Harvardda yerləşən Viss Universitetinin tədqiqatçıları səkkiz müxtəlif materialdan obyektləri çap edə və onların arasından saniyədə 50 dəfə keçə bilən yeni 3D-printeri təqdim ediblər.
Əksər kommersiya printerləri yalnız bir materialdan obyekt yarada bilir. Harvard Universitetinin yeni çoxqatlı, çoxmateriallı 3D çap texnologiyasında (MM3D) səkkiz fərqli material arasında sürətli, davamlı və hamar keçid edə bilmək üçün yüksək sürətli təzyiq klapanlarından istifadə edilib. Elə də böyük olmayan obyektin çapetmə prosesinə on gün vaxt sərf olunur.
hightech.fm saytının məlumatına görə, cihazda mürəkkəbi tez bir şəkildə dəyişdirmək üçün bir neçə Y şəkilli bağlantılar da yerləşdirilib.
Tədqiqatçılar qeyd edirlər ki, MM3D çap aparatı çox sürətli olduğu üçün burada silikon, epoksid qatranları, poliuretan və bioboya kimi zamanla xüsusiyyətləri dəyişən materiallardan istifadə etmək mümkündür.

Исследователи из Университета Уисс в Гарварде представили новый 3D-принтер, который может печатать объекты из восьми разных материалов и переключаться между ними 50 раз в секунду.
Большинство коммерческих принтеров могут создавать объекты только из одного материала. При этом экструзионная 3D-печать позволяет создавать объекты из нескольких материалов, но этот процесс очень долгий — для печати небольшого объекта может уйти до 10 дней.
Новая технология многослойной 3D-печати из нескольких материалов (MM3D), использует высокоскоростные клапаны давления для достижения быстрого, непрерывного и плавного переключения между восемью различными материалами. Это ускорит печать в несколько десятков раз.
Как сообщает hightech.fm, ключом к быстрому переключению чернил при печати MM3D являются несколько Y-образных соединений внутри печатающей головки, где несколько каналов чернил соединяются в одном сопле. Так ученые быстро собирают многоматериальные волокна, которые и создают объект.