Fransa peykləri lazer silahları ilə təchiz ediləcək
İyulun ortalarında Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun ölkədə Kosmik Qüvvələrin yaradılması ilə bağlı açıqlamasından sonra yeni silahlı birləşmənin təchiz ediləcəyi silahlar və Fransa peyklərinə hərbi peyklərə çevrilməyə imkan verən proqrama dair məlumat verilib.
4pda.ru saytının məlumatına görə, Fransanın Müdafiə naziri Florans Parlinin sözlərinə görə, ölkə 2030-cu ilədək orbitə göyərtəsində lazer və pulemyot silahı daşıyacaq peyklər qruplaşması çıxaracaq. Bunun üçün 2025-ci ilədək hərbi büdcədən 4 milyard 300 milyon avronun ayrılması nəzərdə tutulur. Vəsaitlərin bir hissəsi Fransanın hərbi telekommunikasiya peyklərinin modernləşdirilməsinə sərf olunacaq. Növbəti nəsil qurğuların isə mümkün düşmən peyklərinin neytrallaşdırılması üçün asma silahlarla təchiz edilməsi planlaşdırılır.
Nazir bildirib ki, yeni sistemin müdafiə məqsədi daşıyır. O, qeyd edib ki, peyklərin silahla təchiz edilməsi ilə bağlı plan kosmik məkanda nüvə silahı və digər kütləvi qırğın silahlarından istifadəni qadağan edən 1967-ci il tarixli Kosmos haqqında beynəlxalq müqavilənin müddəalarını pozmur.

В середине июля президент Франции Эммануэль Макрон анонсировал создание французских космических сил, и в сети уже появилась первая информация об оружии, которым они будут располагать. В европейских СМИ были опубликованы подробности программы, в рамках которых французские спутники станут по-настоящему военными.
По словам министра обороны Франции, к 2030 году страна выведет на орбиту группировку сателлитов, которые будут нести на борту лазерное и пулемётное оружие. Для этих целей из военного бюджета будет 4 300 000 000 евро к 2025 году. Часть денег потратят на модернизацию французской сети военных спутников связи, а следующее поколение устройств планируется оснастить подвесным вооружением для нейтрализации спутников вероятного противника.
Глава министерства утверждает, что цель новой системы — не нападение, а оборона, и план по вооружению спутников не нарушает международный Договор о космосе от 1967 года, запрещающий использование в космическом пространстве ядерного оружия и другого оружия массового уничтожения.