Avqustun 29-da Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyevin yanında dövlət orqanlarının informasiyanın verilməsinə məsul struktur bölmələrinin və kütləvi informasiya vasitələri rəhbərlərinin müşavirəsi keçirilib.
Müşavirədə Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini, xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Novruz Məmmədov, ictimai-siyasi məsələlər şöbəsinin müdiri Əli Həsənov, qanunvericilik və hüquq ekspertizası məsələləri şöbəsinin müdiri Şahin Əliyev, hüquq mühafizə orqanları ilə iş şöbəsinin müdiri Fuad Ələsgərov, siyasi təhlil və informasiya təminatı şöbəsinin müdiri Səadət Yusifova, dövlət orqanlarının mətbuat xidmətlərinin və ölkənin aparıcı kütləvi informasiya vasitələrinin rəhbərləri iştirak ediblər.
Prezident Administrasiyasının rəhbəri Ramiz Mehdiyev müşavirədə geniş məruzə ilə çıxış edib. O, qeyd edib ki, kütləvi informasiya vasitələrinin rəhbərləri və dövlət orqanlarının rəsmi şəxslərinin iştirakı ilə keçirilən toplantının əsas məqsədi Azərbaycan Respublikasının informasiya təhlükəsizliyi ilə bağlı bir sıra aktual məsələləri müzakirə etmək və mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparmaqdır.
Ramiz Mehdiyev son illər Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın sürətli tərəqqi dövrünü yaşadığını, beynəlxalq nüfuzunun gündən-günə yüksəldiyini qeyd edib, ölkədə demokratik islahatların, vətəndaş cəmiyyəti quruculuğunun daha da dərinləşdirilməsi sahəsində mühüm nailiyyətlər əldə olunduğunu vurğulayıb, həmçinin söz və məlumat azadlığının, kütləvi informasiya vasitələrinin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən dövlət siyasətinin uğurlarından danışıb.
Prezident Administrasiyasının rəhbəri deyib ki, Azərbaycanın müasir inkişafı, güclü və yüksək beynəlxalq nüfuza malik dövlətə çevrilməsi, regionda aparıcı rolu, qlobal siyasətdə, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində nümayiş etdirdiyi fəallıq müəyyən xarici qüvvələri, xüsusilə də Ermənistanı, erməni lobbisini və onun maraqlarını təmsil edən ayrı-ayrı dairələri ciddi narahat edir. Azərbaycanın mövcud tolerant mühitindən, ölkədəki demokratik ab-havadan, hakimiyyətin humanist siyasətindən sui-istifadə edən bu dairələr və bəzi daxili qruplar cəmiyyəti çaşdırmaq, ictimai-siyasi sabitliyi pozmaq, ölkəmizin əldə etdiyi mühüm uğurları ləkələmək üçün ciddi səy göstərirlər. O, qeyd edib ki, müxtəlif xarici anti-Azərbaycan dairələrin və onların nəzarətində olan daxili qrupların təxribatçı fəaliyyəti heç zaman hakimiyyəti öz iradəsindən, müstəqil siyasətindən çəkindirməyəcək, cəmiyyəti müəyyən olunmuş inkişaf yolundan, strateji seçimindən geri döndərməyə nail olmayacaqdır. Bundan sonra da Azərbaycanın milli maraqlarına və qanunvericiliyinə zidd fəaliyyətə görə müvafiq ölçü götürüləcəkdir.
Administrasiyanın rəhbəri Ramiz Mehdiyev bildirib ki, avqustun əvvəlində Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədində və qoşunların təmas xəttində müşahidə olunan gərginlik bəzi kütləvi informasiya vasitələrinin, xüsusilə internet resurslarının qanunvericiliyin tələblərinə zidd və qeyri-peşəkar fəaliyyətini, habelə aidiyyəti dövlət orqanlarının informasiyanın verilməsinə məsul olan struktur bölmələrinin öz funksiyalarını lazımi qaydada yerinə yetirə bilməməsini açıq nümayiş etdirib.
