Çinin Fudan Universiteti (Şanxay) və Çin Elmlər Akademiyası nəzdində Çançun Optika, Dəqiq Mexanika və Fizika İnstitutunun alimləri 500 meqapiksellik təsvir ölçülü “superkamera” hazırlayıblar. O, kütlə içərisindən insanların üzlərini detalları ilə çəkmək və onu tanımaq imkanına malikdir. Çin bu kameranı “milli müdafiə” və “ictimai təhlükəsizlik” məqsədilə istifadə edəcək.
Bildirilir ki, kamera inanılmaz təsvir keyfiyyətinə malik, kütlə içərisində insanların üzlərinin aydın görünəcəyi panoramik şəkillər çəkə bilər. Sistem onlar haqqında məlumatları buluda ötürür, bunun sayəsində konkret hədəfi tez tapmaq mümkün olur.
Kamera hərbi bazalarda, peyklərin işə salınması üçün meydançalarda və sərhədlərin mühafizəsində istifadə olunacaq.
ferra.ru saytının məlumatına görə, ekspertlər bu ixtira haqqında müsbət fikirdə deyillər. Belə ki, onlar bu sistemin dövlətə sakinlərin şəxsi həyatının toxunulmazlığına dair hüquqlarını pozmağa kömək edəcəyini iddia edirlər.

The Chinese have created a 500-megapixel camera for total surveillance
Chinese scientists from Fudan University (Shanghai) and the Changchun Institute of Optics, Precision Mechanics and Physics at the Chinese Academy of Sciences have developed a "super camera" with a resolution of 500 megapixels. She is able to capture and recognize the faces of people in the crowd in detail. China will use the camera for "national defense" and "public security."
It is reported that the camera can take panoramic pictures with incredible image quality. So that all the faces in the crowd will be clearly visible. The system will transmit data about them to the cloud, so you can quickly find a specific target.
The camera will be used at military bases, platforms for launching satellites, in border protection.
Experts, of course, evaluated the invention negatively. In their opinion, it will help the state violate the right of residents to privacy.