“AzInTelecom” dövlət orqanlarına ödənişsiz “Microsoft” lisenziyaları təqdim edir
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi  (NRYTN) ölkədə əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması və innovasiya ekosisteminin inkişaf etdirilməsi məqsədilə “Microsoft” şirkəti ilə əməkdaşlıq edir. “AzInTelecom” MMC “Microsoft”la imzaladığı saziş çərçivəsində operator qismində bu sahədə  fəaliyyət göstərir.
Bildirmək istərdik ki, ilkin mərhələdə təhsil ocaqlarına və tələbələrə lisenziyaların paylanmasına başlanılıb. Növbəti addım olaraq, dövlət qurumlarından öncədən toplanmış lisenziya tələbatına əsaslanaraq lisenziyalar paylanılır.  Qısa müddət ərzində 10-dan çox dövlət qurumuna “Microsoft Windows 10”, “Microsoft Server” və “Microsoft 365” tam ödənişsiz olaraq təqdim olunub. Bu istiqamətdə işlər daha intensiv şəkildə davam etdirilir və avqust ayının sonuna qədər bütün dövlət orqanlarının ödənişsiz lisenziyalaşdırılması planlaşdırılır.
Hazırda dövlət qurumları “www.govlicense.az” saytına daxil olaraq müvafiq lisenziyaları rahat şəkildə vahid pəncərədən idarə edə bilərlər. Bu da ümumilikdə ölkə üzrə proqram təminatlarından qeyri-qanuni şəkildə lisenziyasız istifadə səviyyəsinin azalmasına gətirib çıxaracaq.

AzInTelecom предоставляет государственным органам бесплатные лицензии Microsoft
Министерство транспорта, связи и высоких технологий с целью защиты прав интеллектуальной собственности и развития инновационной экосистемы в стране сотрудничает с компанией Microsoft. ООО AzInTelecom действует в этой области в качестве оператора в рамках соглашения, подписанного с Microsoft.
В пресс-службе министерства, на первом этапе начался процесс выдачи лицензий вузам и студентам. В качестве следующего шага, государственным структурам выдаются лицензии на основе спроса на них. За короткое время более 10 государственным структурам были бесплатно предоставлены Microsoft Windows 10, Microsoft Server и Microsoft 365. Работа в этом направлении продолжается еще более интенсивно, и к концу августа планируется бесплатное лицензирование всех государственных органов.
В настоящее время государственные структуры, войдя на сайт www.govlicense.az, могут свободно управлять соответствующими лицензиями посредством единого окна. Это, в свою очередь, приведет к снижению уровня незаконного использования нелицензированного программного обеспечения.