Ramiz Mehdiyev cəbhə xəttində vəziyyət barədə yanlış məlumatlar, hərbi hissələrimizin dislokasiyası və hərəkəti, həlak olmuş hərbçilərin sayının süni şəkildə şişirdilməsi və bu mövzuda müxtəlif spekulyativ informasiyaların yayılması, cəbhə bölgəsində yaşayan əhali və ölkə ictimaiyyəti arasında çaşqınlıq yaratmaq cəhdləri, düşmənin maraqlarına xidmət edən məlumatların sızdırılması və s. barədə konkret faktlar göstərib. O, xəbərdarlıq edib ki, dövlətin hərbi, xarici-siyasi, iqtisadi, kəşfiyyat, əks-kəşfiyyat və əməliyyat-axtarış fəaliyyəti ilə bağlı, dövlət tərəfindən mühafizə edilən və yayılması Azərbaycan Respublikasının təhlükəsizliyinə ziyan vura bilən məlumatlar dövlət sirri kateqoriyasına şamil edilir və onların ictimailəşdirilməsi qanuna müvafiq məsuliyyət yaradır. Beynəlxalq praktikada belə hallarda qanunvericiliyin tələblərinə uyğun sanksiyaların tətbiq olunduğunu diqqətə çatdıran Ramiz Mehdiyev deyib: “Formasından və məzmunundan asılı olmayaraq Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi, ərazi bütövlüyü və konstitusiya quruluşu əleyhinə istənilən qəsdə və ya qəsd cəhdlərinə, o cümlədən cəmiyyətin informasiya təhlükəsizliyini və milli maraqlarını təhdid edən hallara qarşı hüquqi çərçivədə zəruri addımlar atılmalıdır və xəbərdarlıq edirəm ki, bundan sonra da atılacaqdır”.
Məruzəçi qeyd edib ki, müasir dövrdə medianın ən mühüm funksiyalarından biri də milli maraqları hər şeydən üstün tutmaq, vətəndaşları, cəmiyyəti vahid məqsəd uğrunda səfərbər etməkdir. Vətənpərvərlik, milli dövlətçiliyə sədaqət, milli maraqlar uğrunda prinsipiallıq KİV-lərin fəaliyyətinin başlıca prinsiplərini təşkil etməlidir. KİV-lər cəmiyyətdə, xüsusilə gənc nəsil arasında Vətənə sevgi hissləri, insanlara mənəvi saflıq aşılamalı, onlarda əsl vətəndaşlıq mövqeyinin formalaşmasına dəyərli töhfəsini verməlidir. Son 11 ildə Azərbaycanın hər bir vətəndaşın fəxr edə biləcəyi inkişaf yolu keçdiyini diqqətə çatdıran Ramiz Mehdiyev bildirib ki, KİV-lər ölkədə görülən işləri, Azərbaycan Prezidentinin həyata keçirdiyi uğurlu siyasəti daha geniş və obyektiv şəkildə işıqlandırmalıdırlar.
Prezident Administrasiyasının rəhbəri dövlət orqanlarının informasiyanın verilməsinə məsul struktur bölmələrinin rəhbərlərinə də müvafiq tapşırıq və tövsiyələrini verib.
Tədbirdə Prezident Administrasiyasının şöbə müdirləri Novruz Məmmədov, Əli Həsənov, Şahin Əliyev, Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov, dövlət orqanlarının mətbuat xidmətlərinin və kütləvi informasiya vasitələrinin rəhbərləri çıxış edərək mövzu ətrafında fikirlərini bölüşüblər.

29 августа у руководителя Администрации Президента Азербайджанской Республики, академика Рамиза Мехтиева было проведено совещание руководителей ответственных за предоставление информации структурных подразделений государственных органов и средств массовой информации.
В совещании принимали участие заместитель руководителя Администрации Президента, заведующий отделом внешних связей Новруз Мамедов, заведующий отделом общественно-политических вопросов Али Гасанов, заведующий отделом по вопросам законодательства и правовой экспертизы Шахин Алиев, заведующий отделом по работе с правоохранительными органами Фуад Алескеров, заведующая отделом политического анализа и информационного обеспечения Саадат Юсифова, руководители пресс-служб государственных органов и ведущих средств массовой информации страны.
Руководитель Администрации Президента Рамиз Мехтиев выступил на совещании с обширным докладом. Он отметил, что основная цель совещания, проводимого с участием руководителей средств массовой информации и официальных лиц государственных органов, - обсудить ряд актуальных вопросов информационной безопасности Азербайджанской Республики и провести обмен мнениями по теме.
