Pilotsuz uçuş aparatlarının kibertəhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində aparılmış tədqiqatların nəticələri müzakirə olunub
27 Noyabr 2025 - 09:55 | Konfranslar, İclaslar
ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun növbəti elmi seminarında “Pilotsuz uçuş aparatlarının kibertəhlükəsizliyinin təmin olunması üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işi üzrə aparılmış elmi araşdırmaların nəticələri müzakirə olunub.
İnstitutun doktorantı Orxan Vəlixanlı məruzəni təqdim edərək iş çərçivəsində aparılmış elmi-praktiki tədqiqatlar haqqında məlumat verib.
Tədqiqatçı dissertasiya işi üzrə pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) yerüstü idarəetmə sistemi (YİS) və şəbəkə sistemlərinə kiberhücumların aşkarlanması üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi istiqamətində aparılan tədqiqatlardan bəhs edib. O, PUA-ların YİS-ində təsvirlərin analizi əsasında zərərli proqramların aşkarlanması istiqamətində tədqiqatların aparıldığını, o cümlədən PUA-ların şəbəkə sisteminə xidmətdən imtina kiberhücumlarının aşkarlanması üçün metodun işlənildiyini bildirib, əldə olunan nəticələri təqdim edib.
O.Vəlixanlı həmçinin PUA-ların kiberdayanıqlığının təmin olunması istiqamətində onların uçuş məlumatlarının kriptodayanıqlığının və steqodayanıqlığının təmin olunması üçün alqoritmlərin işlənildiyini diqqətə çatdırıb.
O, dissertasiya işi çərçivəsində aparılmış tədqiqatların nəticələrinin 3-ü Web of Science, 2-si Scopus-da olmaqla, ümumilikdə 7 məqalədə öz əksini tapdığını, 7 respublika və beynəlxalq səviyyəli konfransda müzakirə edildiyini söyləyib.
Dissertasiya işinə dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək milli maraqlara xidmət edən prioritet məsələlərdən biri kimi PUA-ların kibertəhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində əldə edilən nəticələri yüksək qiymətləndirib. Alim aparılan tədqiqatların böyük aktuallığa malik olduğunu vurğulayaraq bildirib ki, PUA-ların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi milli informasiya təhlükəsizliyi sisteminin əsas komponentlərindən biridir.
Akademik R.Əliquliyev dissertasiya işində eksperimental platformanın elmi cəhətdən əsaslandırılmasının xüsusi əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırıb, seminarda səsləndirilən tövsiyələr nəzərə alınmaqla dissertasiya işinin növbəti mərhələyə təqdim olunmasını təklif edib.

The results of the research conducted on ensuring the cybersecurity of unmanned aerial vehicles were discussed
27 November 2025 - 09:55 | Conferences, assemblies
At the next scientific seminar of the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education, the results of scientific research conducted within the dissertation titled “Development of methods and algorithms for ensuring the cybersecurity of Unmanned Aerial Vehicles” were discussed.
Orkhan Valikhanli, a PhD candidate of the institute, delivered the presentation and provided information on the scientific and practical research conducted within the framework of the work.
The researcher discussed the studies conducted in his dissertation on developing methods and algorithms for detecting cyberattacks on the ground control system (GCS) and network systems of unmanned aerial vehicles (UAVs). He noted that research had been carried out on detecting malware in the UAV ground control system (GCS) based on image analysis, as well as on developing a method for identifying denial-of-service cyberattacks targeting UAV network systems, and presented the results obtained.
O. Valikhanli also noted that algorithms had been developed to ensure the cryptographic and steganographic resilience of UAV flight data as part of efforts to enhance their overall cyber-resilience.
He stated that the results of the research conducted as part of his dissertation were reflected in a total of seven articles, including three published in the Web of Science database and two in Scopus, and were presented at seven national and international conferences.
Then, a broad exchange of views on the dissertation was held, and questions were answered.
Academician Rasim Alguliyev, Vice-President of ANAS and Director General of the Institute, stated in his speech that he highly appreciated the results achieved in ensuring the cybersecurity of UAVs as one of the priority areas serving national interests. The academician emphasized the high relevance of the research conducted, noting that ensuring the security of UAVs is one of the key components of the national information security system.
Academician R. Alguliyev emphasized that the scientific justification of the experimental platform in the dissertation carries particular importance. The scientist proposed that the dissertation be submitted to the next stage, taking into account the recommendations voiced at the seminar.