Süni zəka, artıq bir neçə il əvvəllə qədər fantastik görünən işləri yerinə yetirir. ABŞ mütəxəssisləri süni intellektə obyektdən kənarda olmasına baxmayaraq, yüksək keyfiyyətli görüntü əldə etməyi öyrədiblər.
Prinston, Stanford və ABŞ-ın digər universitetlərindən olan bir qrup alim obyektlərin küncdən də görünə biləcəyi kompüter görmə sistemi hazırlayıb. Bunun üçün süni intellekt şüası görünən səthdən əks olunan və hər hansı bir maneənin arxasında gizlənmiş obyektin üzərinə düşən lazerdən istifadə edir. Daha sonra o, yenidən divarda əks olunur və müşahidə olunan obyektin görüntüsünün “kodlaşdırıldığı” müdaxilə nümunəsi yaradılır.
4pda.ru saytının məlumatına əsasən, dərin öyrənmə alqoritmləri mürəkkəb hesablamalar üçün istifadə edilib. Aparılan sınaqlar zamanı bu texnologiyanın istehsalçıları müşahidəçilərin baxış sahəsindən kənarda olan nömrələri və məktubları “oxumaq”, habelə real vaxt rejimində yüksək keyfiyyətli şəkillər əldə etmələrinə nail olublar.
Tədqiqata rəhbərlik edən professor Kristofer Metzlerin sözlərinə görə, texnologiya avtomobilin nömrəsini və ya istənilən şəxsin döş nişanındakı mətni küncdən oxumağa imkan verir. Onun gələcəkdə müxtəlif sahələrdə - tibbdən robototexnika sahələrinə qədər istifadəsi nəzərdə tutulur. Layihənin skeptikləri qeyd edirlər ki, məxfiliyi qorumaq üçün lazer şüalarının düşməsindən tamamilə qorunan otaqlar yaratmaq üçün “əks texnologiyalar” lazım olacaq.

Современные системы искусственного интеллекта способны не только обрабатывать фотографии и беседовать с владельцами о погоде — они уже готовы выполнять задачи, ещё пару лет назад казавшиеся фантастикой. Разработчики из США научили ИИ получать качественное изображение объекта, даже если тот находится вне зоны прямой видимости.
Как сообщает 4pda.ru, команда учёных из Принстонского, Стэнфордского и других университетов США разработала систему компьютерного зрения, способную «заглядывать» за угол. Для этого искусственный интеллект использует лазер, луч которого отражается от видимой поверхности и попадает на объект, скрытый за препятствием. После этого он отражается обратно на стену, создавая интерференционный узор, в котором «закодировано» изображение наблюдаемого объекта.
Алгоритмы глубокого обучения использовались для сложных вычислений. В ходе экспериментов разработчикам технологии удалось «прочесть» номера и буквы, находящиеся вне поля зрения наблюдателей, а также получить их качественные изображения в режиме реального времени.
По словам профессора Кристофера Метцлера, возглавляющего исследования, технология позволяет прочесть номерной знак автомобиля или текст на бейдже человека, находящихся за углом. В перспективе новая разработка может получить широкое применение в различных отраслях — от медицины до робототехники. Скептики проекта уже отмечают, что с развитием подобных систем для сохранения конфиденциальности понадобятся «контртехнологии» для создания помещений, полностью защищённых от попадания лазерных лучей.