AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev 16-20 iyun 2019-cu il tarixlərində Estoniyanın paytaxtı Tallində keçirilən “Terena Networking Conference” (TNC19) beynəlxalq konfransı və GEANT Assosiasiyasının Baş Assambleyasının iclaslarında iştirak edib.
GEANT Assosiasiyasının təşkil etdiyi TNC19 Konfransı Avropa elm və təhsil şəbəkələri üzrə ən böyük və nüfuzlu konfrans hesab edilir. Hər il keçirilən konfransda 800-dən çox mütəxəssis iştirak edir. Konfrans Avropanın bütün aparıcı şəbəkə təşkilatlarını, ali təhsil müəssisələrini, şəbəkə mütəxəssislərini, ekspertləri, eləcə də sənaye nümayəndələrini bir araya gətirir. Tədbir iştirakçılarına elmi və texniki sahə ilə yanaşı, tətbiqi və idarəetmə sahələri üzrə tədqiqat şəbəkələrinin ən son nailiyyətləri barədə məlumat təqdim edilib.
TNC19 konfransında həmçinin, institutun 4 saylı şöbəsinin baş mütəxəssisi Tural Mustafayev iştirak edib. O, konfrans çərçivəsində bir sıra texniki mühazirələrdə, GEANT təşkilatının “EduGAİN”, “EduVPN”, “Federation Identity” kimi xidmətlərinin inkişafı, tətbiqi problemləri, təhlükəsizliyi ilə bağlı keçirilən seminarlarda iştirak edib, işçi qrupların fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub. Bundan əlavə, “Xantaro” şirkətinin nümayəndələri ilə görüşdə EaPConnect layihəsi çərçivəsində alınacaq avadanlıqların texniki parametrləri və görüləcək işlər barədə müzakirələr aparılıb.
GEANT Avropanın 36 Milli Elm və Təhsil Şəbəkəsini birləşdirən assosiasiyadır. GEANT Assosiasiyasında və onun tərəfdaş olduğu layihələrdə Azərbaycanı müvafiq dövlət qurumlarının (AMEA, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi) rəsmi dəstəyi ilə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu təmsil edir.
GEANT Assosiasiyasının təşəbbüsü və koordinasiyası ilə Şərqi Avropa ölkələrini birləşdirən elm və təhsil üzrə regional şəbəkənin yaradılması və bu ölkələrin Avropanın elektron elm infrastrukturuna qoşulması üçün Avropa Komissiyası EaPConnect (Eastern Partnership Connect) layihəsini maliyyələşdirməyə qərar verib. Layihənin əsas hədəfi Şərq Tərəfdaşlığı regionundakı bütün ölkələri əhatə edən elektron elm infrastrukturu yaratmaq və bu regionda yaşayan və fəaliyyət göstərən alim, gənc tədqiqatçı, müəllim və tələbələrə Avropa Birliyi ilə daha da sıx əməkdaşlıq imkanları tanımaqdır.
GEANT Assosiasiyası ilə sıx əməkdaşlıq edən İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu milli elm və təhsil şəbəkəsi olan AzScienceNet-in inkişafına nail olub. Hazırda AzScienceNet elektron infrastrukturu vasitəsilə AMEA-nın bütün elmi müəssisə və təşkilatlarına qabaqcıl şəbəkə texnologiyaları və xidmətləri təqdim edilir.

Rasim Alguliyev attended General Assembly meeting of GEANT Association and TNC19
Academician Rasim Alguliyev, Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Information Technology of ANAS, participated in the international conference "Terena Networking Conference" TNC19 held in Tallinn, Estonia, on 16-20 June 2019 and GEANT Association General Assembly meetings.
TNC is the largest and most prestigious European research and education networking conference. Ranging from security strategies, national ICT policies and the role of community, the TNC19 programme covers a wide variety of inspiring topics by renowned experts in their fields. In addition, a variety of community meetings and interactive workshops will surround the conference’s 21 sessions throughout the week.
Tural Mustafayev, chief specialist of the Department No.4 also participated in the TNC19. He participated in a number of technical lectures within the conference, seminars on development, implementation problems and safety of GEANT's "EduGAIN", "EduVPN", "Federation Identity" and was acquainted with the activities of the working groups. In addition, at the meeting with the representatives of "Xantaro" the technical parameters of the equipment to be purchased within the framework of the EaPConnect project and the work to be done were discussed.
​​GÉANT   includes 36 National Members, which are European national research and education network (NREN) organisations. At the GEANT Association and its partner projects, Azerbaijan is represented by the Institute of Information Technology of ANAS with the official support of the relevant state agencies (the Ministry of Communications and Information Technologies, Ministry of Education and Science).
The European Commission has decided to finance the EaPConnect (Eastern Partnership Connect) project to establish a regional network of research and education that connects Eastern Partnership countries with the initiative and coordination of the GEANT Association and to foster the joining of these countries to Europe's electronic science infrastructure. The main objective of the project is to integrate the national research and education networks (NRENs) in the region into the pan-European GÉANT network, decrease the digital divide and facilitate the participation of local scientists, students and academics in global R&E collaborations.
The Institute of Information Technology closely cooperates with the GEANT Association and the structure of  AzScienceNet, a national  R&E network has been developed recently. Presently, all the scientific institutions and organizations of the National Academy of Sciences are provided with advanced network technologies and services through the AzScienceNet electronic infrastructure.