Yeni neyroşəbəkə kadrdakı güzgüləri “görür”
Çin istehsalçıları neyroşəbəkəyə təsvirlərdə güzgüləri tanımağı öyrədiblər. Alqoritm bunu güzgülü və güzgüsüz təsvir sahələrinin, adətən, tekstur, rəng və semantik əlamətlərə görə fərqlənməsi sayəsində edir. Sınaqlar nəticəsində məlum oldu ki, neyroşəbəkə şəkillərdə güzgüləri digər alqoritmlərdən daha yaxşı ayırd edir.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, güzgülər kompüter görməsi alqoritmləri üçün kifayət qədər böyük problemdir. Məsələn, şəkildə dərinliyin təyini alqoritmlərindən istifadə zamanı güzgü çox güman ki, məlumatlarda təhriflərə səbəb olacaq və alqoritmi güzgüdən də uzaq məsafədə əks etdirilən obyektləri “görməyə” məcbur edəcək. Bu problemin həlli kimi istehsalçılar güzgülərin tanınması alqoritmlərindən istifadə etməyi təklif edirlər. Onlar sayəsində əsas alqoritm şəkildəki güzgülü sahəyə əhəmiyyət verməyəcək. Bu kimi alqoritmlər artıq mövcuddur, lakin hələ ki, onlar yüksək dəqiqliyə malik deyillər.
Alqoritm iki əsas hissədən ibarətdir. Əvvəlcə təsvir əlamətlərin ayırd edilməsi üçün yüksək dəqiqliyə malik neyroşəbəkəyə verilir. Alqoritm təsvirdən artıq hissələri kəsir və əsas məlumatları saxlayır. Bunun sayəsində təsvirin ölçüsü kiçilir və analiz üçün daha sadə olur, lakin obyektlər haqqında informasiya itmir. Bundan sonra emal edilmiş təsvir şəkildəki rənglərin analizi ilə məşğul olan başqa neyroşəbəkəyə verilir. Alqoritm parametrlərin kəskin fərqləndiyi sahələr arasındakı sərhədi təyin edərək, güzgünün vəziyyətini müəyyən edir və onu kadrda seçir.
İstehsalçılar neyroşəbəkənin öyrədilməsi üçün güzgülər olan məkanın 4018 cüt şəklindən ibarət olan dataşəbəkəni əl ilə yığıblar. 3063 cüt təsvir təlim üçün seçilib, yerdə qalan 955 təsvir isə öyrədilmiş alqoritmin yoxlanması üçün istifadə olunub. Məlum olub ki, yeni alqoritm digər alqoritmlərlə müqayisədə daha sabit işləyir.

Neural network taught to see the mirrors in the frame
Chinese developers have taught the neural network to recognize mirrors in images. The algorithm does this because the areas of the image with and without a mirror usually differ in texture, color, and also semantic features.
Experiments have shown that a neural network produces mirrors in photographs better than other algorithms for this task, say the authors of an article that will be presented at the ICCV 2019 conference.
Mirrors are a big enough problem for computer vision algorithms. For example, when using algorithms for determining the depth in the image, the mirror is most likely to distort the data and cause the algorithm to “see” the reflected objects at a greater distance than the mirror itself is located. As a solution to this problem, the developers propose using mirror recognition algorithms, thanks to which the main algorithm could ignore this area in the picture. Such algorithms already exist, but so far they have low accuracy.
Developers from the City University of Hong Kong taught the algorithm to recognize mirrors in images and to select them qualitatively, so that then they can use computer vision algorithms on such processed images. The algorithm consists of two main parts.