Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclasında EaPConnect layihəsi üzrə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olundu. Tədbirdə GEANT-ın beynəlxalq layihələr üzrə meneceri Veronika Di Luna, tədqiqatlar üzrə məsul şəxs Chris Atherton, satınalma üzrə mütəxəssis Rita Mazeikaite, eləcə də institutun Elmi şurasının sədri və üzvləri iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev Avropanın Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasının (GEANT) təşəbbüsü və koordinasiyası ilə həyata keçirilən, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini birləşdirən EaPConnect (Eastern Partnership Connect) layihəsinin əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, layihə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini (Azərbaycan, Belarusiya, Gürcüstan, Ermənistan, Moldova və Ukrayna) əhatə edən elektron elm infrastrukturunun yaradılması və bu ölkələrdə fəaliyyət göstərən tədqiqat və təhsil müəssisələrində milyonlara alim, müəllim heyəti və tələbənin yüksəksürətli, genişzolaqlı İnternet şəbəkəsinə asanlıqla çıxışının təmin edilməsini nəzərdə tutur.
R.Əliquliyev 2020-ci ildə ölkəmizdə keçirilməsi nəzərdə tutulan “5-ci Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturu Konfransı” (5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference, EaPEC 2020) barədə məlumat verərək bildirdi ki, e-elm və e-infrastruktur məsələlərinin müzakirə olunacağı konfrans EaPConnect layihəsi çərçivəsində Avropa Birliyi və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində tədqiqat və təhsil ictimaiyyətinin əlaqələndirilməsi məqsədi ilə təşkil olunur.
Konfransın Azərbaycanda keçirilməsinin ölkəmizin alim və mütəxəssisləri üçün geniş imkanlar açdığını qeyd edən akademik rəhbərlik etdiyi qurumun konfransın təşkilində yaxından iştirak edəcəyini diqqətə çatdırdı.
Daha sonra GEANT-ın beynəlxalq layihələr üzrə meneceri Veronika Di Luna “EaPConnect-ə ümumi baxış” adlı təqdimatla çıxış etdi.
V.Di Luna Avropa Komissiyasının maliyyə dəstəyi ilə reallaşdırılan, əsas koordinatoru GEANT Assosiasiyası olan və artıq 4 ildir ki, davam edən EaPConnect layihəsinin rəqəmsal fərqin aradan qaldırılması, region daxilində qarşılıqlı əlaqələrin yaxşılaşdırılması və yerli alim, tələbə və təqdiqatçıların qlobal tədqiqat və təhsil əməkdaşlığında iştirakının asanlaşdırılmasına imkan yaratmağı qarşısına məqsəd qoyduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, qloballaşan dünyada çoxsaylı tədqiqat müəssisələri arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsində EaPConnect layihəsi geniş imkanlar açır.
Məruzəçi GEANT-a qoşulan ölkələrin xəritəsini təqdim etdi, assosiasiyanın layihələri haqqında ətraflı məlumat verdi.
O, həmçinin 2018-ci ili əhatə edən maliyyə hesabatını təqdim edərək Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinə ayrılan maliyyə vəsaitləri barədə söz açdı.
V.Di Luna şəbəkəyə qoşulan ölkələrin trafikdən istifadə üzrə reytinqini təqdim etdi, Azərbaycanın iştirak etdiyi EaPConnect tədbirləri barədə məlumat verdi.
Sonda məruzəçi GEANT tərəfindən AzScienceNet-ə təqdim olunan İnternetə qoşulma sürətinin yaxın zamanda 3 Gbit/s-ə çatdırılması istiqamətində danışıqların aparıldığını vurğuladı.
Sonra GEANT-da tədqiqatlar üzrə məsul şəxs Chris Atherton “İstifadəçilərin əlaqələndirilməsi və dəstəklənməsi” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək şəbəkəyə qoşulan istifadəçilərin əlaqələndirilməsinin üstünlüklərindən danışdı.
“Əsas məqsədimiz məlumatlara çıxışın yalnız milli səviyyədə deyil, eləcə də beynəlxalq səviyyədə həyata keçirilməsidir”, – deyə bildirən məruzəçi layihə çərçivəsində e-infrastruktur, yer elmləri, təbiət elmləri və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən tədqiqatçılar arasında informasiya mübadiləsinin həyata keçirilməsi ilə problemlərin həllinə nail olduqlarını vurğuladı.
O, həmçinin istifadəçilərlə qarşılıqlı əlaqə prosesini təqdim etdi, GEANT-ın müxtəlif tədbirlərində tədqiqatçılarla ünsiyyət quraraq mövcud problemləri öyrəndiklərini diqqətə çatdırdı.
C.Atherton müxtəlif təşkilatlar, o cümlədən CERN (Avropa Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi), CLARIN-lə əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs etdi, Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən və idarə olunan “Copernicus” layihəsi haqqında ətraflı məlumat verdi.

Prospects for further cooperation on the EaPConnect project discussed
At the next meeting of the Scientific Board of the Institute of Information Technology of ANAS, the prospects for further cooperation on the EaPConnect project were discussed.  The event was attended by GEANT International Projects Manager Veronika Di Luna, Research Engagement Officer Chris Atherton, Procurement Specialist Rita Mažeikaitė as well as, members of the Scientific Board of the Institute.
Academician Rasim Alguliyev, vice-president of ANAS, director of the Institute, spoke about the importance of EaPConnect (Eastern Partnership Connect) project, which was initiated and coordinated by the Association of Science and Education Networks of Europe (GEANT), which unites the countries of the Eastern Partnership.
He noted that the project aims to create an e-science infrastructure covering Eastern Partnership countries (Azerbaijan, Armenia, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine) and provides high-speed Internet access to research and educational institutions operating in these countries.
R. Alguliyev informed about the 5th Eastern Partnership E-Infrastructure Conference (EaPEC 2020), to be held in Azerbaijan in 2020. The conference is organized with the aim of coordinating the research and education community in the European Union and Eastern Partnership countries within the EaPConnect project. He noted that holding of the conference in Azerbaijan opens great opportunities for scientists and specialists of our country and the institute will closely participate in the organization of the conference.
Later on, GEANT's international project manager, Veronika Di Luna, made a presentation on "EaPConnect - Overview."
She noted that the main goal of the coordinator of the EaPConnect project, GEANT,  financially supported by the European Commission, is to eliminate the digital divide, improve mutual relations across the region and facilitate the participation of local scholars, students and adherents in global research and education.
The speaker presented a map of the countries joining GEANT, gave detailed information about the association's projects. She also introduced the financial resources allocated to the Eastern Partnership countries by submitting a financial report covering 2018.
V. Di Luna presented the rating on the use of traffic by the countries and the list of workshops organized by GEANT.
Then, researcher engagement officer at GEANT Chris Atherton made a presentation on "User engagement and support" and gave detailed information on the advantages of connecting users to the network.
Our main goal is to make access to information not only at the national level but also internationally, " he said. The reporter underlined that they had achieved the solution of the problem through the exchange of information between researchers conducting research on e-infrastructure, geosciences, natural sciences and other areas.
He also introduced the process of interaction with users. C. Atherton talked about cooperation between various organizations, including CERN (European Center for Nuclear Research), CLARIN, gave detailed information on the Copernicus project financed and managed by the European Commission.