Kosmosdakı toqquşmaları izləyən cihaz hazırlanıb
Toqquşmaların qarşısını almaq üçün Texas Universitetinin alimləri kosmosda təhlükə yarada bilən məsafə qədər bir-birinə yaxınlaşan obyektləri izləyən yeni alət hazırlayıblar.
“Conjunction Streaming Service Demo” adlı cihaz real vaxt rejimində yerətrafı orbitdə bir-birinə çox yaxın olan 1500-dək obyekti göstərə bilir. Burada X oxu üzrə vaxt izlənilir, Y oxunda isə iki yaxınlaşan kosmik obyekt arasındakı məsafə - 5 ilə 0 kilometr arasında ölçülür.
hightech.fm saytının məlumatına görə, tədqiqatçılar səma cisimlərini çox sayda qövs olan qrafikdən istifadə edərək izləyirlər. Qövsün uzanması iki cismin bir-birindən təhlükəli məsafədə yerləşməsinə işarədir. Hər qövs obyektlərin tipini göstərən rəng nişanlamasına malikdir. Yaşıl qövslər aktiv peykləri, sarı qövslər peyk və səma cismini, qırmızılar isə iki səma cismini göstərir.
Cihazın məqsədi, kosmik sahənin böyük olmasına baxmayaraq, obyektlərin çox vaxt yaxın olduğunu göstərməkdir. Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, cisimlər çox yüksək sürətlə kosmosdan keçir, hətta bəziləri bir güllə sürətindən 15 dəfə tez hərəkət edə bilirlər.
Tədqiqatçılar, həmçinin, planetimizin ətrafında kosmik aparatların, eləcə də raketlərin hissəciklərinin böyük miqdarının qaldığını və onların orbital stansiyalar üçün təhlükə yaratdığını qeyd ediblər.

Разработан инструмент, который отслеживает объекты в космосе
Новый инструмент ученых из Университета Техаса отслеживает объекты в космосе в случае, если они приблизились на опасное расстояние. Исследователи отметили, что актуальность сервиса выросла по мере увеличения числа спутников и космического мусора на орбите — поэтому выросли и шансы на их столкновение.
Инструмент, который получил название «Conjunction Streaming Service Demo», может в режиме реального времени показать до 1 500 объектов на околоземной орбите, которые находятся слишком близко друг к другу. По оси Х отслеживается время, по оси Y — расстояние между двумя приближающимися космическими объектами — от 5 до 0 км.
Как сообщает hightech.fm, исследователи отслеживают небесные тела с помощью графика, на котором присутствует большое количество дуг. Если дуга растянута, то это значит, что два объекта оказались на опасном расстоянии друг от друга. Каждая дуга также имеет цветовую маркировку, указывающую на то, какие это типы объектов. Зеленые дуги указывают на действующие спутники, желтые — на спутник и небесное тело, красные — на два небесных тела.
Цель инструмента — показать, что такие объекты, несмотря на то, что космическое пространство огромно, часто находятся рядом. «При этом объекты пересекают космос на очень высоких скоростях, некоторые из них в 15 раз превышают скорость пули», — отметили ученые.
Исследователи добавили, что вокруг нашей планеты находится огромное количество частиц космических аппаратов и ступеней ракет. Уже сейчас они представляют угрозу для орбитальных станций.