is a great asset to the industry. Reducing the risks of operating Big Data technologies, forecasting crude oil prices, optimizing oil wells, ensuring health and safety in the organization, eliminating environmental problems and more. investigated the possibilities of applying them to the solution of problems.
In the article, Big data analytics sources such as Google Glass, smartwatches, biometric smartwear, camera clip, Kinect, Google now and wearable sensors are explained.
The article is based on a research project funded by the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) Science Fund's Big Data Analysis Technology for Oil and Gas Industry (October 15, 2014 - October 15, 2016).
Note that the “International Journal of Oil, Gas and Coal Technology” is indexed and referenced at the IScience Citation Index Expanded (Clarivate Analytics), Scopus (Elsevier), Compendex (Elsevier), Academic OneFile (Gale) and others.