“AzInTelecom” dövlət orqanlarına ödənişsiz “Microsoft” lisenziyaları təqdim edir
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi  (NRYTN) ölkədə əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması və innovasiya ekosisteminin inkişaf etdirilməsi məqsədilə “Microsoft” şirkəti ilə əməkdaşlıq edir. “AzInTelecom” MMC “Microsoft”la imzaladığı saziş çərçivəsində operator qismində bu sahədə  fəaliyyət göstərir.
Bildirmək istərdik ki, ilkin mərhələdə təhsil ocaqlarına və tələbələrə lisenziyaların paylanmasına başlanılıb. Növbəti addım olaraq, dövlət qurumlarından öncədən toplanmış lisenziya tələbatına əsaslanaraq lisenziyalar paylanılır.  Qısa müddət ərzində 10-dan çox dövlət qurumuna “Microsoft Windows 10”, “Microsoft Server” və “Microsoft 365” tam ödənişsiz olaraq təqdim olunub. Bu istiqamətdə işlər daha intensiv şəkildə davam etdirilir və avqust ayının sonuna qədər bütün dövlət orqanlarının ödənişsiz lisenziyalaşdırılması planlaşdırılır.
Hazırda dövlət qurumları “www.govlicense.az” saytına daxil olaraq müvafiq lisenziyaları rahat şəkildə vahid pəncərədən idarə edə bilərlər. Bu da ümumilikdə ölkə üzrə proqram təminatlarından qeyri-qanuni şəkildə lisenziyasız istifadə səviyyəsinin azalmasına gətirib çıxaracaq.

06 August 2019 - 14:00 | Important events
The Ministry of Transport, Communications and High Technologies cooperates with company Microsoft to protect the intellectual property rights and develop innovation ecosystem in the country. AzInTelecom LLC acts as an operator under terms of the agreement concluded with Microsoft.
It should be noted that at the initial stage, the process of issuing licenses to educational institutions and students began. In the next step, licenses are issued on the basis of demand by government agencies. Over a short period of time, more than 10 government agencies were provided with Microsoft Windows 10, Microsoft Server and Microsoft 365 for free. Work towards this end is ongoing, and it is planned to grant free licenses to all government agencies by the end of August.
Currently, government agencies can easily manage the relevant licenses through a single window by visiting www.govlicense.az. And this in turn will lead to reduction in unauthorized use of unlicensed software in the country.