Səsi təqlid edən süni intellekt fırıldaqçılara 243 000 dollar oğurlamağa kömək edib
Kibertəhlükəsizlik üzrə ekspertlər süni intellektin fırıldaqçılıq məqsədilə tətbiq olunduğunu aşkar ediblər. Belə ki, cinayətkarlar şirkət direktorunun səsini təqlid edən süni intellekt sistemindən istifadə edərək, əməkdaşlardan 220 000 avro, yəni təxminən 243 000 dollar vəsaitin köçürülməsini tələb ediblər.
3dnews.ru saytının məlumatına əsasən, fırıldaqçılar özlərini Böyük Britaniyada törəmə energetika firmasına malik olan bir alman şirkətinin direktoru kimi qələmə vermək məqsədilə səsin generasiyası üçün kommersiya proqram təminatından istifadə ediblər. Britaniyadakı firmanın rəhbəri böyük məbləğdə vəsaitin köçürülməsini həyata keçirməyi tələb edən müdiri ilə danışdığını düşünürdü.
Şirkətin adı açıqlanmasa da, qeyd edilir ki, fırıldaqçılarla ünsiyyət zamanı Britaniya bölməsinin rəhbərinin şübhələnməsi üçün heç bir əsas olmayıb. Çünki telefondakı səs müdirin səsinə çox bənzəyib. Cinayətkarlar onun səsi və ünsiyyət tərzini məharətlə təqlid ediblər, yüngül alman aksentini saxlayıblar. Bütün bunlar maksimal oxşarlığa nail olmağa imkan verib.
Vəsait şirkətin macar təchizatçılarından birinin hesabına köçürülüb. Bundan sonra cinayətkarlar yenidən direktora zəng vuraraq, daha bir təcili pul köçürülməsini həyata keçirməyi tələb ediblər. Lakin bu dəfə Britaniya şirkətinin direktoru şübhələnib və pul köçürülməsindən imtina edib.
Daha sonra Macarıstana göndərilmiş vəsaitin Meksikaya və bir neçə başqa ölkəyə köçürüldüyü aşkar olunub. Hazırda hadisə araşdırıldığından şirkətin və digər cəlb edilmiş tərəflərin adları gizli saxlanılır. Məlumdur ki, şirkət ona dəymiş zərəri ödəyən sığortaya malikdir. Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, bu, süni intellekt sisteminə əsaslanan səs generatorundan istifadə etməklə həyata keçirilən ilk fırıldaqçılıq əməli olub.

05 September 2019 - 14:36 | Interesting information
Cybersecurity experts have been able to capture an unusual case of the use of artificial intelligence in a fraudulent scheme. This is the case when the attackers used an AI system that mimics the voice of the director of the company, requiring employees to transfer € 220,000, which is approximately equal to $ 243,000.
Fraudsters used commercial voice-generating software to impersonate the director of a German company with a UK energy subsidiary. The head of the British company thought that he was talking with his boss, demanding that a large sum of money be transferred.
The name of the company was not disclosed, but the message said that when dealing with scammers, the head of the British unit did not notice any catch, because the voice at the other end of the line was very similar to the voice of the chief. Attackers skillfully imitated the voice, manner of communication and retained a light German accent, which made it possible to achieve maximum similarity.
The money was transferred to one of the Hungarian suppliers of the company. After that, the scammers called the director again, demanding another urgent money transfer. However, this time the director of the British company suspected something was wrong and refused to transfer money.
It was later established that the money sent to Hungary was transferred to Mexico and some other countries. An incident is currently under investigation, so the name of the company and other parties involved are kept secret. It is known that the company had insurance that covered the losses incurred. Experts note that a similar case of fraud using a voice generator based on an AI system was recorded for the first time.