İterativ Klasterləşdirmə alqoritmləri tədqiq edilir
İnstitutun doktorantı Şəlalə Mansurova “İterativ Klasterləşdirmə alqoritmləri” mövzusunda məruzəni təqdim etdi.
Məruzəçi klasterləşdirmə alqoritmləri və onun növləri (“Partitioning”, “Grid-based”, “Density-based” və s.), eləcə də klasterləşdirmə alqoritmlərinin bir növü kimi İterativ Klasterləşdirmə alqoritmləri haqqında ətraflı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, İterativ Klasterləşdirmə alqoritmləri bir neçə iterasiyadan ibarət olub nəticələrin yaxşılaşdırılması üçün tətbiq edilir. O, İterativ Klasterləşdirmə alqoritmlərinin “IK-means-+”, “The Simple Linear Iterative Clustering (SLIC)”, “MapReduce” alqoritmləri kimi növlərinin olduğunu vurğuladı.
Ş.Mansurova bildirdi ki, “IK-means-+” alqoritmi k-means alqoritminin modifikasiyası olub “minus” və “plus” fazasının tətbiqi vasitəsilə klasterizasiyanın nəticəsinin yaxşılaşdırılmasına yönəldilib: “Alqoritmin icrası zamanı klasterlərdən biri silinmə, digəri isə bölünmə üçün təyin edilir. Qeyd etmək lazımdır ki, bir iterasiyada silinmə və bölünmə üçün təyin edilən klasterlər növbəti iterasiyada yenidən istifadə edilə bilməz”.
Daha sonra o, “SLIC” alqoritmi barədə məlumat verərək qeyd etdi ki, bu alqoritm həm təsvirlərin analiz alqoritmi, həm də dərin təlim metodları məzmununda istifadə edilir. Məruzəçinin sözlərinə görə, təsvirlərin analizi zamanı superpiksellərin yaradılması üçün istifadə edilən ən məşhur alqoritmlərdən biri hesab olunan “SLIC” 3 mərhələdən ibarətdir. Bu alqoritm k-means alqoritminin xüsusiləşdirilmiş, eləcə də optimallaşdırılmış modifikasiyası kimi nəzərdən keçirilir.
Ş.Mansurova “MapReduce” alqoritmi haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, qeyd edilən alqoritmin “Map”, “Combiner”, “Partition”, “Reduce” kimi funksiyalarının tətbiqi nəticəsində “key/value” cütləri təyin edilərək klasterizasiya həyata keçirilir. O, həmçinin qeyd etdi ki, “MapReduce” alqoritminin k-means ilə müxtəlif modifikasiya edilmiş variantları da mövcuddur.
Sonda məruzə ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, suallar cavablandırıldı. Şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev mövzu ilə bağlı fikirlərini səsləndirdi. Şöbə müdiri bu istiqamətdə aparılan tədqiqatların daha da dərinləşdirilməsini tövsiyə etdi.

В Институте информационных технологий НАНА состоялся очередной научный семинар Отдела № 13.
Доклад на тему «Итерационные алгоритмы кластеризации» представила докторант института Шалала Мансурова.
Выступившая дала подробную информацию об алгоритмах кластеризации и их видах («Partitioning», «Grid-based», «Density-based» и т. д.), а также об итерационных алгоритмах кластеризации, которые являются разновидностью алгоритмов кластеризации. Она отметила, что итерационные алгоритмы кластеризации состоят из нескольких итераций и используются для улучшения результатов. Она подчеркнула, что итерационные алгоритмы кластеризации имеют такие типы, как алгоритмы «IK-means-+», «The Simple Linear Iterative Clustering (SLIC)», «MapReduce».
Ш.Мансурова сказала, что алгоритм «IK-means-+» является модификацией алгоритма k-means и нацелен на улучшение результата кластеризации посредством использования фаз «минус» и «плюс». Она сказала, что во время выполнения алгоритма один из кластеров назначается для удаления, а другой для деления и, что кластеры для удаления и деления в одной итерации не могут быть повторно использованы в следующей итерации.
Затем она дала информацию об алгоритме «SLIC». Выступившая сказала, что этот алгоритм используется как в алгоритме анализа изображений, так и в содержании методов глубокого обучения. По ее словам, «SLIC», который считается одним из самых популярных алгоритмов, используемых для создания суперпикселей при анализе изображений, состоит из трех этапов.
С.Мансурова также дала информацию об алгоритмах «MapReduce». Она сказала, что кластеризация реализуется в результате применения таких функций упомянутого алгоритма, как «Map», «Combiner», «Partition», «Reduce», определяя пары «key/value». Она также отметила, что существуют различные версии алгоритма «MapReduce», модифицированные с помощью k-means.
В заключение состоялся обмен мнениями относительно доклада, были озвучены ответы на вопросы. Заведующий отделом, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук Рамиз Алыгулиев озвучил сове мнение по данной теме. Заведующий отделом рекомендовал дальнейшее углубление исследований в этом направлении.