Süni zəka, artıq bir neçə il əvvəllə qədər fantastik görünən işləri yerinə yetirir. ABŞ mütəxəssisləri süni intellektə obyektdən kənarda olmasına baxmayaraq, yüksək keyfiyyətli görüntü əldə etməyi öyrədiblər.
Prinston, Stanford və ABŞ-ın digər universitetlərindən olan bir qrup alim obyektlərin küncdən də görünə biləcəyi kompüter görmə sistemi hazırlayıb. Bunun üçün süni intellekt şüası görünən səthdən əks olunan və hər hansı bir maneənin arxasında gizlənmiş obyektin üzərinə düşən lazerdən istifadə edir. Daha sonra o, yenidən divarda əks olunur və müşahidə olunan obyektin görüntüsünün “kodlaşdırıldığı” müdaxilə nümunəsi yaradılır.
4pda.ru saytının məlumatına əsasən, dərin öyrənmə alqoritmləri mürəkkəb hesablamalar üçün istifadə edilib. Aparılan sınaqlar zamanı bu texnologiyanın istehsalçıları müşahidəçilərin baxış sahəsindən kənarda olan nömrələri və məktubları “oxumaq”, habelə real vaxt rejimində yüksək keyfiyyətli şəkillər əldə etmələrinə nail olublar.
Tədqiqata rəhbərlik edən professor Kristofer Metzlerin sözlərinə görə, texnologiya avtomobilin nömrəsini və ya istənilən şəxsin döş nişanındakı mətni küncdən oxumağa imkan verir. Onun gələcəkdə müxtəlif sahələrdə - tibbdən robototexnika sahələrinə qədər istifadəsi nəzərdə tutulur. Layihənin skeptikləri qeyd edirlər ki, məxfiliyi qorumaq üçün lazer şüalarının düşməsindən tamamilə qorunan otaqlar yaratmaq üçün “əks texnologiyalar” lazım olacaq.

Artificial Intelligence has learned to “see” through walls
Modern artificial intelligence systems are not only capable of processing photos and talking with the owners about the weather - they are already ready to perform tasks that a couple of years ago seemed fantastic. Developers from the USA taught AI to get a high-quality image of an object, even if it is out of line of sight.
According to 4pda.ru, a team of scientists from Princeton, Stanford and other US universities has developed a computer vision system that can "look" around the corner. To do this, artificial intelligence uses a laser, the beam of which is reflected from the visible surface and hits an object hidden behind an obstacle. After that, it is reflected back to the wall, creating an interference pattern in which the image of the observed object is “encoded”.
Deep learning algorithms were used for complex calculations. During the experiments, the technology developers were able to "read" numbers and letters that are outside the field of view of observers, as well as obtain their high-quality images in real time.
According to Professor Christopher Metzler, who leads the research, the technology allows you to read the license plate number of the car or the text on the badge of a person who is around the corner. In the future, the new development can be widely used in various fields - from medicine to robotics. Skeptics of the project already note that with the development of such systems to maintain confidentiality, “counter-technologies” will be needed to create rooms that are completely protected from laser radiation.