İnformasiya hüququnun nəzəri və təcrübi məsələlərini özündə əks etdirən “İnformasiya hüququ” adlı dərslik nəşr olunub. Dərslik Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) yüz illik yubileyinə həsr olunub.
Kitabın həmmüəllifləri BDU-nun Hüquq fakültəsinin dekanı, “İnsan hüquqları və informasiya hüququ” YUNESKO kafedrasının müdiri, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Əmir Əliyev, həmin kafedranın müəllimləri – hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Gülnaz Rzayeva, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Bəhruz Məhərrəmov və Şahin Məmmədrzalı, BDU-nun Hüquq fakültəsinin dekan müavini, “Konstitusiya hüququ” kafedrasının dosenti, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Aytəkin İbrahimovadır.
Dərsliyin elmi redaktorları professor Əmir Əliyev və hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Gülnaz Rzayeva, rəyçiləri AMEA-nın Hüquq və İnsan haqları İnstitutunun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Aytən Mustafazadə və BDU-nun “Beynəlxalq ümumi hüquq” kafedrasının müdiri, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Rüstəm Məmmədovdur.
Dərslikdə informasiya hüququnun nəzəri və təcrübi məsələləri hüquq ədəbiyyatında mövcud fikir müxtəlifliyi, bu istiqamətdə qəbul edilmiş mühüm beynəlxalq normalar, o cümlədən Azərbaycan Respublikası və müxtəlif dövlətlərin milli qanunvericiliyi əsasında geniş təhlil edilib.
Kitabın bölmələrində informasiya hüququ və informasiya cəmiyyəti, informasiya cəmiyyətində “elektron dövlət” və “elektron demokratiya”, informasiya sahəsində münasibətlərin beynəlxalq və milli hüquqi tənzimlənməsi, informasiya ehtiyatları, informasiya sistemləri, informasiya texnologiyaları və onların təminat vasitələri informasiya hüquq münasibətlərinin obyekti kimi, Azərbaycan Respublikasında informasiya sahəsində dövlət siyasətinin əsas istiqamətləri, informasiya sahəsində əsas insan hüquq və azadlıqlarının təminatı, KİV sahəsində informasiya hüquq münasibətlərinin tənzimlənməsi, virtual məkanın hüquqi tənzimlənməsinin səciyyəvi xüsusiyyətləri, informasiya təhlükəsizliyi və informasiya-hüquqi məsuliyyət və s. barədə ətraflı məlumat verilib.

Издана книга «Информационное право», охватывающая теоретические и практические вопросы информационного права. Книга посвящена 100-летию Бакинского Государственного Университета.
Соавторами книги являются декан юридического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), заведующий кафедрой ЮНЕСКО по правам человека и информационному праву, доктор юридических наук, профессор Амир Алиев, преподаватели этой кафедры – доктор философии по праву Гюльназ Рзаева, доктор философии по праву, доцент Бахруз Магеррамов и Шахин Мамедрзали, заместитель декана юридического факультета БГУ, доцент кафедры «Конституционное право», доктор философии по праву Айтакин Ибрагимова.
Научными редакторами учебного пособия являются профессор Амир Алиев и доктор философии по праву Гюльназ Рзаева, рецензентами – директор Института права и прав человека НАНА, доктор юридических наук, профессор Айтан Мустафазаде и заведующий кафедрой «Международное общее право» БГУ, доктор юридических наук, профессор Рустам Мамедов.
В книге широко анализируется разнообразия мнений по теоретическим и практическим вопросам информационного права в юридической литературе, важные международные нормы, принятые в этом направлении, в том числе национальное законодательство Азербайджанской Республики и различных государств.
В разделах книги дается подробная информация об информационном праве и информационном обществе, информационно-коммуникационных технологиях в информационном обществе, «электронном государстве» и «электронной демократии» в информационном обществе, международно-национальном правовом регулировании отношений в сфере информации, информационных системах, информационных технологиях и средствах их защиты как объекте информационных правоотношений, основных направлениях государственной политики в сфере информации в Азербайджане, основных правах и свободах человека в сфере информации, регулировании информационных правоотношений в сфере средств массовой информации, характеристике правового регулирования виртуального пространства и т. д.