Рамиз Мехтиев подчеркнул, что в последние годы Азербайджан под руководством Президента Ильхама Алиева переживает период стремительного прогресса, с каждым днем растет его международный авторитет, в стране завоеваны важные достижения в области дальнейшего углубления демократических реформ, строительства гражданского общества, рассказал об успехах государственной политики, направленной на развитие свободы слова и информации, средств массовой информации.
Руководитель Администрации Президента сказал, что современное развитие Азербайджана, его превращение в сильное государство, пользующееся высоким международным авторитетом, ведущая роль в регионе, активность в глобальной политике и в рамках международных организаций серьезно беспокоят определенные внешние силы, в особенности Армению, армянскую диаспору и представляющие ее интересы отдельные круги. Злоупотребляя существующей в Азербайджане толерантной средой, демократической атмосферой в стране, гуманистической политикой властей, эти круги и некоторые внутренние группы прилагают серьезные усилия, чтобы ввести общество в заблуждение, нарушить общественно-политическую стабильность, очернить достигнутые страной важные успехи.
Он отметил, что провокационная деятельность различных зарубежных антиазербайджанских кругов и находящихся под их контролем внутренних групп никогда не заставит власти отказаться от своей воли и независимой политики, они не добьются того, чтобы общество свернуло с определившегося курса развития, отступило от своего стратегического выбора. В отношении деятельности, противоречащей национальным интересам и законодательству Азербайджана, и в дальнейшем будут приниматься соответствующие меры.
Руководитель Администрации Президента отметил, что напряженность, наблюдавшаяся в начале августа на армяно-азербайджанской государственной границе и линии соприкосновения войск, наглядно продемонстрировала противоречащую требованиям законодательства и непрофессиональную деятельность некоторых средств массовой информации, в частности интернет-ресурсов, а также неспособность ответственных за предоставление информации структурных подразделений соответствующих государственных органов надлежаще выполнять свои функции.
Рамиз Мехтиев привел конкретные факты ложных сообщений о положении на линии фронта, дислокации и передвижении наших военных частей, искусственного преувеличения числа погибших военнослужащих и распространения различной спекулятивной информации на эту тему, попыток создать растерянность среди живущего в прифронтовой зоне населения и общественности страны, утечки информации, служащей интересам врага, и пр. Он предупредил, что связанная с военной, внешнеполитической, экономической, разведывательной, контрразведывательной и оперативно-розыскной деятельностью государства информация, которая охраняется государством и распространение которой может нанести ущерб безопасности Азербайджанской Республики, относится к категории государственной тайны и ее общественная огласка создает ответственность перед законом. Отметив, что в международной практике в таких случаях применяются санкции в соответствии с требованиями законодательства, Рамиз Мехтиев сказал: «Независимо от формы и содержания, против любого покушения или попыток покушения на независимость, суверенитет, территориальную целостность и конституционный строй Азербайджана, в том числе против явлений, угрожающих информационной безопасности общества и национальным интересам, в правовых рамках должны предприниматься необходимые шаги и, предупреждаю, они будут предприниматься и впредь».
Докладчик отметил, что на современном этапе одна из самых важных функций медиа – ставить национальные интересы превыше всего, мобилизовать граждан и общество вокруг единой цели. Патриотизм, преданность национальной государственности, принципиальность во имя национальных интересов должны быть главными принципами деятельности СМИ. Средства массовой информации должны прививать в обществе, особенно среди юного поколения, чувство любви к Родине, моральную чистоту, вносить ценный вклад в формирование у людей подлинно гражданской позиции. Отметив, что за последние 11 лет Азербайджан прошел путь развития, которым может гордиться каждый гражданин, Рамиз Мехтиев сказал, что СМИ должны шире и объективно освещать проводимую в стране работу, осуществляемую Президентом Азербайджана успешную политику.
Руководитель Администрации Президента также дал соответствующие поручения и рекомендации руководителям ответственных за предоставление информации структурных подразделений государственных органов.
Выступившие на мероприятии заведующие отделами Администрации Президента Новруз Мамедов, Али Гасанов, Шахин Алиев, председатель Совета печати Афлатун Амашов, руководители пресс-служб государственных органов и средств массовой информации поделились своими мнениями по теме.