“Intel” yeni “Wi-Fi 6” standartını dəstəkləyəcək kompüterlər barədə məlumat verib
“Intel” şirkəti 28 may - 1 iyun tarixlərində Tayvanın paytaxtı Taybeydə keçirilən “Computex 2019” sərgisində yaxın gələcəkdə ən yeni “Wi-Fi 6” standartının inkişafından bəhs edib.
İstehsalçının sözlərinə görə, “Wi-Fi 6”nın bütün həlləri eyni deyil. “Wi-Fi 6” (Gig+) həlli fərdi kompüterlər və marşrutlayıcılar üçün məlumatların 1 Gbit/s sürətlə ötürülməsini təmin edir. Onlar əsl giqabitlik sürətə nail olmaq üçün 160 MHs zolaqdan istifadə edirlər. Bu, şəbəkədə iş üçün ən yaxşı məhsuldarlığı təmin edir.
ferra.ru saytının məlumatında bildirilir ki, “Wi-Fi 6” (Gig+) “standart” “Wi-Fi 6” həllərindən 2 dəfə, “802.11 AC” ilə müqayisədə 3 dəfə daha sürətlidir. “WAV600” seriyasının marşrutlayıcıları üçün “Intel” çipsetləri “Gig+” səviyyəsinin məhsuldarlığını təmin edir. Onlar ucuz ikizolaqlı ev marşrutlayıcıları və şəbəkə şlüzlərinin əsası olacaq. Həmçinin “Wi-Fi”ın keçmiş standartları ilə əks-uyğunluq təmin olunur.
“Wi-Fi 6” (Gig+) marşrutlayıcıları və şəbəkə şlüzləri üzərində “AVM”, “Edimax”, “Elecom”, “Netgear”, “TP-Link” kimi istehsalçılar işləyirlər. Onlar 2019-cu ilin sonunadək əlçatan olacaqlar.
Həmçinin 2019-cu ilin sonuna kimi “Wi-Fi 6”nı (Gig+) dəstəkləyən 100-dən çox kompüter əlçatan olacaq. Buraya 8-ci nəsil “Intel Core vPro”, 9-cu nəsil “Intel Core” və 10-cu nəsil ən yeni “Intel Core” prosessorları əsasında işləyən sistemlər daxil olacaq.

Intel told which computers will support the latest standard Wi-Fi 6
Intel at Computex 2019, which is held in Taipei from May 28 to June 1, told about the development of the latest Wi-Fi 6 standard in the near future.
According to the manufacturer, not all Wi-Fi 6 solutions are the same. Intel Wi-Fi 6 (Gig +) solutions for personal computers and routers provide data rates of over 1 Gbps. They use the 160 MHz band to achieve “real” gigabit speed. It provides better performance for networking.
As emphasized by Intel, Wi-Fi 6 (Gig +) solutions are almost twice as fast as “standard” Wi-Fi 6 solutions and almost three times as compared to 802.11 AC.
Intel chipsets for WAV600 series routers provide Gig + performance. They will be the basis of low-cost two-way home routers and network gateways. It also provides backward compatibility with past Wi-Fi standards.
Manufacturers such as AVM, Edimax, Elecom, Netgear, TP-Link are already working on routers and Wi-Fi 6 (Gig +) network gateways. They will be available until the end of 2019.
Also, by the end of 2019 more than a hundred computers with Wi-Fi 6 (Gig +) will become available as an optional feature. These will include Intel Core vPro, the eighth generation of the ninth generation Intel Core and the tenth generation of the latest Intel Core processors, formerly codenamed Ice Lake.