Fransa peykləri lazer silahları ilə təchiz ediləcək
İyulun ortalarında Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun ölkədə Kosmik Qüvvələrin yaradılması ilə bağlı açıqlamasından sonra yeni silahlı birləşmənin təchiz ediləcəyi silahlar və Fransa peyklərinə hərbi peyklərə çevrilməyə imkan verən proqrama dair məlumat verilib.
4pda.ru saytının məlumatına görə, Fransanın Müdafiə naziri Florans Parlinin sözlərinə görə, ölkə 2030-cu ilədək orbitə göyərtəsində lazer və pulemyot silahı daşıyacaq peyklər qruplaşması çıxaracaq. Bunun üçün 2025-ci ilədək hərbi büdcədən 4 milyard 300 milyon avronun ayrılması nəzərdə tutulur. Vəsaitlərin bir hissəsi Fransanın hərbi telekommunikasiya peyklərinin modernləşdirilməsinə sərf olunacaq. Növbəti nəsil qurğuların isə mümkün düşmən peyklərinin neytrallaşdırılması üçün asma silahlarla təchiz edilməsi planlaşdırılır.
Nazir bildirib ki, yeni sistemin müdafiə məqsədi daşıyır. O, qeyd edib ki, peyklərin silahla təchiz edilməsi ilə bağlı plan kosmik məkanda nüvə silahı və digər kütləvi qırğın silahlarından istifadəni qadağan edən 1967-ci il tarixli Kosmos haqqında beynəlxalq müqavilənin müddəalarını pozmur.

France will equip their satellites with laser guns
In mid-July, French President Emmanuel Macron announced the creation of French space forces, and the first information about the weapons that they will have available has already appeared on the network. In the European media were published details of the program, in which French satellites will become a real military.
According to the Minister of Defense of France, by 2030, the country will put into orbit a constellation of satellites that will carry laser and machine guns on board. For these purposes, 4,300,000,000 euros will be allocated from the military budget by 2025. Part of the money will be spent on upgrading the French network of military communications satellites, and the next generation of devices will be equipped with suspension arms to neutralize the satellites of a potential enemy.
The head of the ministry claims that the goal of the new system is not attack, but defense, and the satellite armament plan does not violate the international space treaty of 1967, which prohibits the use of nuclear weapons and other weapons of mass destruction in outer space.