AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin növbəti elmi seminarı keçirildi. “Elektron mühitdə pasiyentlərin fərdi məlumatlarının mühafizəsinin aktual problemləri” mövzusunda məruzəni təqdim edən institutun baş mütəxəssisi Kəmalə Qurbanova qeyd etdi ki, son illərdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) səhiyyəyə nüfuz etməsi nəticəsində tibbi informasiya sistemləri (TİS), eləcə də tibbi sosial media (TSM) yaranıb və elektron mühitdə pasiyentlərin fərdi məlumatlarının mühafizəsini aktual edib.
Səhiyyə sistemində vahid informasiya fəzasının yaradılmasıdan danışan məruzəçi bildirdi ki, TİS-in təkmilləşdirilməsi səhiyyənin inkişafının strateji istiqamətlərindən biridir və fərdi məlumatların toplandığı elektron tibb kartı e-tibbin baza elementidir. Pasiyentin elektron tibb kartı və ya elektron sağlamlıq kartı onun doğum günündən başlayaraq doldurulur və bu proses onun bütün həyatı boyu davam edir.
K.Qurbanova tibbi informasiya sistemlərində fərdi məlumatların qorunması problemlərindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, pasiyentlərin fərdi məlumatlarının toplandığı TİS tibb işçilərinin informasiya əldə etmək üçün müraciət etdiyi mənbədir.
Onun sözlərinə görə, pasiyentlər haqqında informasiya, tibbi müayinə və müalicə məlumatlarının operativ şəkildə əldə olunması, uzun müddət ərzində toplanan məlumatların arxivləşdirilməsi, analitik və hesabat məlumatlarının operativ əldə olunması, tibbi sığortanın yaradılması TİS-in yaratdığı imkanlar sırasına daxildir. TİS-in digər proqram məhsullarından əsas fərqi şəxsi və məxfi məlumatları saxlaması və emal etməsidir.
“Vətəndaşların konstitusiya hüququ ilə informasiya sistemlərində mövcud olan fərdi məlumatların məxfiliyinin qorunması, informasiyanın itkisi, təhrif olunması və saxtalaşdırılmasının qarşısının alınması, fərdin, cəmiyyətin və dövlətin məlumatlarının təhlükəsizliyinə təhdidlərin qarşısının alınması, eləcə də məlumatı silmək, təhrif etmək və surətini çıxarmaq üçün icazəsiz hərəkətlərin, minformasiya mənbələri və sistemlərinə müxtəlif qanunsuz müdaxilələrin qarşısının alınması TİS-də fərdi məlumatların qorunması prosesindəki əsas tədbirlərdəndir”.
Tibbi sosial mediada fərdi məlumatların yayılması prosesindən danışan məruzəçi qeyd etdi ki, TSM insanların müxtəlif tibbi virtual qrup, bloq, forum və şəbəkələrdə sosiallaşmasıdır.
K.Qurbanova TSM-nın həkimlərə, pasiyentlərə yaratdığı imkanlar barədə ətraflı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, tibbi sosial mediada fərdi məlumatların yayılması probleminin aradan qaldırılması üçün 80-dən çox tibb ixtisasını və 18 mindən çox həkimi əhatə edən “healthcaremagic.com” tibbi sosial şəbəkəsinin təhlükəsizlik siyasətindən yararlanmaq olar.
Sonda məruzəçi bildirdi ki, TİS-in səhiyyənin inkşafında əvəzolunmaz faydası olmasına baxmayaraq qeyri-peşəkar istifadəçilər tərəfindən fərdi məlumatların təhrif olunmasına və TSM istifadəçilərinin sayının fasiləsiz artması fərdi məlumatların yayılmasına səbəb olur. Onun sözlərinə görə, bunun qarşısını almaq üçün elektron mühitdə tibbin normativ-hüquqi bazasının formalaşdırılması, proqram-texniki bazasınn təkmilləşdirilməsi, peşəkar kadrların hazırlanması, fərdi tibbi məlumatların online mühitdə təhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində yeni texnologiyaların və proqram təminatının formalaşması məsələlərinin araşdırılması zəruridir.

Состоялся очередной научный семинар Учебно-инновационного центра Института информационных технологий НАНА. Главный специалист отдела
Камаля Гурбанова выступив с докладом «Актуальные проблемы защиты персональных данных пациентов в электронной среде» отметила, что в результате проникновения информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) на здравоохранение созданы медицинские информационные системы (МИС) и медицинские социальные сети (МСС). В последствии этого была актуализирована защита персональных данных пациентов в электронной среде.
Говоря о создании единой информационной фазы в системе здравоохранения, докладчик отметила, что совершенствование МИС, является одним из стратегических направлений развития здравоохранения, где базовым элементом электронной медицины является электронная медицинская карта, в которой собраны персональные данные. Электронная медицинская карта или электронная карта здоровья пациента заполняется с момента его рождения, и этот процесс продолжается всю жизнь.
К.Гурбанова рассказала, о проблемах защиты персональных данных в медицинских информационных системах, где персональные данные пациентов, собранные МИС, являются источником обращения медицинских работников для получения информации.
По её словам, оперативный доступ к информации о пациентах, медицинскому осмотру и лечению, архивирование данных, собранных в течение длительного времени, оперативный доступ к аналитической и отчетной информации, создание медицинского страхования входят в число возможностей, созданных МИС. Главное отличие МИС от других программных продуктов - это хранение и обработка персональных и конфиденциальных данных.
«Защита персональных данных, доступная в информационных системах с конституционным правом граждан, предотвращение потери, искажения и фальсификации информации, предотвращение угроз безопасности данных личности, общества и государства, а также несанкционированные действия по удалению, искажению и копированию информации, предотвращение различных незаконных вмешательств в источники и системы информации защита персональных данных в МИС основные меры в процессе».
Говоря, о процессе распространения персональных данных в медицинских социальных сетях, она отметила, что МСС-это социализация людей в различных медицинских виртуальных группах, блогах, форумах и сетях.
К.Гурбанова подробно рассказала о возможностях МСС врачам, пациентам. Она отметила, что для устранения проблемы распространения персональных данных в медицинских социальных сетях, охватывающей более 80 медицинских специальностей и более 18 тысяч врачей на «healthcaremagic.com», можно воспользоваться политикой безопасности медицинской социальной сети.
В заключение докладчик сообщила, что, несмотря на то, что МИС имеет неоценимую пользу в развитии здравоохранения, искажение персональных данных непрофессиональными пользователями и непрерывное увеличение числа пользователей МСС приводят к распространению персональных данных. По её словам, для этого необходимо изучить вопросы формирования нормативно-правовой базы медицины в электронной среде, совершенствования программно-технической базы, подготовки профессиональных кадров, формирования новых технологий и программного обеспечения для обеспечения безопасности персональных медицинских данных в онлайн-среде.